Úvod > Aktuality > Botanická zahrada v Troji otevřela novou rozhlednu
Botanická zahrada v Troji otevrela novou rozhlednu
"> Botanická zahrada v Troji otevrela novou rozhlednu "> Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotline na rozloze cca 70 ha "> Botanická zahrada v Troji - skleník
Příroda

Botanická zahrada v Troji otevřela novou rozhlednu

  • Vydáno9. září 2014
Pražská botanická zahrada otevřela dnes, v úterý 9. září desetimetrovou rozhlednu. Šestitunová ocelová rozhledna z dílny Čestmíra Sušky stojí v severní části pražské botanické zahrady, na svahu nad Trojou. Uvnitř potrubí se nachází vřetenovité schodiště a povrch tubusu zdobí dekorativní otvory, z nichž je možné vyhlédnout ven.

Rozhledna botanická zahradaDesetimetrový kolos, který vyrobil Čestmír Suška z ocelového potrubí, zakoupila Botanická zahrada hl. města Prahy již před časem a donedávna byl umístěn v prostorách holešovického DOXu. Nyní se však stal dominantou arboreta v severní části zahrady, kde bude sloužit návštěvníkům jako rozhledna.

Díky otvorům, které Suška do skulptury "vyšil" autogenem, a vřetenovitému vnitřnímu schodišti je k rozhlížení se po krajině skvěle uzpůsobena. Rozhledna je navíc situována tak, aby plnila nejen estetickou, ale i edukativní funkci. Skrz okénka v plášti skulptury může zvídavý divák a návštěvník zblízka pozorovat koruny stromů a jejich obyvatele z živočišné říše.  

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. V roce 1992 byla otevřena úvodní expozice na ploše 3 ha, která je upravena jako park s kolekcemi drobných cibulovin, trvalek, letniček a léčivých, vřesovištních, suchomilných a vlhkomilných rostlin, se skalničkovým skleníkem a oddělením dendrologie s domácími i cizokrajnými zakrslými jehličnany.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.