ÚvodAktualityRok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany
Kultura

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Poslechněte si audio verzi článku
Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Ložnice Bedřicha SmetanyPojďte s Kudy z nudy slavit Rok české hudby 2024 a 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824–1884). Třeba s takovou radostí, jako slavil narození syna tatínek František Smetana. Syn sládka zámeckého pivovaru se v Litomyšli narodil 2. března 1824 v 10 hodin, v den, kdy vrcholil masopust. Historikové tvrdí, že „…paní Smetanová prý ještě v předvečer nejveselejšího dne v roce do půlnoci tančila. Narození prvního syna v rodině bylo velkou slávou. Otec byl prý právě na dvoře, když děvče přiběhlo se zprávou, že se narodil syn. A tu šťastný otec v samé radosti děvče chytil a tančil s ním po dvoře. Chtěl však, aby i jeho lidé sdíleli s ním tuto radost, proto dal na dvůr vyvaliti své chase sud piva a ta pak zpívajíc a tancujíc neméně radostně vítala příchod Bedřicha Smetany na svět.“
 

Schůzky se Smetanou: Litomyšl, Praha, Jabkenice a Růžkovy Lhotice

muzeum smetanyrodném domě Bedřicha Smetany, v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaruLitomyšli, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství a rodinný život. Mládí prožil Smetana v Růžkových Lhoticích na Podblanicku; expozice na zámku Růžkovy Lhotice připomíná Smetanova nejšťastnější léta, která se v mnoha motivech promítla do jeho pozdějších děl. Na slavného hudebního skladatele ale vzpomínají i v jeho dalších domovech: v Praze je Muzeum Bedřicha Smetany, v Jabkenicích, kde strávil posledních deset let svého života, můžete navštívit Smetanův památník. Pamětní síň si prohlédnete i v Kamýku nad Vltavou, kde byl Smetana na líbánkách se svou druhou ženou.

Smetanova hudba: Má vlast a Prodaná nevěsta

Jabkenická myslivnaŽádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany. Víte, že poprvé zazněla 5. listopadu 1882 v paláci Žofín na Slovanském ostrověPraze? V roce 1925 byla Má vlast prvním vystoupením České filharmonie, které bylo živě přenášeno rozhlasem, a o pár let později se rovněž stala první nahrávkou České filharmonie na gramofonové desce.

HousleSmetanova Prodaná nevěsta je vůbec nejhranější operou v Národním divadle v Praze, fanfáry ze Smetanovy opery Libuše doprovázejí státní události spojené s veřejným vystoupením českých prezidentů během slavnostních příležitostí. Přitom fenomenální skladatel svá vrcholná díla, podobně jako Ludwig van Beethoven, složil hluchý nebo téměř hluchý. Navzdory sluchovému hendikepu v Jabkenicích Smetana dokončil cyklus Má vlast a složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. Operu Viola už dokončit nestihl.

Kam za Smetanovou hudbou?

Smetanova LitomyšlKde jinde oslavit narozeniny Bedřicha Smetany než v jeho rodné Litomyšli při akci Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek! Oslavu 200. narozenin největšího litomyšlského rodáka doprovodí lidová veselice a rekonstrukce události z roku 1824. V Praze se v den Smetanova narození uskuteční slavnostní koncert Smetana Gala, akcí ale bude mnohem víc. Jejich kompletní nabídku najdete na Kudy z nudy na stránce Rok české hudby a Smetana 200.

Vychutnat si můžete i Smetanovské dny v Plzni 2024, hudební festival s více než třicetiletou tradicí. V Plzni, kde skladatel v mládí strávil část svého studentského i tvůrčího období, uvede místní divadlo všechny jeho opery. Další oslavou Smetanovy hudby bude festival Pražské jaro 2024. Ten tradičně 12. května v den výročí Smetanova úmrtí zahájí Má vlast, tentokrát v podání Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem.

Ve Smetanově rodišti se už po desetiletí koná open-air festival Smetanova Litomyšl. Druhý nejstarší hudební festival v Česku a největší mimopražský festival vážné hudby v České republice bude mimořádným zážitkem, například proto, že v rámci oslav dvojitého výročí Bedřicha Smetany uvede všechny jeho opery. V téměř osmdesátileté historii festivalu to bude premiéra!

Další zajímavou akcí bude 12. červenec a zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Ten uvede Mou vlast v městském parku, na novém a okouzlujícím koncertním místě přímo na břehu řeky Vltavy.
 

 

