Úvod > Aktuality > Bělské balónové hemžení odstartuje o tomto víkendu
Belské balónové hemžení odstartuje již zítra
"> Belské balónové hemžení odstartuje již zítra "> Belá pod Bezdezem je tradicní balónovou štací "> Lety horkovzdušných balónu se uskutecnují v brzkých ranních hodinách "> Prostredí Máchova kraje k poetice letu balónem prímo vybízí
Letní sporty

Bělské balónové hemžení odstartuje o tomto víkendu

Vydáno 13. září 2021
Bělá pod Bezdězem, její okolí, červen a září a horkovzdušné balóny – to vše patří neodmyslitelně k sobě a to také shrnuje již 19. ročník Bělského balónového hemžení. Letošní ročník se koná 16. až 19. září 2021. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje. Hojně navštěvovanou se stala večerní světelná show.
Večerní balonový letBělá pod Bezdězem je tradiční balónovou štací. Prostředí Máchova kraje k poetice letu balónem přímo vybízí. Dnes již tradiční akce Balloon Clubu Bílá Hlína naskýtá možnost setkání pilotů, ale i příznivců horkovzdušných balónů. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje.

Tak jako v minulých letech tvoří vrchol Bělského balónového hemžení sobotní program, který přinese kromě klasického startu horkovzdušných balónů i noční show. Lety horkovzdušných balónů se uskutečňují v brzkých ranních hodinách (letos v 6:45) a poté večer, cca 2 hodiny před západem slunce (17:00 – 17:30). Je to z důvodu termického proudění, které vzniká v tomto ročním období přes den tím, jak slunce ohřívá zemský povrch a pro horkovzdušné balóny je velmi nebezpečné.

Balóny hemženíZa počátek balónového létání se považuje 5. červen 1783, kdy se z Annonay vznesl první horkovzdušný balon bratří Montgolfiérů s pasažéryovcí, kachnou a kohoutem na palubě. Jejich návratem se prokázalo, že v atmosféře nejsou jedovaté plyny a otevřeli tím létání i pro lidské posádky. Tou první byli Jean-François Pilâtre de Rozier a François Laurent d'Arlandes, kteří se k nebi vznesli 21. listopadu 1783 a odstartovali tak éru vzduchoplavby. Balóny se úspěšně vyvíjely více než století, než byly víceméně vytlačeny letadly těžšími vzduchu. K renesanci balónů došlo zase až v 70. letech v souvislosti s jejich využitím pro rekreaci a reklamu.
Bělské balónové hemžení

16.9.
19.9.
Bělské balónové hemžení

Bělské balónové hemžení, setkání pilotů a majitelů horkovzdušných balónů spojeného s létáním v prostředí Máchova kraje, okolí Bezdězu a v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. 19. ročník.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.