Úvod > Aktuality > Braunův Betlém letos slaví 300 let!
Památky

Braunův Betlém letos slaví 300 let!

  • Vydáno14. srpna 2018
V sobotu 18. srpna si nedaleko Kuksu můžete připomenout jubilejní výročí 300 let od založení Braunova Betléma. Oslava to bude velkolepá: pomocí živých obrazů a divadelních scének přímo v Braunově Betlémě se vrátíte do doby hraběte Šporka. A možná přijde i Krakonoš…
Kuks BetlémZa dávných časů, přesně před 300 lety, se začalo v čerstvě zakoupeném Novém lese u Dvora Králové s budováním pousteven sv. Pavla a sv. Antonína, které byly základem Braunova Betléma, díla M. B. Brauna. Postavy v dobových kostýmech zahrají scénky z tehdejší doby. Na hodinové trase se bude odehrávat v kulisách Braunova Betléma hned několik divadelních zastavení. Zájemci se tak stanou například svědky 287 let starého momentu, kdy se 18. srpna 1731 hrabě Špork setkal při dokončování Betléma s Matyášem Bernardem Braunem a jeho spolupracovníky – bratrem Dominikem a synovcem Antonínem.

Ovšem v sobotu 18. srpna se na chvíli do Braunova Betléma přijde podívat i Krakonoš, aby si spolu s hrabětem Šporkem připomenul ještě další výročí: před 289 lety, roku 1729 se hrabě Špork nechal i s křížem vynést na vrchol Sněžky, a to na protest proti přepadení Kuksu z 26. července téhož roku (1729), kdy mu bylo zabaveno na 30 000 knih. Právě tyto a další příběhy budou vyprávěny pomocí krátkých divadelních vystoupení, které pobaví a zasejí semínko pochopení tehdejší doby. Nepropásněte důležité výročí, které vedlo ke vzniku jedinečného díla a oslavte jej zábavnou formou.
 

Zapomenuté příběhny Braunova Betléma

Braunův Betlém je monumentální sochařské umělecké Reliéf Braunův Betlémdílo. Jedná se o skupinu soch a reliéfů. Záměrem hraběte Šporka bylo vytvořit zde jakési meditační a výletní místo procházek lázeňských hostů z Kuksu. Jsou tu všichni, které dobře znáte – Ježíšek, Marie, oslík s kravkou, Tři králové i řada poustevníků. Trochu větší, než byste čekali, a mistrně vytesané přímo do pískovcových skal. Mimo známé postavy zde však naleznete dnes už téměř zapomenuté postavy a reliéfy dávných příběhů. Například poustevník Onufrius, který žil sám 60 let v poušti. Matyáš Bernard Braun jej zachytil v okamžiku úleku, když poprvé po desetiletích spatřil jiného člověka. Braun dokonale zachytil poustevníkův šok, vnitřní neklid a napětí svalů. Onufrius se dívá směrem, ze kterého přicházeli lázeňští hostéKuksu.

Kuks poustevníkSocha Juana Garina byla předmětem hraničního sporu hraběte Šporka s jezuity. Stála totiž
na jejich pozemku. Podle legendy Garinus znásilnil a zavraždil dceru barcelonského hraběte. Za trest se měl plazit po zemi jako zvíře, než mu bude odpuštěno. Matyáš Braun zachytil okamžik, kdy poustevníka vyslídili psi otce zabité dívky. Garinus je anatomicky asi nejlépe zpracovaná socha v naší zemi. Nad sochou je erb Šporků a v jeskyni sedátko s otiskem hraběcí ruky.

Hrabě Špork byl vášnivý lovec. Založil lovecký Řád sv. Huberta, zpopularizoval v Čechách hru na lesní roh a parforsní hony se psy. V roce 1722 vyslal Matyáše Brauna, aby zde přímo do rostlé skály vytesal příběh o sv. Hubertu, patronu všech lovců. Bylo to první významné dílo, které zde Braun vytvořil.

Přímo naproti skále s Braunovým Betlémem stála dřevěná osmiboká stavba – poustevna sv. Pavla. Dochovalo se jen kamenné Braunovo sedátko s otevřenou knihou u jejího vchodu. Obýval ji poustevník najatý hrabětem Šporkem. Pouštěl fontány a lázeňským hostům nabízel občerstvení. Slepou cestou nalevo dojdete k Jákobově studni. Kristus v ní hasí svoji žízeň a rozmlouvá se Samaritánkou. Silný pramen vyvěrající v lese napájel studnu, ale i 8metrový vodotrysk a řadu sedmi fontán podél cesty až k Labi.

Braunův betlém KuksBohužel stovky let ovlivnily vzhled tohoto uměleckého díla nejen matka příroda a okolní stromy a rostliny, déšť, sníh a vítr, ale také vandalismus a ideologická netolerance biblické tématiky. K nejhoršímu poškození pískovcového betléma přispělo lámaní kamene pro stavbu blízké císařské pevnosti Josefov kolem roku 1780 a přechod válečných bojů v prusko-rakouských válkách v letech 1778 – 1779 a 1866. Současný projekt „Unescomůžeš“ s podporou ministerstva kultury ČR představuje seznam památek, které Česká republika plánuje zapsat na Seznam světového dědictví Unesco. Braunův Betlém je mezi nimi.

Betlém je dostupný autem přes Stanovice (5 km) a autobusem přes Choustníkovo Hradiště (7 km), z parkoviště se k Betlému dostanete po 15 minutách pěší chůze. V sobotu 18. srpna bude zážitková trasa nejlépe přístupná z parkoviště Hřibojedy.
Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda