Úvod > Aktuality > Bouzovský mumraj markraběte Jošta vás bude bavit celý víkend
Bouzovský mumraj markraběte Jošta vás bude bavit celý víkend
"> "> ">
Zážitky

Bouzovský mumraj markraběte Jošta vás bude bavit celý víkend

  • Vydáno30. července 2020
Řemeslný jarmak, šermířská vystoupení, dobové soutěže zažijete o víkendu na Bouzovském mumraji aneb Markraběte Jošta turnaji. To vše v letním milostném ladění. Na víkend 1. a 2. srpna 2020 je připravena i rytířská stezka pro děti, divadlo, maškarní karneval a šermířská vystoupení na hradním kolbišti.

Hrad Bouzov patří mezi nejnavštěvovanější památky České republiky. A není divu. Majestátní středověké sídlo tyčící se v malebné krajině Mohelnicka vypadá, jako by ho za stovky let jeho existence neohlodal zub času. Všechno je ale jinak.
 
Bouzov svou dnešní podobu dostal až v letech 1895 až 1910, kdy jej nechal arcivévoda Evžen Habsburský, velmistr Řádu německých rytířů, přestavět do současné romantické podoby s cimbuřím, arkýři a chrliči. Na rekonstrukci hradu ze 14. století se podílel architekt Georg von Hauberrisser, který do původně české architektury vtiskl množství německých prvků.
 
BouzovNa začátku druhé světové války hrad zkonfiskovali Němci. Jeho kouzlo zapůsobilo především na říšského vedoucího SS Heinricha Himmlera, který chtěl z romantického sídla učinit jeden z hradů svých jednotek. Ty tam dokonce poslední měsíce války opravdu operovaly a povraždily téměř čtyřicítku mužů v nedalekém Javoříčku, které bylo údajně zapojeno do protinacistického odboje. Dnes však již stopy temné minulosti na hradě nenajdete. Bouzov je především kulturním střediskem okolí. Doslova každou chvíli se tam něco děje. Na první srpnový víkend se do hradu vrátí jeden z mnoha hradních pánů moravský markrabě Jošt, aby svou přítomností poctil středověký jarmark a rytířský turnaj.
 

Bouzovský mumraj na hradě

Rytíři kolbištěBouzovský mumraj markraběte Jošta se koná v sobotu a v neděli 1. a 2. srpna 2020 na počest markraběte Jošta, synovce Karla IV. 

Po oba dny pro děti připraveny šermířská vystoupení, středověká hudba, tance i divadlo. V sobotu 1. 8. bude pro děti připraveno Divadlo Krabice Teplice a od 15:00 hodin pak maškarní karneval na I. nádvoří.

Celodenní program před hradem Bouzov je přístupný zdarma v sobotu od 11.00 do 18.30 a v neděli od 11.00 do 16.00 hodin.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Areál historické zábavy pod hradem Bouzov

Pokud hledáte nevšední zážitky, navštivte Historický areál, který se nachází v těsné blízkosti pohádkového hradu Bouzova. Specialitou tohoto ojedinělého kulturního zařízení jsou historicky laděné, zábavně naučné programy, které jsou svým obsahem zaměřeny pro všechny věkové kategorie návštěvníků.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.