Úvod > Aktuality > Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli
Zážitky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

  • Vydáno24. listopadu 2023
Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
brněnské vánoceLetošní Brněnské Vánoce budou barevné, duhové, lesklé i měňavé, jako baňky na stromečku, jako rybí šupiny, jako odlesky vánočních světel. Barevný a hravý vizuální styl navrhla Vendula Pucharová Kramářová. Ve vzoru se objevují rozkrojená jablka, pomeranče, perníky i další cukroví uspořádané okolo centrálního kapra nebo vánočky. Vzory se objeví nejen na tradičních suvenýrech (čokolády, mentolky, přívěsky, plecháčky, plátěnky), ale i v ulicích města na plakátech. A právě do ulic Brna musíte vyrazit, abyste objevili další vizuální zážitek – rozšířenou realitu. Stačí od 17. listopadu najít v centru plakát s QR kódem a po jeho načtení se vám zobrazí zábavné animace doprovázené speciálními hudebními znělkami.

Brněnské Vánoce mají historicky poprvé svou vlastní hudební znělku, a to hned v několika hudebních stylech. Jejími autory jsou Tomáš Kelar z kultovní brněnské skupiny Midi Lidi a umělecký ředitel hudebního festivalu POP MESSE a hudebník, producent a multimediální umělec Ondřej Mikula.
 

Rozsvícení vánočního stromu

Brněnské VánoceK slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody dojde v pátek 24. listopadu v 17:00 za přítomnosti čelních představitelů města a Biskupství brněnského. Na vánočním stromě na náměstí Svobody bude svítit 24 000 světýlek, 80 menších a 60 větších hvězd a velká špice. Nasvíceno bude i 18 stromů lemujících náměstí, a to přibližně 1,2 km světelných řetězů. Energetická náročnost světelné výzdoby je minimální, zejména díky použitým LED technologiím, celodenní spotřeba elektrické energie na osvětlení vánočního stromu je 330 Kč a na ostatní světelné řetězy 91 Kč. V centru vás tak čekají čtyři vánočně vyzdobená náměstí a jedno nádvoří propojuje rozzářené ulice s nově instalovanými světelnými girlandami od skupiny umělců Visualove.
 

Vánoční trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí

brněnské vánoceKaždé náměstí má vždy svou specifickou atmosféru. Na náměstí Svobody kromě vánočního stromu nebude chybět zimní bar, velká designová konzumační zóna na kašně a projíždějící vánoční tramvaj. Uslyšíte zde denně hudební a kulturní program – každý den zde od 15:00 zazní pořady pro děti nebo zahrají a zazpívají samy děti, od 17:00 a 19:00 vás čekají dva koncerty, a večer uzavřou hudební mixy vytvořené speciálně pro toto místo. Každou sobotu bude navíc jeden koncert věnován folklorním uskupením – tato aktivita Kanceláře pro Brno město hudby UNESCO si klade za cíl seznamovat s lokální bohatou hudební amatérskou scénou a příští rok bude věnován právě folklóru.

Ze „Svoboďáku” je to jen pár kroků na Dominikánské náměstí. Tomu každý rok vévodí dřevěný Halouzkův betlém, který již čítá přes stovku vyřezávaných postav. Ti nejmenší budou moci svá přání svěřit Ježíškově poště, o víkendech na ně navíc čekají pravidelné pohádky a tvořivé dílny. Ve všední dny se zde zaposloucháte do komorních koncertů.


Advent na Zelňáku, Moraváku a vyhlíkové kolo

Brněnské VánoceDenně ožije kulturním programem také Zelný trh, který ve svých více než 100 stáncích nabízí tradiční a řemeslné výrobky. rodejní stánky budou otevřené každý den od 10 do 20 hod. Můžete se těšit na gastronomické lahůdky, dárkové zboží, balené potraviny a osvěžení v barech. Na všech adventních trzích v Brně funguje jednotný systém vratných nápojových kelímků, které jsou k dispozici za zálohu 50 Kč. Můžete se rozhodnout zálohu za kelímek věnovat na dobrou věc. Více informací o projektu naleznete na webu darujkelimek.cz.

