!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Bazilika na Svatém Kopečku v Olomouci nabízí nový prohlídkový okruh
Bazilika na Svatém Kopečku v Olomouci nabízí nový prohlídkový okruh
"> "> ">
Památky

Bazilika na Svatém Kopečku v Olomouci nabízí nový prohlídkový okruh

Vydáno 30. dubna 2021
Poutní bazilika na Svatém Kopečku je nepřehlédnutelnou dominantou a také chloubou Olomouce. Toto významné poutní místo prošlo zevrubnou rekonstrukcí, díky níž je nyní tento barokní skvost v perfektním stavu a návštěvníkům se nově otevírají dosud uzavřené prostory.
Bazilika Svatý KopečekBazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce prošla mezi lety 2018 - 2021 rozsáhlou rekonstrukcí. Interiér baziliky na Svatém Kopečku byl většinou přístupný i během dvouleté opravy, některé prvky však lidé kvůli rekonstrukci vidět nemohli. V uplynulých dnech byl kostel lidem nepřístupný, aby mohli dělníci a restaurátoři provést závěrečné práce. Ty se týkaly zejména očištění všech atributů od prachu, nového zlacení, polychromie a dalších povrchových úprav interiéru kostela, anebo vrácení opraveného věčného světla do presbytáře.

svatý kopečekÚplnou novinkou je prohlídkový okruh, který zavede návštěvníky na kůr, odkud je jedinečný pohled do chrámu, a provede je také dosud nepřístupnými reprezentačními sály. Na hlavní oltář se vrátil opravený svatostánek, milostný obraz Panny Marie svatokopecké, pozlacené sochy andělů, nově pozlacené jsou rovněž sochy sv. Augustina a sv. Norberta na stranách hlavního oltáře.

Ve Svatokupeckém muzeu jsou vystaveny monstrance, relikviáře, mešní roucha a nechybí ani expozice poutnictví. Prohlídkový okruh muzeem má dvacet zastavení s popisky a QR kódy, přičemž první zastavení se nachází už venku před bazilikou. Brána baziliky je otevřena po celý den od 9 hodin do 18 hodin večer.
Svatý Kopeček u Olomouce - živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce - živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.