Úvod > Aktuality > Braunův Betlém na Kuksu se dočká obnovy
Braunův Betlém na Kuksu se dočká obnovy
">
Zážitky

Braunův Betlém na Kuksu se dočká obnovy

  • Vydáno29. dubna 2012
Restaurátoři vracejí poničeným sochám v Braunově Betlému původní tvář. Zatím jde o počítačové 3D modely, které pomocí zvláštního scanneru vykreslí i nejmenší detaily původní formy. Modely posléze pomohou k záchraně národní kulturní památky, která se nyní nachází v zuboženém stavu.
Žalostný stav soch a reliéfů slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna v Novém lese u Stanovic nedaleko Kuksu nezneklidňuje jenom milovníky umění. Unikátní betlémské výjevy i další plastiky totiž pokrývají mechy a lišejníky a dešťová voda jim v tom výrazně pomáhá. Restaurátoři by proto chtěli sochám navrátit podobu, jakou měly v době svého vzniku, tedy před více než 270 lety.

Vlhkost i mechový porost zanechaly na cenných sochách patrné stopy a bez pečlivého zásahu by soubor soch v lesích nedaleko Kuksu za pár let definitivně zanikl. Projektované paprsky 3D scanneru přesně snímají povrch a dokážou odhadnout původní stav poničeného kamene. Díky prostorovému skenování teď může Betlém aspoň v počítači znovu ožít tak, jak vypadal kolem roku 1730.

Biblické výjevy vytesal Braun do přírodních skal a balvanů na konkrétní objednávku. Hrabě František Antonín Špork chtěl mít v lese nedaleko svého zámku a hospitalu místo pro pokojné rozjímání o duchovních věcech. I když je Betlém od roku 2001 národní kulturní památkou, figuruje na seznamu sta nejohroženějších památek světa, který sestavují odborníci v Americe. Začátkem května se však k Betlému chystají restaurátoři z Litomyšle, aby vymysleli, jak bude možné co nejšetrněji sochy očistit.
 
Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.