ÚvodAktualityBotanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu
Příroda

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

  • 9. září 2023
Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Tento nádherně vonící stálezelený keř či strom je původem z Číny a jeho odborné označení je muraja latnatá (Murraya paniculata) z čeledi rotovitých  Ve své domovině může dorůstat až 10 metrů výšky. Pro svůj původ je často nazývána císařským stromem. Kdysi se muraja pěstovala pouze v palácových zahradách Japonska a Číny. Odtud se rozšířila do dalších částí jižní a východní Asie. Drobné bílé pětičetné květy mají nápadné pylové tyčinky a vydávají příjemnou vůni podobnou jasmínu. Tvarem připomínají květy citrusů, proto je tato rostlina označována jako pomerančový jasmín.
 
Věří se, že vůně vycházející ze stromu pomáhá vyrovnat se s depresí, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Při dobrých podmínkách může kvést v průběhu celého roku. Je příbuzná citrusů, a proto má i podobné nároky na pěstování. Plody jsou oranžově červené bobule obsahující jedovatá semena. Dužnina je jedlá a má sladkou chuť. Bobule tonizují lidský organismus, snižují krevní tlak a pomáhají v boji proti virům. Listy se přidávají do krémů a tonik, neboť vyhlazují a změkčují pleť. Mladé listy jsou aromatické a spolu se sušenými plody jsou součástí indického koření kari. Také některé druhy čajů jsou parfémovány právě květy muraje. U nás tento druh pěstujeme jako dekorativní pokojovou rostlinu. Oblíbená je také u pěstitelů bonsají.

zoo ostravaBěhem podzimních měsíců můžete v areálu ostravské zoologické zahrady spatřit kouzelné kompozice v expozici Zahradní umění dálného východu, jejíž součástí je i kousek Japonské zahrady. Pod klenutým dřevěným mostem se ve vodní hladině odráží nepřehlédnutelná kompozice tzv. japonských javorů neboli správně česky javorů dlanitolistých (Acer palmatum). Tento druh se řadí mezi opadavé keře nebo malé stromy. Dorůstá výšky 6–10 m, vzácně 16 m. Často roste jako podrost v listnatých lesích.

Jeho domovinou Japonsko, Čína a Korea. Barva listů se může měnit dle stanoviště. V Japonsku mají stromy často obrácený pyramidální nebo oblý až převislý tvar. Dává přednost kyselejší, dobře propustné půdě, vlhčí, nikoli však přemokřené. Dobře prospívá i na slunečném stanovišti. Patří k nejkrásnějším zahradním dřevinám. Pěstují se pro krásu listů rozmanitých barev a tvarů.
 
javorZ historických pramenů je známo, že tento strom měl důležité místo v japonských císařských, ale i v soukromých zahradách. Je opěvován ve sbírce básní Man-Yoshu, která byla vydána v roce 614 n. l. Do dalších částí světa se japonské javory rozšířily až v 19. století. U nás byl první javor dlanitolistý zasazen v roce 1835 v Královské oboře (dnes Stromovka) poblíž Výstaviště v Praze.
 

Prohlídky pěstebních skleníků

kávovníkDo pěstebních skleníků, které se nacházejí v botanickém zázemí, nemají návštěvníci běžně přístup. Komentované prohlídky s průvodcem se zde konají o sobotách a nedělích vždy v 11:00 a ve 14:00 hod. a jsou v ceně vstupného do zoo. Na ploše okolo 1000 m2 rostou tropické a subtropické rostliny z různých koutů světa, k vidění a v případě zralosti i k ochutnání je třeba kolekce exotického ovoce a zeleniny, včetně různých druhů bylinek a koření. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem.


Projížďka safari expresem a komentovaná setkání

zoo ostravaV závislosti na počasí se mohou zájemci stále projet i ostravským safari expresem. Projížďky třemi rozlehlými výběhy se stády afrických a asijských kopytníků probíhají od pátku do neděle, vždy od 10 do 16:40 hod. Na šestihektarové ploše lidé uvidí okolo stovky zvířat. Nástupiště se nachází pod výběhem afrických kopytníků.

Většina komentovaných setkání probíhá za příznivého počasí o víkendech a svátcích. Krmení hulmanů posvátných a medvědů ušatých v expozici Čitván nebo krmení šimpanzů v Pavilonu evoluce si ale mohou návštěvníci užít každý den, stejně jako péči o slony. O víkendu k nim pak přibydou pandy, ary či hroši.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

27. 7.28. 7.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

Projděte se s průvodcem skleníkovým areálem o 1000 m², kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo.

Safari Expres v Zoo Ostrava

1. 6.30. 9.
Safari Expres v Zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava můžete využít možnosti projet se přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků elektrickým vláčkem, přezdívaným Safari Expres.

Safari v Zoo Ostrava Příroda

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Moravskoslezský kraj – 5denní program

Výlet na Severní Moravu a do Slezska je skvělou kombinací poznání a zábavy. Čekají vás skvostné technické památky, interaktivní expozice, 5D kino, zoologická zahrada i DinoPark, ale ukážeme vám i krásná přírodní zákoutí Jeseníků a Beskyd.

Zoo Ostrava – největší stádo onagerů v Evropě

Zoo Ostrava – největší stádo onagerů v Evropě

V ostravském safari je k vidění největší evropské stádo onagerů a jediné v ČR. Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může přispět k tomu, aby tito kopytníci nakonec nevymizeli z planety úplně a zůstali na Zemi i pro příští generace.

Botanická zahrada Ostravské univerzity v Ostravě Příroda

Botanická zahrada Ostravské univerzity v Ostravě

Jako oáza klidu uprostřed města působí botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Nachází se sotva pár minut autem od centra města Ostravy. Na pěti tisících čtverečních metrech plochy a ve třech velkých sklenících roste, kvete a plodí na dva tisíce rostlinných druhů.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na severní Moravě

Severní Morava láká ke koupání v mnohých vodních nádržích. K velmi oblíbeným patří Slezská Harta, Baška, Olešná, Karvinské moře a další místa. Na výběr jsou ale také příjemná koupaliště a vodní parky. Nechejte se inspirovat našimi "vodotipy", v letošním horkém, létě vám určitě přijdou vhod. Pak už zbývá jenom vzít si plavky, ručník a hurá k vodě!
19. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe

Festival Colours of Ostrava, který začíná 17. července 2024 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne to nejlepší ze současné světové hudební a popkulturní scény. Největšími hvězdami budou interpreti Lenny Kravitz, Sam Smith, James Blake, Sean Paul, Zara Larsson, Kawala, Gary Clark Jr. a další. Kapela Queens of the Stone Age do Ostravy letos nedorazí, ale nahradí jej jeden z nejlepších kytaristů současnosti Tom Morello.
17. červenec 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Lesní slavnost Lapků z Drakova pomáhá zachránit unikátní Lorenzovu huť

Tajemné zříceniny strážních hradů, vzácnou dřevouhelnou huť, řemeslníky či lesníky spatří v sobotu 20. a v neděli 21. července 2024 návštěvníci Drakova v údolí Černé Opavy, v blízkosti obce Heřmanovice, u Vrbna pod Pradědem v okrese Bruntál v Moravskoslezském kraji. Uskuteční se tam totiž již 29. ročník populární akce Lesní slavnost Lapků z Drakova. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout záchranné stavební práce historické dřevouhelné hutě, ojedinělé technické památky Jesenicka.
16. červenec 2024 14:51
Příroda, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj