Úvod > Aktuality > Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou
Bojište u Slavkova opet ožije bitevní vravou
"> Bojište u Slavkova opet ožije bitevní vravou "> "> Vzpomínkové akce zacnou na Zámku Slavkov - Austerlitz již ve ctvrtek 28. 11. 2013 "> ">
Památky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou

  • Vydáno27. listopadu 2018
Slavkovské bojiště se od pátku 30. do neděle 2. listopadu 2018 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů. Dojde zde k rekonstrukci bitvy pod Santonem, ukázkám polního ležení a bojových střetů. Slavnostní den bude zakončen velkolepým ohňostrojem. Na zámku Slavkov-Austerlitz budou probíhat speciální prohlídky a vyrazit sem bude možné také na předvánoční trh. Slavkovského programu se zúčastní na 1000 osob v dobových uniformách a kostýmech z období napoleonských válek, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.

Klid před bouří ve Slavkově

Bitva u SlavkovaVzpomínkové akce na zámku Slavkov – Austerlitz již ve čtvrtek 29. 11. 2018, kdy se v Historickém sále uskuteční již tradiční koncert, který pořádá obecně prospěšná společnost Mohyla míru – Austerlitz. Od 19.00 hodin se budete moci zaposlouchat do tónů houslového virtuóze Václava Hudečka.

V pátek večer 30. 11. 2018 přichází vojáci do Slavkova, na náměstí budou hořet strážní ohně, u kterých budou vojáci očekávat věci příští. Na slavkovský zámek přijíždí rakouský císař a ruský car. Následovat bude vítání panovníků na nádvoří zámku.  Z oken zámku zazní pro tento účel speciálně složené fanfáry v provedení studentů Brněnské konzervatoře. Letos se návštěvníci opět mohou podívat na ojedinělé oživené prohlídky nočního zámku "Austerlitz, genius loci", kde mohou zažít atmosféru podobnou té, jakou zažívalo panstvo v roce 1805. Chybět nebude ani dobový empírový bál.
 

Sobota s vojáky ve městě i v bitevním poli

Vojáci před bitvouOd sobotního rána 1. 12. 2018 pak na Palackého náměstí bude stát řemeslný jarmark, přijíždět budou vojáci, řemeslníci, měšťané i šlechta. U historické radnice pak bude probíhat vojensko – historický program, v zámeckém parku bude ukázka ležení.
 
Zámecký park se také stane svědkem hned dvou bitevních střetů. Od 12:00 stovky vojáků obsadí spodní parter. Podobná podívaná, avšak zahalená do tmy a prosvětlená světelnými a pyrotechnickými efekty, se pak odehraje od 20:00. Unikátní bitevní ukázce se závěrečnými ohňostrojem bude předcházet také defilé vojáků.
 

Hlavní sobotní bitva pod Santonem

Bitva Tří císařůSamotná bitva vypukne přesně ve 14:00 hodin na tradičním místě pod Santonem u obce Tvarožná. Letos se jí zúčastní 1100 vojáků, na 60 koní a 15 děl. Účastníci bojů přijedou kromě České republiky také ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Itálie, Maďarska, Ruska a Rumunska.

Letošní bitevní ukázka je inspirována úvodním střetnutím bitvy mezi předvojem rakouského generála Kienmayera a posléze 1. kolony ruského generála Dochturova s francouzským 3. plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigády od sboru maršála Davouta.

Vzpomínkové akce v neděli 2. prosince 2018 zakončí ve 12:00 Pietní akt na Mohyle míru.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

1.12.
4.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika