Úvod > Aktuality > Botanická zahrada UK na Slupi zve na exotické papoušky
Výstava ptáků, Praha, Kudy z nudy
Příroda

Botanická zahrada UK na Slupi zve na exotické papoušky

  • Vydáno18. srpna 2023
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Klub Přátel exotického ptactva, společně pořádají od 18. 8. do 3. 9. 2023 již 84. výstavu exotického ptactva. Hlavním klenotem letošní výstavy, která nese podtitul "Kouzelný svět papoušků", jsou pestrobarevní zástupci rodu agapornis. Mimo ně však uvidíte také oblíbené kakadu, ary, papoušky žako, andulky, mníšky a další exotické opeřence.
Papoušek araPoklidná botanická zahrada v centru Prahy se v těchto dnech proměnila v živý a hlučný ráj exotických papoušků. Pestrobarevní ptáci jsou slyšet již zdaleka. Velkými křiklouny jsou papoušci ara, jejichž nepřeslechnutelné hlasy se ve dnech 18. srpna až 3. září 2023 budou z botanické zahrady ozývat nejčastěji. Papoušci ara představují největší papoušky na světě. V minulých letech jim pořadatelé připravili tak velkou voliéru, že v ní mohli i létat!

Nejvíce se návštěvníkům předvádějí kakadu bílí - houpou se na laně, štípou větve, perou se mezi sebou, vřískají, běhají po zemi, dovádí s florbalovým míčkem, hulákají na lidi, ale nechají se i podrbat.

AgapornisLetošním tahákem výstavy budou pestře zbarvení papoušci rodu agapornis. Velmi inteligentní a aktivní papoušci pocházejí původně z jihozápadní Afriky. Řadí se k báječným letcům a potřebují mít v chovu velkou klec, nejlépe voliéru. K nejznámějším druhům, které v botanické zahradě určitě uvidíte patří agapornis Fischerův, škraboškový nebo růžohrdlý. Agapornisové se dožívají běžně 10 až 15 let a pro svou povahu si vysloužili přezdívku "nerozluční ptáci". Vytváři si totiž extrémně silné pouto mezi partnery. Jejich rodové jméno vzniklo z řeckých slov "agape" (láska) a "ornis" (pták). Ale i v angličtině jsou známí pod přiléhavým výrazem "lovebirds". V hejnech tvoří monogamní vztahy. Chovatelé musí chovnou skupinu sestavit najednou, dokud nemají jedinci vyhrazené teritorium, nového ptáka by skupina později už nepřijala. Jak jsme již uvedli, "ptáci lásky" se vyznačují dlouholetou věrností družce, ale dokážou silnou cítit silnou vazbu i ke svému člověku. Spokojený agapornis dává člověku lásku najevo naplno, je hravý a bere celou rodinu za svou.

Výstava exotického ptactva se ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK Na Slupi koná do 3. září. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, poslední den konání pouze do 16 hodin. Pro návštěvníky je zajištěno občerstvení a pro děti různé soutěžní hry, kvízy a ptačí dílničky. Vstupné stojí pro dospělé 100 korun a děti či senioři zaplatí polovinu.
Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky