Úvod > Aktuality > Botanická zahrada v Troji zahajuje výstavu orchidejí on-line
Příroda

Botanická zahrada v Troji zahajuje výstavu orchidejí on-line

  • Vydáno1. dubna 2021
V trojské botanické zahradě rozkvetla jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku Fata Morgana také poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Obě rostliny a desítky dalších orchdejí si prohléndnete pomocí on-line výstavy na webových stránkách zahrady.
orchidejBotanická zahrada hlavního města v Troji spustila na svých webových stránkách on-line výstavu orchidejí. Tu si můžete prohlédnout na odkazu botanicka.cz/clanky/akce/online-vystava-orchideji. Rostliny, které právě začaly vykvétat čítají v zahradě na 2 300 druhů. Pomocí výstavy vám tak botanici přináší alespoň malou ochutnávku. Pokud se chcete o orchidejích dovědět ještě něco navíc, můžete se podívat na videa z botanické zahrady. Vzhledem k nařízením vlády se oblíbená "živá" výstava orchidejí sice v tuto chvíli nekonám botanici ji však přesunuli na podzimní termín.

orchidejAčkoli se výstava nekoná květin se současnou situací nedají zastavit. Zázemí trojské zahrady hýří všemi barvami a tvary nádherných květů. Rozkvetla i jedna z nejpřísněji chráněných orchidejí světa, Paphiopedilum rothschildianum neboli Rothschildův pantofel, původem z pralesů pod nejvyšší horou ostrova Borneo. V tropickém skleníku Faty Morgany také poprvé rozkvetla velmi zajímavá orchidej Pleurothallis marthae, která patří k největším ze svého rodu. Tento druh je doma v horách západní Kolumbie, v oblasti přezdívané „nočník planety“ díky tomu, že tu ročně naprší kolem 10 000 mm srážek.
 

Sedm nej ze světa orchidejí

Nejvíce druhů orchidejí je známo v tropech Ameriky a Asie, ale vyskytují se po celém světě takřka všude, kromě extrémních prostředí pouští a oblastí trvale pod sněhem a ledem.
  • orchidejeNejjižnějšími orchidejemi světa jsou Corybas dienemum a Corybas sulcatus, které rostou na ostrově Macquarie. Ten se nachází jižně od Nového Zélandu, zhruba na půli cesty mezi Tasmánií a Antarktidou.
  • Nejsevernější orchideje světa najdeme v Evropě – až na severu Skandinávie rostou Lysiella oligantha a Dactylorhiza lapponica subsp. lapponica, které se vyskytují i za hranicí 70̊ severní šířky.
  • největším orchidejím světa patří Grammatophyllum speciosum z nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky až tři metry, celý trs může vážit i více než tunu. Květní stvoly bývají také třímetrové, květů širokých asi 15 cm se vyskytuje 30 až 50 na stvolu.
  • orchidejeK orchidejím s největšími květy se řadí Paphiopedilum hangianum ze severu Vietnamu, jež bylo popsáno až v roce 1999. Jeho mohutné květy dosahují šířky až 16 cm a svou plochou nemají příliš konkurentů. Zvláštností je Paphiopedilum sanderianum, jehož dva okvětní lístky protažené do cípů dosahují až metrové délky.
  • nejmenším orchidejím světa náleží některé druhy rodu Bulbophyllum, jejichž pahlízky dorůstají jen 3 až 4 mm.
  • Nejmenší květy orchidejí mají velikost okolo 1 až 2 mm. Některé druhy jich mají alespoň veliké množství (např. Oberonia jich mohou mít v jednom květenství až několik tisíc), u jiných se ale vyskytují pouze jednotlivě (např. některé druhy rodů Lepanthes, Pleurothallis, Stelis).
  • Nejvyšší orchideje jsou z rodu Sobralia, nejvyšší změřený stonek druhu S. altissima byl
  • 13,4 m dlouhý – běžnější výška je však kolem 5 m.


Unikáty pražské botanické zahrady

orchidejeI pražská botanická zahrada se může pochlubit různými zvláštnostmi ze světa orchidejí. Pěstuje se zde několik druhů rodu Chiloschysta, které považují za zbytečné vytvářet listy, jejich kořeny jsou uvnitř zelené a funkci listů převzaly. Květy vyrůstají z jejich báze. Dalším neobvyklým druhem je Dendrobium cucumerinum, které má pahlízy ve tvaru maličkých okurčiček.

Ve sbírkách zahrady je též velké množství miniaturních orchidejí, jež jsou předmětem vědeckého výzkumu, a řada vzácných druhů rodu Paphiopedilum, které botanická zahrada množí ve své laboratoři.


České orchideje

orchidejeMálokdo to tuší, ale v České republice roste přes 60 druhů orchidejí. K nejběžnějším patří kruštík (Epipactis) či bradáček (Listera), který má však zelené a tak drobné nenápadné květy, že jej málokdo najde a určí jako orchidej.

Nejnápadnější a nejznámější českou orchidejí je střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), ale obecně známé jsou i prstnatce (Dactylorhiza) a vstavače (Orchis), které se tu a tam objevují na loukách.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura