Úvod > Aktuality > Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?
Příroda

Bludné balvany: kde se zastavili velcí cestovatelé ze severu?

  • Vydáno10. dubna 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Zatímco bludné kořeny patří do pohádek, pro bludné balvany to rozhodně neplatí. Přicestovaly k nám ze severu společně s tajícím ledovcem v pleistocénu, tedy starších čtvrtohorách, často urazily vzdálenost větší než tisíc kilometrů a zastavily se teprve tehdy, když led roztál. Dál už to zkrátka nešlo.
bludný balvanBludné balvany prý poznáte na první pohled. Platí to hlavně pro ty velké: odborníci jim říkají eratické balvany (z latinského erare, bloudit) a většinou jsou z docela jiné horniny než kameny v jejich okolí. Mohli bychom je označit za geologické dinosaury: tvoří je totiž prastaré metamorfované žuly, ortoruly, migmatity a další, které vznikly už v prvohorách.

Najít se dají i menší čedičové bludné balvany, ale ty za sebou většinou nemají tak dlouhou cestu. Nejhojněji jsou zastoupeny bludné balvany tvořené žulou, které velimi často pocházejí z jižního Švédska. Některé bludné balvany byly využívány jako pohanská kultovní místa. Ve středověku se stávaly materiálem pro stavby hradů, kostelů a hradeb. Dlažba, nejprve tzv. kočičí hlavy, později i dlažební kostky, se rovněž dělala z bludných balvanů. Ty se používaly kromě toho na dělové koule, mlýnské kameny, hraniční kameny, milníky, pomníky, památníky -  a za druhé světové války i na protitankové překážky. Dnes už jsou naštěstí v České republice chráněny jako přírodní památky.
 

Největší bludné balvany u nás naleznete v Moravské bráně

ostravaNikde jinde v naší zemi není po krajině rozeseto tolik bludných balvanů, jako na severu Moravy a ve Slezsku, v oblasti které se přezdívá Moravská brána. Ostrava je pak místem, kde se při své pouti Evropou „usadily“ dva největší balvany v zemi. Podobně jako bludné kořeny ani bludné balvany nelze spočítat; spousty se jich nacházejí v lesích, horách a méně přístupných místech, kde nejsou tolik na očích a nedráždí naši zvědavost. Jinde sice trochu překážejí, ovšem kvůli velikosti s nimi není snadné pohnout, a tak se z nich stávají okrasné prvky parků a veřejných prostranství. Jako třeba obr z porfyrického granitu, objevený v roce 1954 v hloubce sedmi metrů při kopání základů ostravské Nové huti. Na severní Moravu ho patrně dopravil skandinávský pevninský ledovec z jižního Švédska a dnes je umístěn jako originální dekorace na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě-Kunčicích. Jde o největší bludný balvan na našem území s objemem sedmi krychlových metrů a hmotností odhadovanou kolem 17 až 18 tun.

Je sice nejtěžší, ale délkou osy 370 centimetrů jej překonává o něco menší druhý velký bludný balvan v Ostravě-Porubě. Také ten se na naše území dostal asi před 300 000 lety se skandinávským pevninským ledovcem, váží necelých 11 tun a dnes je ozdobou Památníku obětem válek ve Vřesinské ulici, podobně jako lípa vysazená k padesátému výročí vzniku republiky. Ostravská přehlídka kamenných cestovatelů tím ale nekončí; v městské části Pustkovec najdete několik dalších bludných balvanů, například za obvodním úřadem, naproti hasičské zbrojnici a křižovatky naproti kostelu.
 

Za bludnými balvany křížem krážem

Další bludný balvan na Praskově uliciOpavě u plotu Univerzitní zahrady váží necelých 12 tun a tvoří jej hrubozrnná deformovaná žula z oblasti Smäland v jihovýchodním Švédsku. Byl objeven roku 1958 v pískovně u Palhance a ještě téhož roku doputoval na dnešní místo. Další bludné balvany si lze prohlédnout v geologické expozici opavské Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy. Kameny tu byly k vidění už ve 20. a 30. letech minulého století, expozice byla obnovena přibližně před deseti lety.

Hlučíně dali žulovému bludnému balvanu v Hrnčířské ulici podobu památníku T. G. Masaryka. Další menší bludné balvany objevíte v parku u ulic Krátká a Květná a v Severní ulici. Jedenáct dalších balvanů, nalezených v roce 1958 v pískovně na východním okraji Hlučína, v místech dnešního sídliště Rovniny, později odcestovalo do Ostravy a dnes jsou vystaveny u výstaviště Černá louka v centru města. Další bludné balvany uvidíte v Liptani, u vodní tvrzeJeseníku anebo ve Vidnavě, kde bludný balvan slouží jako památník připomínající 700 let obce.

V nedaleké Velké Kraši v obecním parčíku nedaleko koupaliště dokonce objevíte expozici bludných balvanů; několik desítek hornin švédského, baltského a finského původu bylo objeveno vesměs v blízkém okolí. Ostatně víte, že Vidnavsko patří k nejbohatším nalezištím bludných balvanů v Česku?
 

