Úvod > Aktuality > Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, bude možné sledovat stavbu pyramid z kostí
Památky

Rekonstrukce sedlecké Kostnice pokračuje, bude možné sledovat stavbu pyramid z kostí

  • Vydáno22. února 2022
Kostnice v Kutné Hoře prochází zevrubnou rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2024. Minulý rok se podařilo opravit štuky a omítky, přibylo i schodiště vedoucí do horní kaple. Letos čeká kostnici návrat rozebrané kosterní pyramidy. Znovupostavení pyramidy z kostí bude atraktivní pro příchozí návštěvníky, protože práce bude možné sledovat v rámci běžné prohlídky.
pyramida z kostíNynější restaurátorské práce jsou součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat deset let, tedy do roku 2024. Během letošního roku se budou restaurátoři zabývat znovu sestavením pyramidy z kostí. Tu museli v roce 2019 kvůli statickému zajištění památky rozebrat. Nyní se připravuje dřevěná vnitřní konstrukce, samotná sestavování vnější „výzdoby“ z kostí by mělo začít v dubnu 2022. Návštěvnický provoz nebude nijak omezen, v kostnici budou nadále probíhat prohlídky, během kterých bude možné sledovat, jak probíhají práce na znovupostavení pyramidy z kostí.

Po celou dobu oprav bude vyhledávaná památka přístupná návštěvníkům. Návštěvníci tak nemusí mít strach, že by v hlavní sezóně přijeli do Kutné Hory a Kostnici by neviděli.
 

Bizarní výzdobu tvoří ostatky obětí moru a husitských válek

Kutná Hora KostniceSedlecká kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného v roce 1142 panem Miroslavem z Markvartic. Na zdejším hřbitově bylo po morové ráně roku 1318 pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České Skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.

Další aktuality

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené v 11:00 a ve 14:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Během adventních víkendu na Kačině 3. a 2., 9. až 10. a 16. až 17. prosince 2023 se budou konat tradiční prohlídky vyzdobeným zámkem, projít se můžete i zámeckým parkem a připravena je také adventní hra pro děti i dospělé. Během druhé adventní neděle jste zváni na zámecký jarmark, třetí adventní víkend vám ukáže tajemství skleníku a těšit se můžete i na ježíškovu poštu a výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Valašský mikulášský jarmek, Čertovské řádění našich i krampus čertů v Dětenicích, Vánoce na Hrádku, Slavnostní otevření Arény sportu na Praze 5. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Zážitky

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2023 až do konce března 2024.
Středočeský kraj | Kultura

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již jedenáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 25. listopadu.
Středočeský kraj | Zážitky