!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Baťův kanál se připravuje na sezónu 2021
Baťův kanál se připravuje na sezónu 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Baťův kanál se připravuje na sezónu 2021

Vydáno 27. dubna 2021
Baťův kanál se co nevidět otevře do nové sezóny. Povodí Moravy provádělo údržbu Baťova kanálu celých šest měsíců. Za tuto dobu byly dokončeny opravy Baťova kanálu v úseku Veselí nad Moravou – Vnorovy, proběhla pravidelná kontrola a údržba plavební hloubky, vyčištění a seřízení plavebních komor, výstavba servisních stání pro služební plavidla a zahájení výstavby nového přístaviště u Starého Města. Nyní začali vodohospodáři opravený úsek opět napouštět.
Baťův kanálSe vzrůstajícím lodním provozem v říčních či kanálových úsecích Baťova kanálu je nutné věnovat stále více pozornosti údržbě a obnově této vodní cesty. Aby nedocházelo k omezování provozu, je nutno většinu oprav provádět mimo dobu, kdy probíhá hlavní turistická plavební sezóna. Ukončením hlavní plavební sezóny v loňském roce byla ihned zahájena příprava na bezproblémové zahájení letošní hlavní plavební sezóny. I v tak krátkém a stavebně nepříznivém období se povedlo realizovat řadu významnějších i drobných akcí. Baťův kanál je tak připravený na tradiční zahájení hlavní plavební sezóny na začátku května.

Baťův kanálNejvětší stavební akcí byla oprava opevnění Baťova kanáluVeselí nad Moravou. Obliba této vodní cesty a rostoucí návštěvnost si vybírá svojí daň. Vysoký provoz vede k poškozování břehového opevnění vlivem abraze, sesouvání břehů, zvětšování nátrží a narušování stability podélných ochranných hrází. Kanál v tomto úseku získal nové kamenné opevnění, což zvýší plynulost, bezpečnost i komfort plavby. Práce v korytě jsou dokončené a v úterý 26. dubna v poledne se začala tato část kanálu napouštět.

Pro novou plavební sezónu jsou připravena tři nová pevná servisní stání u plavebních komor ve Veselí nad Moravou, Vnorovy I. a Vnorovy II. V současnosti navíc Povodí Moravy dokončuje servisní stání v Sudoměřicích a Spytihněvi. Jedná se o servisních stání určené k bezpečnému krátkodobému i dlouhodobému stání nejen pro správce vodního toku, ale i pro složky Integrovaného záchranného systému a Státní plavební správu, zajišťující dozor na vodní cesty a plavbu. Plynule probíhají práce i na novém přístavišti Kunovský les, které umožní krátkodobé a střednědobé stání u Starého Města.

baťův kanálV loňském roce postihly území jihovýchodní Moravy povodně, což vedlo k zanesení dolních i horních rejd plavebních komor Nedakonice, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou, Vnorovy I. a naplavení dvou štěrkových lavic pod plavební komorou Kunovský les. Po místních lokálních povodních na řece Veličce a říčce Radějovce navíc došlo k značnému zanesení plavebního kanálu nánosy na vodohospodářském uzlu ve Strážnici a části toku Radějovka pod soutokem s plavebním kanálem pod plavební komorou Petrov. Tyto sedimenty se před startem letošní hlavní plavební sezóny podařilo vytěžit a odstranit.
 

Poznejte krásy Baťova kanálu na lodi i na kole

Baťův kanálBaťův kanál nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od hanáckých Atén - Kroměříže až po Hodonín. Na trase můžete okusit řadu lákadel, nabídek a služeb, přes ochutnávky slováckého vína, návštěvy vinných sklepů, historických měst, chráněných přírodních lokalit, poznání naučných stezek, ptačí rezervace i celé ojedinělé technické památky. Plavbu je možné spojit s cyklistikou.

Baťův plavební kanál byl původně určený k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny a je dlouhý 53 km, z čehož 26 km vede korytem řeky Moravy a zbytek umělým průplavem.

