ÚvodAktualityBrněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů
Památky

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

  • 12. června 2024
Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
kapucíni brnoKapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně je součástí funkčního kláštera bratří kapucínů a nachází se pod kostelem Nalezení svatého Kříže. V letech 1656–1784 sloužila k pohřbívání bratří a dobrodinců řádu. Důmyslný systém ventilace, díky kterému byla po staletí odvětrávaná, zapříčinil přirozenou mumifikaci těl zemřelých. Dodnes nepřestává přitahovat prostá forma kapucínského pohřbívání ani příběhy zemřelých, například slavného velitele pandurů Františka Trencka. Krypta je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu i lidí, kteří jim pomáhali. Avšak i ona sama – jako místo otevřené veřejnosti – má svou bohatou historii.

Kapucíni přišli do Brna v roce 1604 na pozvání olomouckého biskupa Františka z Dietrichštejna. Pro svůj první klášter si vybrali místo na východním předměstí, kterému se říkalo Před Měnínskou branou, a na jaře téhož roku položili základní kámen. Stavbu pravděpodobně financoval právě kardinál Dietrichštejn a moravský zemský hejtman Ladislav Berka z Dubé, bratr pražského arcibiskupa Zbyňka Berky z Dubé, jenž inicioval příchod kapucínů do Čech.

mumie brnobrněnské hrobce se začalo pohřbívat v únoru 1656, kdy sem kapucíni přenesli ostatky spolubratří, kteří byli původně uloženi v kryptě prvního kláštera za městskými hradbami. Ten byl v roce 1645 srovnán se zemí kvůli obléhání Brna švédským vojskem. Zaběhnutou praxi přerušila až reforma pohřebnictví iniciovaná císařem Josefem II. roku 1784. Ta mimo jiné zakazovala pochovávání zemřelých uvnitř měst, ať už v hrobkách nebo na hřbitovech. Pod brněnským kapucínským kostelem bylo do té doby uloženo kolem 150 kapucínů a 50 dobrodinců. Příběh kapucínské hrobky se ale rozhodně neuzavřel. Po nějakém čase totiž bratři začali psát další kapitolu a pozornost pomalu přesunuli od zemřelých na živé… návštěvníky. Pro ně otevřeli bránu podzemí, aby jim dali možnost dotknout se vlastní pomíjivosti.
 

Rekonstrukce hrobky přinesla nové objevy

Kapucínská hrobkaV roce 2024 prošla hrobka rekonstrukcí, a to hlavně podlahy, která už nebyla kvůli vlhkosti v dobrém stavu. Keramická dlažba se už rozpadala, nahradil ji proto kámen z Itálie. Dělníci si však musí pospíšit – unikátní mikroklima zachovalo ostatky v dobrém stavu, přesuny jim nesvědčí. Stejně jako osamělost. Potřebují totiž cirkulaci vzduchu, tedy pohyb turistů.

Kompletní vybourání betonových podlah ve třech sálech hrobky odkrylo něco z historie, která předcházela té kapucínské. Byly objeveny pozůstatky měšťanské zástavby z přelomu 15. a 16. století. Odhalené části nosných kleneb poukázaly na přítomnost dalších sklepních prostor pod úrovní krypty. Pro historické budovy v centru Brna je podsklepení na několik pater typické. Archeologové rovněž nalezly řadu úlomků různých předmětů denní potřeby. Objevili též dva kusy renesančních portálů, které kapucíni při stavbě hrobky použili jako schody. Část nálezů můžete v hrobce vidět už nyní, další část teprve čeká na svou instalaci. Přijďte se podívat do zrekonstruovaných prostor, za hranici času... Kapucínská hrobka je otevřena denně, v letní sezóně od pondělí do soboty 9:00 až 17:00 a v neděli od 11:00 do 16:30 hodin, vstupné stojí 120 Kč.
Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Další aktuality

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Za hudbou i zábavou se vydejte na Kytarový festival do Mikulova

Kytarový festival Mikulov patří přes tři desetiletí k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru. Také jeho letošní 36. ročník probíhá od 7. do 13. července 2024 tak jako v minulých letech formou přednášek, seminářů, výstav a výuky v mistrovských třídách. Nedílnou součástí festivalu je opět řada odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost. Hlavním cílem festivalu je představit domácímu i zahraničnímu publiku špičkové osobnosti světa klasické kytary a zprostředkovat naší odborné i laické veřejnosti nejnovější informace z oblasti tvorby a interpretace kytarové hudby.
8. červenec 2024 11:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Lednicko – valtický areál: tipy pro letní dovolenou za kulturou a vínem na jižní Moravě

Láká vás dovolená, na níž můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň nepohrdnete ani sklenkou lahodného vína? Pak je pro vás Lednicko – valtický areál ideálním tipem, kde si můžete užívat krásné letní dny. A Kudy z nudy vám poradíme, kde vás čekají ty nejlepší zážitky!
7. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
7. červenec 2024 9:00
Příroda, Jihomoravský kraj