Úvod > Aktuality > Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, bude možné sledovat stavbu pyramid z kostí
Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, bude možné sledovat stavbu pyramid z kostí
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, bude možné sledovat stavbu pyramid z kostí

  • Vydáno22. února 2022
Kostnice v Kutné Hoře prochází zevrubnou rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2024. Minulý rok se podařilo opravit štuky a omítky, přibylo i schodiště vedoucí do horní kaple. Letos čeká kostnici návrat rozebrané kosterní pyramidy. Znovupostavení pyramidy z kostí bude atraktivní pro příchozí návštěvníky, protože práce bude možné sledovat v rámci běžné prohlídky.
pyramida z kostíNynější restaurátorské práce jsou součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat deset let, tedy do roku 2024. Během letošního roku se budou restaurátoři zabývat znovu sestavením pyramidy z kostí. Tu museli v roce 2019 kvůli statickému zajištění památky rozebrat. Nyní se připravuje dřevěná vnitřní konstrukce, samotná sestavování vnější „výzdoby“ z kostí by mělo začít v dubnu 2022. Návštěvnický provoz nebude nijak omezen, v kostnici budou nadále probíhat prohlídky, během kterých bude možné sledovat, jak probíhají práce na znovupostavení pyramidy z kostí.

Po celou dobu oprav bude vyhledávaná památka přístupná návštěvníkům. Návštěvníci tak nemusí mít strach, že by v hlavní sezóně přijeli do Kutné Hory a Kostnici by neviděli.
 

Bizarní výzdobu tvoří ostatky obětí moru a husitských válek

Kutná Hora KostniceSedlecká kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného v roce 1142 panem Miroslavem z Markvartic. Na zdejším hřbitově bylo po morové ráně roku 1318 pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České Skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky