Úvod > Aktuality > Sportovní areál Špičák na Šumavě se otevře už 6. května
Letní sporty

Sportovní areál Špičák na Šumavě se otevře už 6. května

  • Vydáno2. května 2023
V sobotu 6. května zahájí největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Úvodní tři dny prodlouženého májového víkendu, protože v pondělí 8. května je v ČR státní svátek, mohou návštěvníci střediska využít jízdu lanovkou na vrchol Špičáku k rozhledně a zpět. Dále všechny trasy bikeparku včetně půjčovny kol a dalšího vybavení či zdejší bikovou školu – Gravity academy. Premiérově se také hned v sobotu 6. května přímo u nástupu na lanovku otevře nová horská restaurace U lanovky pro 250 hostů.
BikeřiLanovka i Ski&Bike Špičák se otevře v období 6. až 31. května od 10 do 16 hodin jen o víkendech a státních svátcích. Až do půlky června se musí areál podřídit ochraně zdejší přírody. Tyto podmínky respektující ochranu zdejší přírody jsou od roku 2019 dohodnuty s CHKO Šumava. Teprve od 15.6. do 15.9. se otevřou i cesty z vrcholu Špičáku na ledovcová jezera (Černé a Čertovo) včetně naučných stezek, co po nich vedou, a dojde k rozšíření dalších aktivit v areálu.   
 

Jaké novinky vás čekají na Špičáku?

BikerkaV bikepark nabídne 1,5 kilometru nových tras. Nová trasa navazuje na další tratě a má charakter nízké obtížnosti (modrá), takže je vhodná především pro začátečníky a rodiny s dětmi. Zábavnou jízdu si zde ale užijí i zkušení cyklisté.

Nová horská restaurace alpského střihu s 250 místy (z toho cca 100 uvnitř, zbytek na přilehlé terase) se po svém otevření stane kapacitně největší v Železné Rudě a okolí. Je součástí celkové investice ve výši cca 86 milionů korun (včetně vybavení) do víceúčelové budovy, kde vzniklo mj. i 7 bytů (dokončují se), jejichž prodej slouží k financování celého projektu. Od zimní sezony 2022/23, konkrétně od prosince 2022, zde již funguje nová půjčovna lyží a veškerého lyžařského vybavení, úschovna, skiservis a administrativní zázemí pro vedení a zaměstnance střediska. Restaurace U lanovky bude mít na začátku letní sezony otevřeno ve dnech provozu areálu/lanové dráhy v čase od 7,30 do 18,00 hodin.

černé jezeroNávštěvníci musí zároveň respektovat pravidla ochrany zdejší přírody nacházející se z větší části v několika zónách CHKO Šumava. Neměli by hlavně kvůli hnízdění místních ptáků vstupovat do chráněných lokalit, ani na další stezky či cesty než jen na ty, které jsou od 1. května do 15. června určeny pouze bikerům, pěším turistům nebo cyklistům.
Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

K Černému jezeru vede čtyřkilometrová trasa pro pěší, která kopíruje státní hranici. Doplňují ji kvízy pro děti, jimiž je provází zdejší živočich datlík tříprstý.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura