Úvod > Aktuality > Brněnské kolektory se otevřou turistům
Brněnské kolektory se otevřou turistům
">
Památky

Brněnské kolektory se otevřou turistům

  • Vydáno14. dubna 2012
Nejen historické podzemí, ale také moderní technickou síť tunelů s teplovody a elektrickými kabely bude možné navštívit již v květnu. Po Praze to tak budou teprve druhé kolektory v republice, do kterých vstoupí turisté. Procházka moderním průmyslovým podzemím povede pod historickým centrem města.
Brněnské podzemí, to nejsou jenom středověké labyrinty, sklepy a kostnice. Pod městem leží také jedenadvacetikilometrová síť kolektorů, tedy tunelů s teplovody a elektrickými kabely. Část z nich chce do poloviny příštího roku městská společnost Technické sítě Brno zpřístupnit lidem. Zájemci o novodobé brněnské podzemí si budou moci vybrat ze dvou prohlídkových tras. První z nich měří 400 metrů, ta druhá o něco náročnější 600 metrů. Okruh dlouhý 600 metrů pod povrchem rušných ulic nadchne zejména technicky založené zájemce, kteří ocení vedoucí svazky kabelů, horkovody a systém chodeb.

Průvodce v podzemí popíše zajímavosti o provozu centrálního dispečinku technických sítí. Kolektory umožňují snadné zajištění kontroly a údržby inženýrských sítí, navíc při poruše není potřeba rozkopávat silnici, protože pracovníci se dostanou přímo na místo havárie podzemními chodbami. Obě trasy vedou v takzvaných sekundárních kolektorech, které slouží k rozvodu sítí technického vybavení do jednotlivých domů. Primární síť kolektorů leží třicet metrů hluboko a lidem se zatím neotevře. První návštěvníci se budou moci tunely projít 11. května, kdy bude okruh otevřen. Prohlídky se pak budou konat jedenkrát týdně, vždy v úterý odpoledne a jedno sobotní dopoledne v měsíci. Vstup do podzemí povede z Josefské ulice.

V současnosti mohou zájemci v Brně sestoupit do podzemí na dvou místech – do Labyrintu pod Zelným trhem a do Mincmistrovského sklepa pod Dominikánským náměstím. Na začátku příštího roku se navíc chystá otevření kostnice po kostelem sv. Jakuba. Za dva roky se plánuje zpřístupnit i bývalý protiatomový kryt pod Špilberkem.


Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města

Sklepní komplex vybavený od roku 2010 expozicemi a instalacemi. Expozice připomíná dnes již téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí v Brně a na Moravě.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika