Úvod > Aktuality > Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období
Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období
"> "> ">

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

Vydáno 6. listopadu 2019 Příroda
I v zimním ročním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy v úterý až pátek od 8:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
Nejatraktivnějším lákadlem Bozkovských jeskyní jsou bezesporu nazelenalá jezírka a jezera, která z části zatopují podzemí jeskyní.

Dno jezer je místy poseto drobnými mincemi, které sem lidé házejí pro štěstí. Celoročně se zde průměrná teplota  pohybuje kolem sedmi stupňů. Prohlídkový okruh je dlouhý asi půl kilometru a s průvodcem vám zabere asi tři čtvrtě hodiny.

Existence podzemních prostor v Bozkově byla zjištěna zcela náhodně při odstřelu v malém dolomitovém lomu roku 1947. Od roku 1968 jsou jeskyně přístupné veřejnosti. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou. Ročně je navštíví okolo 70 tisíc návštěvníků z celého světa.

Mimo otevírací dobu jeskyně je možná prohlídka pouze po předchozí dohodě se správou jeskyně, pokud to provozní podmínky dovolí. Skupinu musí tvořit minimálně 10 platících osob. Vstupné do jeskyní činí 130 Kč pro dospělého, děti zaplatí 70 korun a senioři 100 Kč.
Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).