Král bez koruny a další zajímavosti

  • Králem bludných balvanů je ten, který k nim oficiálně nepatří: nevelký kámen, vsazený v dlažbě náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Říká se, že kdo kámen označený křížkem náhodně překročí po deváté hodině večer, tu noc už nenajde cestu domů.
  • Představili jsme vám jen malý zlomek z velkých bludných balvanů; těch menších, které v průměru dosahují jen pár desítek centimetrů, mohou být desetitisíce. Spousty z nich navíc jsou jistě dosud skryté v zemi a objeveny by byly podobně jako ty nejznámější jen náhodou, třeba při hloubení základů nebo pískoven.
  • Za opravdu velkými bludnými balvany musíte do zahraničí, zejména na sever Polska, do Dánska, Litvy nebo Estonska; největší je údajně pegmatitový balvan Ehalkivi v Estonsku s objemem 930 metrů krychlových. K nám, na jižním okraji oblasti zasažené kontinentálním zaledněním, takoví obři nedoputovali.
Rovninské balvany v Ostravě

Rovninské balvany v Ostravě

Skupina bludných balvanů je charakteristickým vzorkem velkých eratických bloků, transportovaných pevninským ledovcem. Byly objeveny při těžbě písků v Hlučíně-Rovninách a po uzavření a rekultivaci pískovny v první polovině šedesátých let byly balvany převezeny do Ostravy.

Bludný balvan v Opavě

Bludný balvan v Opavě

Kvádrovitý bludný balvan je největším dosud nalezeným bludným balvanem na Opavsku. Nachází se na Praskově ulici.

Největší bludný balvan v Ostravě

Největší bludný balvan v Ostravě

Za velkého cestovatele můžeme prohlásit náš největší bludný balvan v České republice, neboť při své cestě někde na území dnešního Švédska nebo Finska urazil téměř 1500 kilometrů. Nyní je k vidění na podstavci ve Vratimovské ulici v Ostravě Kunčicích.

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši

Expozice bludných balvanů ve Velké Kraši se nachází v obecním parčíku nedaleko koupaliště ve Velké Kraši. Je sestavena ze 72 bludných balvanů hornin švédského, baltského a finského původu.

Památník obětem válek u bludného balvanu v Ostravě

Památník obětem válek u bludného balvanu v Ostravě

Památník obětem válek u bludného balvanu ve Vřesinské ulici v ostravské městské části Poruba má od října 2017 novou podobu.

Pustkovecké balvany v Ostravě

Pustkovecké balvany v Ostravě

V městské části Ostravy v Pustkovci se nachází několik bludných balvanů, které k nám připutovaly ze Švédska.

Liptaňský bludný balvan

Liptaňský bludný balvan

Bludný balvan je připomínkou období před 250 – 800 tisíci lety, kdy ho na Osoblažsko zavlekl pevninský ledovec až z jižního Švédska.

Park Petra Bezruče v Bohumíně

Park Petra Bezruče v Bohumíně

Bohumínský park, který je zelenou oázou města, má téměř stoletou historii. Parkem vede naučná stezka s 29 zastávkami. Na každé z nich na vás čeká zajímavý strom, který v parku roste, a krátký popis o tom, co je pro něj charakteristické a čím je zvláštní. I mimo trasu narazíte na nevšední stromy.

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark s řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami se nachází v bezprostřední blízkosti rozhledny U Jakuba v lesích na Havlově hoře nedaleko obce Valtínov, mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi. Najdete zde imitaci staroslovanského opevnění, ale i perníkovou chaloupku.

Památník Expedice Peru 1970 v Bedřichově

Památník Expedice Peru 1970 v Bedřichově

Na trase Jizerské magistrály, na výjezdu ze stadionu v Bedřichově je od května 2010 umístěna mohyla, která připomíná tragédii expedice Peru z roku 1970, kdy při ničivém zemětřesení v Peru zahynulo čtrnáct českých horolezců.

Bludný balvan s bustou T.G.Masaryka v Hlučíně

Bludný balvan s bustou T.G.Masaryka v Hlučíně

Tvarem neobvyklý, vřetenovitý balvan je instalovaný na Hrnčířské ulici v Hlučíně.

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Bludný kámen v Českých Budějovicích

Uprostřed Českých Budějovic, čtyři metry od Samsonovy kašty směrem k hotelu U zvonu, je v dlažbě zasazen kámen s vyrytým křížkem. Říká se mu Bludný a je zde umístěn na památku popravy spiklenců obviněných z vraždy rychtáře.

Husova kazatelna – největší český viklan

Husova kazatelna – největší český viklan

Největší viklan v České republice je dlouhý 4 m, široký 2,5 m a vysoký 2,7 m. Nachází se nad Žemličkovou Lhotou na Petrovicku. Podle místní legendy z mohutného viklanu kázal mistr Jan Hus.

Soudný kámen u Kosovy Hory

Soudný kámen u Kosovy Hory

Kolihový les u Kosovy Hory skrývá prastaré tajemství – žulový balvan s prohlubněmi, který prý v dávných dobách sloužil jako místo, kde se odehrávaly soudy, věštilo se a konaly se zde různé pohanské obřady.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Moravskoslezský kraj | Ubytování

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rododendrony v Zoo Ostrava začínají rozkvétat

S téměř měsíčním předstihem začínají v Zoo Ostrava rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku. Kvetou po celém areálu – podél hlavní návštěvnické trasy, ve výbězích některých zvířat i v botanickém zázemí. Největší koncentrace těchto nepřehlédnutelných rostlin je v Rododendron parku u expozice Čitván, zde budou opět probíhat komentované prohlídky. Zoo Ostrava má v současnosti největší kolekci rododendronů v České republice i na Slovensku. Roste zde přes 7500 exemplářů těchto nádherných rostlin (celkem asi 485 druhů a kultivarů).
Moravskoslezský kraj | Příroda

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky