Úvod > Aktuality > Bedřicha Smetanu připomínají letos dvě významná výročí
Pripomente si velikána ceské hudby na rade akcí
"> Pripomente si velikána ceské hudby na rade akcí "> Ložnice B. Smetany v Litomyšli "> V roce 2014 uplyne 190 let od narození a zároven i 130 let od úmrtí Bedricha Smetany
Kultura

Bedřicha Smetanu připomínají letos dvě významná výročí

  • Vydáno2. března 2019
V roce 2019 uplyne 195 let od narození a zároveň i 135 let od úmrtí Bedřicha Smetany. Na slavného velikána můžete zavzpomínat návštěvou míst, kde často pobýval, anebo při řadě významných kulturních akcí.
Ložnice Bedřicha SmetanyBedřich Smetana přišel na svět 2. března roku 1824 v rodině litomyšlského pivovarského sládka Františka Smetany jako 11. dítě, ale první chlapec. Jeho hudební talent se záhy projevil – už jako pětiletý hrál na housle v kvartetu, o rok později i na klavír a už jako osmiletý zkomponoval svou první skladbu. Hudbu se mladý Bedřich vydal studovat do Prahy, kde působil také jako učitel v rodině hraběte Thuna. Roku 1848 si Smetana otevřel v Praze hudební školu.
 
muzeum smetanyV roce 1856 odchází skladatel do švédského Göteborgu, kde působil jako pedagog, dirigent a klavírní virtuos. Po návratu do Čech se Smetana stal členem Měšťanské besedy a sbormistrem pěveckého spolku Hlahol, a roku 1866 se stal kapelníkem opery Prozatímního divadla, kde byla uvedena jeho velmi úspěšná opera Braniboři v Čechách, za niž předtím také získal cenu za nejlepší českou operu v soutěži, kterou vyhlásil hrabě Harrach. Dalším úspěchem byla také opera Prodaná nevěsta. Mezi jeho další významné opery patří také Libuše, Dvě vdovy a Hubička.
 
rodném domě Bedřicha Smetany, v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství, rodinný život a s ním související události, ale také ostatní Smetanovy "domovy", včetně Plzně, Prahy i švédského Göteborgu.
 

Hluchý genius české hudby

Jabkenická myslivnaRoku 1874 postihlo Smetanu neštěstí, vinou dosud nevyjasněné choroby přišel totiž o sluch. V červnu roku 1875 se odstěhoval z Prahy do myslivny v Jabkenicích u Mladé Boleslavi. Zde také vznikla většina jeho nejvýznamnějších děl – opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řada sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast, na kterém pracoval pět let.
 
Smetanův zdravotní stav se potom však rapidně zhoršil a skladatel musel být převezen do Prahy do ústavu pro duševně choré, kde 12. května roku1884 zemřel. Jeho hrob naleznete na pražském Vyšehradě. V roce 1888 byla Smetanovi na myslivně v Jabkenicích odhalena pamětní deska, a roku 1928 zde byla jako malé muzeum zpřístupněna jeho pracovna.
 

Připomeňte si velikána české hudby na řadě akcí

HouslePlzni připomíná Bedřicha Smetanu a jeho dílo již 34. ročník festivalu Smetanovské dny. V jeho dramaturgii nechybí nejen řada hudebních představení, ale těšit se můžete také na velký počet zajímavých doprovodných akcí. Hlavní hudební část festivalu probíhá od 28. února do 28. března 2019.
 
V roce 2019 vzbuzuje největší český hudební festival Pražské jaro velká očekávání – Smetanovu Mou vlast zahrají Bamberští symfonikové pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Orchestr je pro tuto příležitost zajímavý i svým zrodem. Vznikl v roce 1946 z odsunutých Němců, hráčů Pražské německé filharmonie, a navzdory vyostřené poválečné situaci se k českým kořenům vždy hlásil a hlásí i dodnes.
 
Smetanova LitomyšlNejslavnějšího litomyšlského rodáka připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v ČeskuSmetanova Litomyšl, který se v roce 2019 odehraje 13. června až 7. července. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.
 
Muzeum Bedřicha Smetany v Praze připravilo zajímavou výstavu s názvem "Nevěsta prodaná do ciziny", která od 6. března 2019 do 2. listopadu 2020 představí nejpopulárnější české opery uváděné v zahraničí.
Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Od dubna do října si můžete prohlédnout Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje Regionální muzeum Litomyšl.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.