Úvod > Aktuality > Betlémáři v Třešti představují jedinečnou vánoční výstavu betlémů
Betlémáři v Třešti představují jedinečnou vánoční výstavu betlémů
">
Kultura

Betlémáři v Třešti představují jedinečnou vánoční výstavu betlémů

  • Vydáno1. prosince 2019
Tradiční výstava betlémů ve stálé expozici betlémů v Schumpeterově domě v Třešti láká návštěvníky po celé adventní období. Na výstavě si budete moci zakoupit vánoční ozdoby, perníčky a jiné dárečky pod vánoční stromeček. Přístupná bude od 3. prosince 2019 až do 2. února 2020 a to denně od 9:30 do 16:30 hod. Od 26. 12. do 2. 2. můžete navštěvovat také betlémy přímo v třešťských domácnostech. Aktuální plánek tzv. betlémské cesty je k dispozici v turistickém informačním centru.
Největší třešťské betlémy z 20. let minulého století zabírají více než 30 metrů čtverečních. Stále se rozrůstající součástí expozice je betlém, do něhož vyrábějí figurky účastníci tradičního letního třešťského festivalu Dřevořezání. Vedle stromů a domů obsahuje už přes 700 dřevěných postaviček. Betlémářská tradice v Třešti trvá přes 200 let
 
Kvůli betlémům přijíždějí do Třeště turisté celoročně. Největší nápor však ve městě očekávají tradičně od Vánoc do začátku února, kdy betlémáři zpřístupňují velké betlémy ve svých domácnostech. Po Štědrém dnu najdou letos lidé otevřené dveře minimálně u 15 rodin.

Výstava potrvá do 2. února. Třešťští betlémáři předvádějí své umění doma i v zahraničí. Zúčastňují se řezbářských festivalů, vyrobili i několik betlémů pro krajany v USA.
Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Sluneční hodiny v Třešti – největší ve střední Evropě

Obří sluneční hodiny, které zaujímají plochu o rozloze 663 m2 a jejichž „ručička“ měří 8,21 m, se tyčí již od roku 2003 na náměstí malého městečka Třešť.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.