Úvod > Aktuality > Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

Vydáno 1. září 2018 Příroda
Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.
Bludné balvany prý poznáte na první pohled. Platí to hlavně pro ty velké: odborníci jim říkají eratické balvany (z latinského erare, bloudit) a většinou jsou z docela jiné horniny než kameny v jejich okolí. Mohli bychom je označit za geologické dinosaury: tvoří je totiž prastaré metamorfované žuly, ortoruly, migmatity a další, které vznikly už v prvohorách. Najít se dají i menší čedičové bludné balvany, ale ty za sebou většinou nemají tak dlouhou cestu.
 

Největší bludné balvany u nás

Podobně jako bludné kořeny ani bludné balvany nelze spočítat; spousty se jich nacházejí v lesích, horách a méně přístupných místech, kde nejsou tolik na očích a nedráždí naši zvědavost. Jinde sice trochu překážejí, ovšem kvůli velikosti s nimi není snadné pohnout, a tak se z nich stávají okrasné prvky parků a veřejných prostranství. Jako třeba obr z porfyrického granitu, objevený v roce 1954 v hloubce sedmi metrů při kopání základů ostravské Nové huti. Na severní Moravu ho patrně dopravil skandinávský pevninský ledovec z jižního Švédska a dnes je umístěn jako originální dekorace na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě-Kunčicích. Jde o největší bludný balvan na našem území s objemem sedmi krychlových metrů a hmotností odhadovanou kolem 17 až 18 tun.

Je sice nejtěžší, ale délkou osy 370 centimetrů jej překonává o něco menší druhý velký bludný balvan v Ostravě-Porubě. Také ten se na naše území dostal asi před 300 000 lety se skandinávským pevninským ledovcem, váží necelých 11 tun a dnes je ozdobou Památníku obětem válek ve Vřesinské ulici, podobně jako lípa vysazená k padesátému výročí vzniku republiky. Ostravská přehlídka kamenných cestovatelů tím ale nekončí; v městské části Pustkovec najdete několik dalších bludných balvanů, například za obvodním úřadem, naproti hasičské zbrojnici a křižovatky naproti kostelu.
 

Za bludnými balvany křížem krážem

Další bludný balvan na Praskově uliciOpavě u plotu Univerzitní zahrady váží necelých 12 tun a tvoří jej hrubozrnná deformovaná žula z oblasti Smäland v jihovýchodním Švédsku. Byl objeven roku 1958 v pískovně u Palhance a ještě téhož roku doputoval na dnešní místo. Další bludné balvany si lze prohlédnout v geologické expozici opavské Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy. Kameny tu byly k vidění už ve 20. a 30. letech minulého století, expozice byla obnovena přibližně před deseti lety.

Hlučíně dali žulovému bludnému balvanu v Hrnčířské ulici podobu památníku T. G. Masaryka. Další menší bludné balvany objevíte v parku u ulic Krátká a Květná a v Severní ulici. Jedenáct dalších balvanů, nalezených v roce 1958 v pískovně na východním okraji Hlučína, v místech dnešního sídliště Rovniny, později odcestovalo do Ostravy a dnes jsou vystaveny u výstaviště Černá louka v centru města. Další bludné balvany uvidíte v Liptani, u vodní tvrzeJeseníku anebo ve Vidnavě, kde bludný balvan slouží jako památník připomínající 700 let obce.

V nedaleké Velké Kraši v obecním parčíku nedaleko koupaliště dokonce objevíte expozici bludných balvanů; několik desítek hornin švédského, baltského a finského původu bylo objeveno vesměs v blízkém okolí. Ostatně víte, že Vidnavsko patří k nejbohatším nalezištím bludných balvanů v Česku?
 

