Úvod > Aktuality > Bienále Brno se pomalu loučí
Bienále Brno se pomalu loučí
">
Kultura

Bienále Brno se pomalu loučí

  • Vydáno19. října 2016
Mezinárodní bienále grafického designu Brno již více než padesát let reflektuje dění a proměny vizuální kultury. Řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě. Jeho program v moravské metropoli pokračuje už jen do 30. října 2016.
27. ročník Bienále Brno se zabývá klíčovými pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace. Volně tak navazuje na 25. ročník, který otevřel bienále všem formám grafického designu, a zejména pak na minulý, tematicky zaměřený ročník, věnovaný grafickému designu, vzdělávání a školám. Letošní ročník bienále reaguje na proměny a stav současného grafického designu; jeho množství, rozmanitost, nepřehlednost či zdánlivou povrchnost. Jeho ambicí je postihnout v obecné i v subjektivní rovině některé z pojmů, které současný grafický design definují nebo ovlivňují.

Souborné díloVýstava Souborné díloUměleckoprůmyslovém muzeu v Husově 14 je založena na rozsáhlé sbírce, která se v průběhu let shromáždila kolem Bienále Brno – vlastně přesněji řečeno na reprodukcích těchto děl v katalozích, doprovázejících každý ročník bienále. Když si člověk prohlíží tyto materiály, připadají mu jaksi zploštělé, sériové, mimo kontext a mlhavého původu – do jisté míry srovnatelné s účtem na Instagramu nebo se stránkou Tumblr – přesto nás však detaily jednotlivých grafických návrhů stále oslovují. Rozpor mezi nevýraznou plochou a živoucími jednotlivostmi nás fascinuje. Co však takové rozhodující maličkosti vypovídají o zárodcích myšlenkových procesů? Autorky se rozhodly vyjít z těchto detailů a postavit na nich zkoumání vlastní praxe, konfrontovat materiál z archivu bienále s vlastní prací a položit si otázku, jaký typ rozhodnutí musí grafický designér dělat: na formální úrovni, na koncepční úrovni a v návaznosti na kulturní, ekonomické a technické podmínky naší doby.
 
Které zrcadlo chceš olizovatDalší zajímavá výstava Které zrcadlo chceš olizovat? představuje díla, ve kterých realita (nebo fikce?) udělala odbočku. Výchozím bodem projektu je předpoklad, že když je něco vytištěno, stává se „to“ skutečnějším. Skládá se jak z vypůjčených artefaktů, tak z nových, pro tuto výstavu speciálně vyrobených prací z oblasti grafického designu. Z této konstelace vzniká heterotopie, kde je vše reálné, ale zároveň se odklání k fikci, a naopak. Výstava, která má svou základnu v Moravské galerii v Husově ulici č. 18 ale není omezená pouze na prostor galerie. Odehrává se i ve městě, na autobusových zastávkách, ve filmových programech, rozhovorech, knihkupectvích a na dalších místech nacházejících se mimo bezpečí "bílé krychle". Kde jinde totiž lépe ukázat grafický design nežli v jeho přirozeném prostředí?

Mezi další zajímavé výstavy určitě patří výstava Zdeňka Zieglera, významného českého grafického designéra a pedagoga, která představuje zejména jeho rozsáhlou tvorbu v oblasti filmového plakátu od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století. Výstava rovněž porbíhá v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura