Úvod > Aktuality > Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend!

Vydáno 13. září 2018 Gurmánská turistika
Nemáte ještě plán na víkend? Přijměte pozvání na vinobraní, které se koná na jedné z nejstarších vinic v Praze. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě 15. a 16. září nabídne nejen víno, pálenku a burčák z místních hroznů, ale představí se zde i další přední vinaři z Čech a Moravy. Zdejší atmosféra a překrásný výhled na panorama Prahy doplní hudební program, ze kterého si vybere opravdu každý. Nebojte se, ani vaše děti se tu nudit nebudou. Přijďte si s celou rodinou užít vinobraní na vinici svaté Kláry, program probíhá po oba dny od 11:00 do 19:00 hodin.
Vinice svaté KláryVinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už příští víkend, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zejména však nabídne to nejlepší od vinařů z Čech i Moravy. Chybět nebude ani bohatá místní produkce. Ta zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée, doplněná odrůdovými pálenkami, letos nově perlivými víny a také vinným moštem.

Na správné oslavě vinobraní se bezesporu musí nalévat i burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. I letos jej ve zdejším vinném sklepě vznikne 2000 litrů. Pro červenou variantu byl letos vybrán Modrý Portugal a pro bílou odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau.


Jedinečný výhled i komentované prohlídky

Vinice sv. KláryPřijďte si o víkendu 15. a 16. září užít svátek vinice s kouzelným výhledem na panorama Prahy. Doprovodný program probíhá od 11:00 do 19:00 hodin. Ani letos nebude chybět hudební doprovod. Ornamentální zahradou se ponesou tóny jazzu a na vinici vás roztančí rokenrol, boogie-woogie nebo blues. Leckoho potěší i tradiční cimbálovka či staropražské písničky. Návštěvníky čeká také vystoupení písničkáře Pavla Helana nebo „Kaliforňana z Prahy“ Geoffa Tysona.

Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou půlhodinu od 12:00 do 17:30 hodin u pokladny Kovárna. Počet účastníků v jedné skupině je maximálně 20 osob.
 

A na co se mohou těšit vaše chuťové pohárky?

VínoPřipravena je široká nabídka vín z vinice sv. Kláry včetně zdejších šampionů – vín oceněných na odborných vinařských soutěžích. Nenechte si ujít například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Úspěchy dlouhodobě sklízí
i červená varianta této odrůdy. Ročník 2015 získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili.

Novinkami zdejší nabídky je také kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. Ty navíc doplňují dvě perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé.

Máte chuť na něco ostřejšího? Pak vyzkoušejte originální odrůdové matolinové pálenky, které příjemně zahřejí zejména v chladnějším počasí. Na výběr máte hned ze tří variant vyrobených z odrůd Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

Víno bíléNemůžete pít alkohol? Specialitou letošního vinobraní bude i varianta pro řidiče: pasterovaný hroznový mošt z odrůdy Modrý Portugal, kterého bylo vyrobeno 2000 lahví.

Po oba víkendové dny se od 11:00 do 19:00 představí i vinařská produkce dalších předních vinařství z Čech a Moravy. Ochutnáte například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder, David Chocholatý a z mnohých dalších.

Ornamentální zahradě se můžete těšit na stánky s nabídkou vín z Jižní Afriky či Španělska. Chybět nebude ani výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány. Ochutnáte výborné čokoládové pralinky, které se skvěle snoubí s červenými víny, „street food“ z Avokádového bistra, speciality španělské a srbské kuchyně i výtečné sýry. Na své si přijde opravdu každý labužník.
 

Vstupenka platí i do Botanické zahrady

TrojaV době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 Kč, zlevněné vstupné činí 70 Kč. V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

Pro zájemce bude možnost v sobotu navštívit expozici výroby vína s průvodcem. Dozvíte se vše o historii památkově chráněné vinice, o pěstování a způsobech vedení révy vinné, o jejích chorobách a škůdcích, dále také o dělení odrůd na moštové a stolní i o veškerých pracích, které na vinici probíhají během celého roku. S průvodcem projdete celou vinicí a dostanete se i do místního sklepa, kde se hrozny zpracovávají. Provázení se koná v sobotu od 14.00 a 16.00 hodin, sraz zájemců je u pokladny v ulici Nádvorní. Na prohlídku se neplatí zvláštní vstupné, postačí běžná vstupenka do venkovních expozic botanické zahrady.
Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze - Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.