Král bez koruny a další zajímavosti

  • Králem bludných balvanů je ten, který k nim oficiálně nepatří: nevelký kámen, vsazený v dlažbě náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Říká se, že kdo kámen označený křížkem náhodně překročí po deváté hodině večer, tu noc už nenajde cestu domů.
  • Představili jsme vám jen malý zlomek z velkých bludných balvanů; těch menších, které v průměru dosahují jen pár desítek centimetrů, mohou být desetitisíce. Spousty z nich navíc jsou jistě dosud skryté v zemi a objeveny by byly podobně jako ty nejznámější jen náhodou, třeba při hloubení základů nebo pískoven.
  • Za opravdu velkými bludnými balvany musíte do zahraničí, zejména na sever Polska, do Dánska, Litvy nebo Estonska; největší je údajně pegmatitový balvan Ehalkivi v Estonsku s objemem 930 metrů krychlových. K nám, na jižním okraji oblasti zasažené kontinentálním zaledněním, takoví obři nedoputovali.
Bludný balvan s bustou T.G.Masaryka v Hlučíně

Bludný balvan s bustou T.G.Masaryka v Hlučíně

Tvarem neobvyklý, vřetenovitý balvan je instalovaný na Hrnčířské ulici v Hlučíně.

Bludný balvan v Opavě

Bludný balvan v Opavě

Kvádrovitý bludný balvan je největším dosud nalezeným bludným balvanem na Opavsku. Nachází se na Praskově ulici.

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši se nachází v obecním parčíku nedaleko koupaliště ve Velké Kraši. Je sestavena ze 72 bludných balvanů hornin švédského, baltského a finského původu.

Liptaňský bludný balvan

Liptaňský bludný balvan

Bludný balvan je připomínkou období před 250 – 800 tisíci lety, kdy ho na Osoblažsko zavlekl pevninský ledovec až z jižního Švédska.

Největší bludný balvan v Ostravě

Největší bludný balvan v Ostravě

Za velkého cestovatele můžeme prohlásit náš největší bludný balvan v České republice, neboť při své cestě někde na území dnešního Švédska nebo Finska urazil téměř 1500 kilometrů. Nyní je k vidění na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě Kunčicích.

Památník obětem válek u bludného balvanu v Ostravě

Památník obětem válek u bludného balvanu v Ostravě

Památník obětem válek u bludného balvanu ve Vřesinské ulici v ostravské městské části Poruba má od října 2017 novou podobu.

Park Petra Bezruče v Bohumíně

Park Petra Bezruče v Bohumíně

Bohumínský park, který je zelenou oázou města, má téměř stoletou historii. Parkem vede naučná stezka s 29 zastávkami. Na každé z nich na vás čeká zajímavý strom, který v parku roste, a krátký popis o tom, co je pro něj charakteristické a čím je zvláštní. I mimo trasu narazíte na nevšední stromy.

Předmostím až do pravěku - naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku - naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Pustkovecké balvany v Ostravě

Pustkovecké balvany v Ostravě

V městské části Ostravy v Pustkovci se nachází několik bludných balvanů, které k nám připutovaly ze Švédska.

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Uprostřed Českých Budějovic, čtyři metry od Samsonovy kašty směrem k hotelu U zvonu, je v dlažbě zasazen kámen s vyrytým křížkem. Říká se mu Bludný a je zde umístěn na památku popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře.

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark s řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami se nachází v bezprostřední blízkosti rozhledny U Jakuba v lesích na Havlově hoře nedaleko obce Valtínov, mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi. Najdete zde imitaci staroslovanského opevnění, ale i perníkovou chaloupku.

Ostravské procházky - pěší trasy Ostravou

Ostravské procházky - pěší trasy Ostravou

Stezky, které jsou značeny klasickými KČT směrovkami, vás provedou přírodou a turistickými zajímavostmi města Ostravy. Nabízí se tak možnost aktivního vyžití pěší turistikou v ostravské městské přírodě, a to jak v letním tak i v zimním období.

Další aktuality

7.10.
2019
Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Severní Morava a Slezsko | Příroda
3.9.
2019
Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Severní Morava a Slezsko | Příroda
31.8.
2019
V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti

V Zoo Ostrava si o víkendech prohlédnete botanické zajímavosti

Severní Morava a Slezsko | Příroda
29.8.
2019
Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Klenoty česko-polské hranice: labyrint, rozhledny, mosty a kostely

Severní Morava a Slezsko | Příroda