Úvod > Aktuality > Běžecký a trekingový závod Zimní výzva se otevírá veřejnosti
Zimní sporty

Běžecký a trekingový závod Zimní výzva se otevírá veřejnosti

  • Vydáno15. prosince 2015
Zatímco v předchozích letech šlo o několikadenní mimořádně náročný běh takřka pro hrstku vyvolených, pro nadcházející rok doznává tato sportovní akce zásadních úprav. Má totiž přilákat více milovníků horských běhů. Termín je stanoven na druhý únorový víkend.
Od tohoto kroku si organizátoři slibují vytvoření zimní obdoby Horské výzvy, což je dlouhodobý seriál horských běhů a trekingu pro širší veřejnost. Jde především o zkrácení trati a zjednodušení orientace v terénu – loňští závodníci se na Zimní výzvě pohybovali ve volném terénu a vítězové do cíle dorazili za 1,5 dne po překonání dvousetpadesátikilometrové trasy!
 

Zkrácení trasy a zjednodušení orientace

Aby se do závodu dvojic v Jeseníkách mohlo zapojit co nejvíce „obyčejných“ běžců, pro letošek se délka vypsané trasy bude pohybovat v rozmezí 50 – 60 km, navíc trasa bude vedena převážně po turistických trasách centrálního Jeseníku, čímž se zlepší orientace závodníků.  Rozhodně ale nepůjde o procházku růžovým sadem. Trasa závodu zůstane stále obtížná, což bude dáno také únorovým počasím a sněhovou pokrývku, kterou lze v této roční době očekávat.

Termín a třicetihodinový časový limit opět nahrává většímu množství účastníků. Zatímco loni se běžci vydali na trasu ve středu v podvečer, pro nadcházející 4. ročník je stanoven termín na druhý únorový víkend, tedy 13. a 14. 2. 2016. Závod je tedy pro letošek nejen kratší, ale také si na něj účastníci nemusejí brát volno z práce.

Aby motivace zúčastnit se 4. ročníku Rock Point – Zimní výzvy byla ještě větší, připravili pořadatelé i několik motivačních prvků. Přestože je tento závod hodnocen jako samostatná a jednorázová akce, tak za její dokončení bude každému závodníkovi přičten jednorázový bodový zisk do seriálu horských běhů a trekingu Rock Point – Horské výzvy, takže kdo má v plánu se umístit dobře i v celém seriálu, měl by začít ladit nohy na únor!
 

Pod dohledem GPS

Tentokrát budou závodníci Zimní výzvy pod větším drobnohledem. Každá závodní dvojice bude mít vlastní GPS tracker, takže ji fanoušci a veřejnost budou moct stále sledovat a monitorovat on-line. Pro pořadatele to znamená zvýšení bezpečnosti a dohledu nad závodníky, veřejnosti tato změna přinese snazší fandění i na dálku. Rodinní příslušníci a široká veřejnost v průběhu závodu stále přehledně uvidí, kde se která dvojice pohybuje.

Rock Point – Zimní výzva byl dosud nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu a bez zajištění, který se na území Česka konal. Nová pravidla ho výrazně zjednodušují, takže se více otevírá nadšeným běžcům. Tím se také mění možnost použití doplňkového vybavení. Již nebude možné použít lyže. Povoleny budou jen sněžnice, nesmeky a jakékoliv trekové, či lyžařské hůlky. Další informace budou průběžně doplňovány na webu závodu. Registrace pro limitovaný počet účastníků odstartuje v neděli 10. 1. 2016 ve 20 hodin a pořadatelé ji uzavřou 31. 1. 2016 ve stejný čas.
 
Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Další aktuality

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jarní prázdniny a zima v Jeseníkách a Rychlebských horách: lesní bar, lyžování a zážitky s dětmi

Chystáte se na jarní prázdniny podniknout výlet či dovolenou v severní části Jeseníků? Skvělá volba – kromě sjezdovek tam totiž objevíte spousty zajímavých míst a akcí, které váš pobyt zpestří. Inspiraci, kam vyrazit, vám přináší Kudy z nudy.
Olomoucký kraj | Životní styl

Malí navštěvníci se v Pradědově dětském muzeu o jarních prázdninách rozhodně nenudí

Dětská vesnička nabízí milion a jednu hru... na kuchaře, na doktora, na ježibabku, hokynáře i hospodského. Vejděte na náves a žijte životy obyvatel každého jesenického domečku. Ochutnejte regionální potraviny a speciality v samoobslužné kavárničce a zaplaťte do prasátka zlaťáky.
Olomoucký kraj | Zážitky

Sbírkové skleníky s jedinečnými květy a exotickými zvířaty jsou v Olomouci opět otevřené

Nádherné květy podivuhodných tropických rostlin, plodící kávovník anebo exotická zvířata v teráriích a ve velkém mořském akváriu. To vše je k vidění ve sbírkových sklenících v olomouckých Smetanových sadech. Milovníci flory i fauny a také rodiny s dětmi se sem mohou vypravit od února každou sobotu a neděli od 9:30 do 16:00 hodin. Ve sklenících si navíc lze zakoupit si výpěstky pokojových rostlin, které na Výstavišti Flora Olomouc připravili zdejší zahradníci.
Olomoucký kraj | Příroda

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.
Olomoucký kraj | Zážitky

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Na prohlídku Dlouhých strání se můžete vypravit také v zimě. Samostatně autem se k elektrárně nesmí, tam i zpátky vás od lyžařského areálu Kouty dovezou autobusy. Prohlídka trvá asi dvě hodiny a doporučujeme ji rezervovat předem. Exkurzi je sice možné zaplatit i na místě bez rezervace, pouze však v případě, že jsou volná místa. K horní nádrži se bohužel v zimě nejezdí, dostanete se tam jedině pěšky nebo na běžkách.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2024 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku další sérii garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od loňska se však může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2024 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
Olomoucký kraj | Zážitky