Úvod > Aktuality > Betlémská kaple v Praze opět ožije světelnou a hudební projekcí
Betlémská Odysea - svetelná a hudební projekce v Betlémské kapli
"> Betlémská Odysea - svetelná a hudební projekce v Betlémské kapli "> Unikátní multimediální umelecká show, nese název Betlémská Odysea "> Betlémská kaple v Praze opet ožije svetelnou a hudební projekcí "> Predstavení se uskutecní 4. ríjna v casech od 20:30, od 21:00 a od 21:30 hodin
Kultura

Betlémská kaple v Praze opět ožije světelnou a hudební projekcí

  • Vydáno30. června 2015
V sobotu 4. července ožije historická budova Betlémská kaple v Praze světelnou a hudební projekcí. Tato unikátní multimediální umělecká show, nese název Betlémská Odysea – Video mapping. Jedná se o slavnostní představení u příležitosti 600. výročí od upálení Mistra Jana Husa.

Betlémská OdyseaAutorka, výtvarnice, režisérka a choreografka, Zdeňka Čechová, zvolila netradiční způsob audiovizuální projekce, tzv. video mappingu. Nesnaží se šokovat diváka nečekanými zvraty, ale naopak chce, aby si divák mohl plně prožít krásnou hudbu – oratoria hudebního skladatele Miroslava Vobořila a zároveň, formou oživení historických fresek na fasádě Betlémské kaple, vede diváka historií, která se k tomuto památnému místu váže.

V historických obrazech, prolnutých náročnými počítačovými efekty a animacemi, se odvíjí děj prezentující mistra Jana Husa jako kazatele, rektora Univerzity Karlovy a poté jako kacíře a mučedníka. Symbolicky je ztvárněn odpor českého lidu pod vedením Jana Žižky a následné husitské hnutí. Jsou zdůrazněna celosvětově významná data založení Univerzity Karlovy a ČVUT v Praze. Závěrečná část projekce je věnována současné roli Betlémské kaple jako univerzitního objektu, kde se konají slavnostní inaugurace a promoce. Představení se uskuteční 4. července 2015 od 22:30 hodin, vstupné je zdarma.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.