Baťův kanálDnes je využíván k rekreačním účelům a v letních měsících od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem, doplněné poznávacími a gastronomickými programy, nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit svůj vlastní program. Bez oprávnění je možno řídit malá plavidla do výkonu 20 kW, která jsou schopná pouze výtlačné plavby a max. rychlosti 12 km/h. To znamená, že osoba starší 18 let může řídit plavidlo bez zvláštního povolení či průkazu, v půjčovně ho obsluha pouze proškolí k manipulaci s lodí.

Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více než 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože povrch cyklostezky je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén.
Přístav ve Veselí nad Moravou

Přístav ve Veselí nad Moravou

Přístav Veselí nad Moravou se nachází ve městě Veselím nad Moravou poblíž zámeckého parku, nedaleko cesty ve směru na Moravský Písek a Bzenec. V přístavu je možnost zapůjčení lodí, člunů a hausbótů. Lze se zde ubytovat, nechybí toalety, umývárna, sprcha a servis jízdních kol.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.

Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Cyklostezka Baťův kanál - páteřní trasa podél kanálu

Cyklostezka Baťův kanál - páteřní trasa podél kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Půjčovna lodí Na Rejdě ve Spytihněvi - hausbotem po Baťově kanále

Půjčovna lodí Na Rejdě ve Spytihněvi - hausbotem po Baťově kanále

Voda, rybaření, víno a památky... Kromě hausbótů vám Na Rejdě nabízí bezpečné stabilní laminátové lodě s přívěsným motorem a kapacitou max. 5 dospělých osob. Lodě můžete řídit po krátkém zaškolení, pokud je vám nad 15 let. Žádný průkaz k vedení těchto lodí tedy nepotřebujete.

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Už jste si prohlédli část jižní Moravy z motorového člunu? Projeli jste se meandrovými lesy, navštívili jste proslulé vinné sklípky? Tak na co čekáte?

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Přístav Petrov na Baťově kanále

Přístav Petrov na Baťově kanále

Na Baťově kanále se v srpnu 2015 otevřel rekreační přístav Petrov. Poskytne kotviště až pro 45 lodí, jejichž posádky zde najdou veškeré služby.

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Být kapitánem, jíst a spát na lodi a poznávat Baťův kanál z úplně jiného úhlu pohledu, to je základ originální dovolené. Přijet můžete na víkend, nebo na týden, a stále budete mít co objevovat. Kajutový člun v Petrově u Hodonína.

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčte si kvalitní loď na Baťově kanále a poznejte krásy vodní cesty v bezpečí a pohodlí. Kroměřížská plavební půjčuje plavidla na plavební komoře v Huštěnovicích. Na lodi najdete veškeré vybavení, včetně kuchyňky, toalety, sprchy a osvětlení.

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Využijte celodenní plavbu po Baťově kanálu na lodi Danaj. Program je ideální pro rodinu i pro skupinové výlety. V ceně lodního lístku je průvodce během plavby.

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Půjčovna lodí Sudoměřice nabízí plavby po technické památce Baťův kanál, a to jak na kanoích, motorových člunech nebo lodích, ale i kajutových lodí holandského typu, tzv. hauseboatů.

Plavba hausbótem po Baťově kanálu - půjčovna ve Veselí nad Moravou

Plavba hausbótem po Baťově kanálu - půjčovna ve Veselí nad Moravou

Staňte se kapitánem lodi! Přijďte zažít krásnou dovolenou při plavbě na hausbótu vodní cestou Baťův kanál a po řece Moravě. Půjčovna hausbótů ve Veselí nad Moravou je největší na Baťově kanálu. Půjčit si je můžete na týdenní i víkendové plavby.

Cykloloď - lodní linka: Strážnice - Petrov - Sudoměřice - Skalica na Slovensku a zpět

Cykloloď - lodní linka: Strážnice - Petrov - Sudoměřice - Skalica na Slovensku a zpět

Lodní linka Strážnice – Petrov – Sudoměřice Skalica na Slovensku a zpět. Na lince většinou pluje loď Lipan. Na lince lze přepravit 11 kol. Nemusí se nikam zvedat, věšet či připevňovat do držáků. Uveze elektrokola i dvojkola. Je řízena zkušeným kapitánem, který je zároveň průvodcem.

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Přijďte si vyzkoušet jedinečný zážitek - plavbu po Baťově kanálu na motorovém člunu. Nabízíme motorové lodě pro 5, 8 a 12 osob.