Brněnské VánoceA samozřejmě jste srdečně zváni i na Advent na Moraváku. Letošní velkou novinkou je oválné kluziště, které nahradí letní vodní plochu v parku. Dominantou tohoto místa se už tradičně stalo vyhlídkové kolo, na kterém se můžete svézt i během letošního adventu. Z vrcholu 33 metrů budete mít Brno jako na dlani. V kabinkách, které jsou osvětlené, se sveze najednou až 144 lidí. Jedna jízda stojí 100 Kč a trvá pět až deset minut. Z vrcholu atrakce uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města.
 

Gourmet Vánoce a Vánoce ve dvorcích

vánoce jídloCentrem všeho gurmánského dění jsou Gourmet Vánoce na nádvoří Staré radnice. Originální nabídku i doprovodný program si připravuje 9 podniků z gastronomického průvodce Gourmet Brno. Ochutnáte zde tedy to nejlepší z brněnských podniků. Vyzkoušet budete moct například teplou vánoční sangriu od JustWine, lokše na slano i sladko od EGGO Break Feast bistro, Vídní inspirované svařáky i jídlo od Kšeft wine-bar, neodolatelné bagely od Soul bistro, pečené marshmallow a Turbomošt, sladké a slané dezerty z dílny Božského kopečku, různé sušenky, jablka v županu nebo horkou čokoládu z Café Momenta, ústřice se šumivými víny z vánočního baru Klára Bára Wine Café, anebo třeba kimchi zelňačku z Večerky Brno. Podniky také chystají speciální tematické dny, takže se sem můžete vracet každý týden.

vánoce brnoO pár domů dál na Radnické 2 se otevřou další Vánoce na dvorku. TIC BRNO společně s kavárnou Mitte zde nabídne speciální program pro dospělé i rodiny s dětmi. Poslechnete si zde živé čtení, dáte si něco dobrého nebo jen tak posedíte, postojíte v klidu. Vstup na dvůr je přes kavárnu Mitte nebo Galerii TIC, takže navrch můžete navštívit výstavu nebo zdejší kino. Romantické prostředí pod vánočně vyzdobenou věží Staré radnice zkrášlí také světelná instalace Vánoce nad Draka. Díky intervenci studia NAHAKU si brněnský drak na svoje první Vánoce oblékne svetr, radostí z přicházejících svátků bude chrlit plameny a netrpělivě čekat ve své sluji.

Posledním dvorkem, kde se představí netradiční podívaná, bude Dům pánů z Kunštátu. Najdete zde Architektonický betlém, který vytvořili studenti Fakulty architektury VUT pod vedením architektek Kristýny Smržové a Kristiny Richter Adamson a architektů Michala Palaščáka a děkana fakulty Radka Suchánka. Studenti Fakulty architektury připravují také dva další “archibetlémy” – Chybějící Ježíšek je název betlému, který bude umístěn v Tyršových sadech, Přírodní betlém najdete pod velkým stromem před Janáčkovým divadlem.


Originální dárky z Brna a oblíbené trhy na Výstavišti

vánoceKousek Brna si můžete také vzít z trhů s sebou. Tradiční stánkový prodej doplňuje TIC BRNO svými originálními a lokálními výrobky. Kromě speciálních fosforeskujících kuliček z orloje, si můžete odnést třeba svícny v podobě tří brněnských ikon, ručně vyráběné baňky, nebo zcela novou kolekci hrnků a sklenic Bruna!, která bude každý rok doplňována o nové kousky. Nechybí ani ikonické skleněné kuličky z orloje.

Další menší se budou konat v jednotlivých částech města. Tradiční trhy na Výstavišti se letos budou konat od 8. do 17. 12. 2023. Naleznete tam bohatý výběr nejrůznějšího zboží od dárkových předmětů až po porcelán či oblečení. Na místě bude až 400 prodejců, trh proběhne v komfortním prostředí pavilonů F a G1. Parkování v areálu Výstaviště bude zdarma. Těšit se můžete na řemeslnický trh i kulinářské speciality.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky