Úvod > Aktuality > Brněnští kapucíni zvou na prohlídky svého kláštera
Brněnští kapucíni zvou na prohlídky svého kláštera
"> "> ">

Brněnští kapucíni zvou na prohlídky svého kláštera

Vydáno 4. srpna 2020 Památky
Letošní léto si v Brně můžete ozvláštnit návštěvou netradičního místa, a to kláštera kapucínů, který se otevírá na mimořádné srpnové prohlídky. Těšit se můžete na komentované exkurze vzácné barokní knihovny, kostela s unikátním oltářním obrazem, klášterního refektáře s četnými olejomalbami, rajského dvora, zahrad a nebude chybět ani prohlídka proslulé hrobky s mumifikovanými ostatky.
kaoucínská knihovnaMilovníci historie a památek mohou v srpnu a září vyrazit na mimořádné prohlídky kapucínského kláštera v Brně. Kapucíni, kteří běžně nabízejí prohlídky hrobky s mumifikovanými těly mnichů a brněnských měšťanů, letos pro veřejnost otevírají i brány svého kláštera. Díky tomu tak nahlédnete do historické knihovny s 8 000 svazky, která patří k nejkrásnějším na Moravě, klášterního kostela, refektáře s četnými olejomalbami a projdete se i po rajském dvoře a zahradách. Skvostem knihovny je nástropní freska malíře Josefa Sterna, na níž vedou dialog svatý Tomáš Akvinský a svatý Bonaventura z Bagnoreggia o hledání věčné pravdy. Klášterem vás provede otec představený Cyril Komosný, který představí také běžný život bratří v řádu.

kapucíni brnoVečerní komentovaná prohlídka kláštera s představeným řádu kapucínů se koná už 8. 8. ve 20 hodin. Za denního světla si klášter prohlédnete 22. 8. a 12. 9. ve 14 hodin. Mrazivým zážitkem pro otrlé výletníky může být noční prohlídka kapucínské hrobky, která proběhne 14. srpna 2020 v 19, 19:30, 20 a 20:30 hodin. Komentovaná prohlídka za denního světla se koná v sobotu 29. 8. ve 14 hodin. Vstupné na prohlídky je jednotné: 90 Kč, rodinná vstupenka vyjde na 180 Kč (dva dospělí s dětmi do 15 let).

Kapucíni přišli do Brna v roce 1604 na pozvání olomouckého biskupa Františka z Dietrichštejna. Pro svůj první klášter si vybrali místo na východním předměstí, kterému se říkalo Před Měnínskou branou, a na jaře téhož roku položili základní kámen. Stavbu pravděpodobně financoval právě kardinál Dietrichštejn a moravský zemský hejtman Ladislav Berka z Dubé, bratr pražského arcibiskupa Zbyňka Berky z Dubé, jenž inicioval příchod kapucínů do Čech.
Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Další aktuality

18.9.
2020
Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Jižní Morava | Gurmánská turistika
17.9.
2020
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jižní Morava | Gurmánská turistika
16.9.
2020
Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Jižní Morava | Příroda