Zajímavosti ze života Bedřicha Smetany

  • „Velký“ hudební skladatel Bedřich Smetana byl ve skutečnosti střízlík: měl drobnou postavu, měřil pouhých 156 centimetrů. Typické pro něj byly až na ramena dlouhé vlasy, plnovous a brýle.
  • Hudební génius prožil svůj život a zejména jeho konec v krutých bolestech. Dlouho převládal názor, že důvodem Smetanova stále se zhoršujícího zdravotního stavu i předčasné smrti byla syfilis. Až počátkem 21. století přišli vědci na to, že skutečnou příčinou byl zánět kostí. Při hře s partou kluků zakopali na poli skleněnou lahev plnou střelného prachu, zapálili ji a čekali, co to udělá. Nálož ale nevybuchla, a tak se tehdy jedenáctiletý Bedřich šel podívat, co se stalo. V té chvíli lahev explodovala a výbuch vmetl mladému Smetanovi do obličeje střepy a čerstvě pohnojenou půdu. Ránu mu vymyli špinavou vodou z nedalekého rybníka, což mělo za následek zánět kostí.
  • Bolestivé a stále se zhoršující záchvaty ho provázely celý život a nakonec zavinily i jeho hluchotu. Kvůli zhoršujícímu se duševnímu stavu byl nakonec převezen do pražského Ústavu pro choromyslné, kde v 60 letech zemřel.
  • Po své smrti odpočívá mezi českými velikány na Vyšehradském hřbitově v monumentální hrobce Slavín.
  • Smetanovi potomci stále žijí. Někteří z nich ve Španělsku a v Japonsku.
  • Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a také planetka 2047 Smetana.
  • Tóny jeho oper zazněly ve slavných filmech Spider Man nebo Muž na Měsíci.
Rodný byt Bedřicha Smetany Kultura

Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany je od 4. září 2023 pro veřejnost uzavřen. Probíhá jeho generální rekonstrukce. Otevřen bude 9. června 2024, kdy vyvrcholí oslavy 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Hudební festival A. Dvořáka v Příbrami 2024

25. 4.4. 6.
Hudební festival A. Dvořáka v Příbrami 2024

Festival, který na svých koncertech vítá umělce mezinárodního renomé, má díky svému rozložení do sálů v řadě míst Příbramska charakter akce v nejlepším slova smyslu regionální. 55. ročník se uskuteční od 25.4. do 4.6.2024.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Smetanova Litomyšl 2024

8. 6.7. 7.
Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 již 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival uvede u příležitosti tohoto jubilea všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v celé historii festivalu.

Festival Krumlov 2024

12. 7.3. 8.
Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Pražské jaro 2024

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2024

Pražské jaro nabídne v rámci 79. ročníku desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2024. Těšit se můžete na Orchestre Philharmonique de Radio France, Amsterdam Baroque Orchestra nebo Filharmonický orchestr milánské opery La Scala.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Tankový prapor, Kobylec a Josef Škvorecký

Tankový prapor je jedním z nejslavnějších románů Josefa Škvoreckého. Román odehrávající se v komunistické armádě padesátých let 20. století napsal v roce 1954 a poprvé ho vydal v roce 1971 jako vůbec první publikaci torontského exilového nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Tankový prapor se záhy stal čtenářsky nejúspěšnější knihou, podobně jako když vyšel v milionovém nákladu poprvé oficiálně v Čechách v roce 1990.
29. květen 2024 8:18
Kultura

Vydejte se za lidovou tvořivostí na nejzajímavější akce ve skanzenech

V naší zemi se nachází mnoho skanzenů, kde poznáte lidové zvyky a tradice našich předků. Vybrali jsme pro vás čtyři z nich a zveme vás na významné jarní a letní akce. Vraťte se do minulosti a užijte si krásný den jako za starých časů.
23. květen 2024 14:00
Kultura

Cesty za uměním: slavní umělci českého středověku a jejich díla

Umělci, které neznáme jménem, ale jen podle míst, kde působili: právě to jsou mistři českého středověku. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s takovými velikány, jako byli Mistr Vyšebrodského oltáře, Mistr Theodorik či Mistr Třeboňského oltáře. Víte, kde si prohlédnete výsledky jejich práce? My ano!
23. květen 2024 12:47
Kultura

100 tipů, kam za kulturou, uměním a rozmanitostí

Kultura a umění nám umožňují prozkoumat různé perspektivy a otevírají dveře k novým kulturním zážitkům. Inspirujte se a prozkoumejte kam se vypravit na rozmanité výlety. Víte, že 21. květen vyhlásila Organizace spojených národů jako Světový den kulturní rozmanitosti? Jedná se o mezinárodní svátek vyhlášený v roce 2001 na podporu porozumění a uvědomění o kulturní rozmanitosti. Jeho cílem je ukázat, že kulturní rozmanitost představuje bohatství pro lidstvo, zvýraznit hodnoty tolerance a přijetí rozdílů, a tím posilovat sociální soudržnost ve stále globalizovanějším světě.
21. květen 2024 12:40
Kultura

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.
19. květen 2024 9:49
Kultura

Muzejní noc 2024: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Letošní Festival muzejních nocí je tu! Letos se tato oblíbená akce koná ve dnech 17. května až 15. června 2024. 20. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí rekordních 703 institucí a 206 měst! Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14.00 hodin v Pardubicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Velký přehled najzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné.
15. květen 2024 6:00
Kultura

Mezinárodní den muzeí a galerií zve do sbírkových expozic

Mezinárodní den muzeí připadá každoročně na 18. května. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) stanovila tento den v roce 1977, muzea ho slaví někdy jediný den, jinde víkend, celý týden nebo dokonce celý květen. Muzejní instituce pořádají komentované prohlídky expozic, prohlídky běžně nepřístupných míst, nabízejí vstupy zdarma nebo za symbolické vstupné, akce a zajímavé programy. Oslavte tento den návštěvou zajímavé muzejní expozice!
14. květen 2024 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
7. květen 2024 9:41
Kultura