Úvod > Aktuality > Baťův kanál pomalu zahajuje sezónu 2019

Baťův kanál pomalu zahajuje sezónu 2019

Vydáno 25. dubna 2019 Letní sporty
Baťův kanál se pozvolna otevírá do nové sezóny. První oficiální zahájení se chystá ve Starém Městě, kde proběhne slavnostní odemykání plavební sezony již v neděli 28. dubna. V tradičním termínu 1. května pak budou otevírat plavební sezónu 2019 na řece Moravě ve všech ostatních přístavech, kde budou také probíhat nejrůznější kulturní a sportovní akce.
Baťův kanálNeděle 28. dubna 2019 bude ve Starém Městě patřit Slavnostnímu odemykání plavební sezony na Baťově kanálu. Program začne ve 13:00 slavnostním aktem odemykáním vody zástupcem města. Od 13:30 do 17:00 bude možné podniknout vyhlídkové plavby na lodích Pannonia zdarma. K dobré pohodě bude od 13:00 do 17:00 hrát country kapela Telegraf a vystoupí orientální tanečnice Lenky Hofmanové.      

O několik dnů později se bude v tradičním termínu 1. května 2019 konat Odemykání plavební sezony na Baťově kanálu v přístavech po celé délce kanálu.

V přístavu Petrov zahájí program v 10:00 hodin. Příchozí se mohou těšit na plavby pro veřejnost od 10:30 do 13:00 hodin - dospělí se svezou za 20 Kč, děti zdarma. Zajímavá bude také výstava Ředitelství vodních cest "minulost, současnost a budoucnost plavby". K tanci i poslechu zahraje Big Band Dušana Sedláčka. Nebude chybět program pro děti a stánky s dobrotami.

Baťův kanálPřístav Skalica spojil slavnost odemykání Baťova kanálu s prvomájovými trhy, které začnou v 10:00 hodin. Přístav Strážnice nachystal program od 14:00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na koncert I. Jahelky s M. Palečkem, program pro děti a plavby lodí. Přístav Veselí nad Moravou bude odemykat Baťův kanál ve 14:00 a současně zve na tradiční veselský pivní košt. Také pod Výklopníkem bude zahájena nová sezóna, a to od 14:00 hodin.

Přístaviště U jezu Hodonín chystá bohatý program od 13:00 do 16:00 hodin. Pro návštěvníky jsou připraveny klíče pro symbolické otevřvení řeky, které si mohou odnést jako suvenýr. Nebudou chybět plavby lodí, slavnostní žehnání nové sezóně, malování na obličej, míchané drinky za akční ceny a po celou dobu bude hrát kapela Swing Dixie.
 

Poznejte krásy Baťova kanálu na lodi i na kole

Baťův kanálBaťův kanál nabízí atraktivní a netradiční možnost, jak poznat kraj kolem řeky Moravy od hanáckých Atén - Kroměříže až po Hodonín. Na trase můžete okusit řadu lákadel, nabídek a služeb, přes ochutnávky slováckého vína, návštěvy vinných sklepů, historických měst, chráněných přírodních lokalit, poznání naučných stezek, ptačí rezervace i celé ojedinělé technické památky. Plavbu je možné spojit s cyklistikou.

Baťův kanálBaťův plavební kanál byl původně určený k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny a je dlouhý 53 km, z čehož 26 km vede korytem řeky Moravy a zbytek umělým průplavem. Dnes je využíván k rekreačním účelům a v letních měsících od května do září můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem, doplněné poznávacími a gastronomickými programy, nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit svůj vlastní program. Bez oprávnění je možno řídit malá plavidla do výkonu 20 kW, která jsou schopná pouze výtlačné plavby a max. rychlosti 12 km/h. To znamená, že osoba starší 18 let může řídit plavidlo bez zvláštního povolení či průkazu, v půjčovně ho obsluha pouze proškolí k manipulaci s lodí.

Baťův kanál je lemován páteřní cyklostezkou dlouhou více než 80 km, na kterou dále navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. Cyklostezku si jistě oblíbí jak dálkoví cyklisté, tak i in-line bruslaři, protože povrch cyklostezky je převážně asfaltový. Na své si tady přijdou určitě i rodiny s dětmi, senioři i tělesně postižení, kteří ocení takřka absolutní rovinu a přehledný terén.
Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Baťův kanál - dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčovna kajutových lodí na plavební komoře v Huštěnovicích - poznejte Baťův kanál

Půjčte si kvalitní loď na Baťově kanále a poznejte krásy vodní cesty v bezpečí a pohodlí. Kroměřížská plavební půjčuje plavidla na plavební komoře v Huštěnovicích. Na lodi najdete veškeré vybavení, včetně kuchyňky, toalety, sprchy a osvětlení.

Přístav Petrov na Baťově kanále

Přístav Petrov na Baťově kanále

Na Baťově kanále se v srpnu 2015 otevřel rekreační přístav Petrov. Poskytne kotviště až pro 45 lodí, jejichž posádky zde najdou veškeré služby.

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Pronájem kajutové lodi v Petrově na Baťově kanále

Už jste si prohlédli část jižní Moravy z motorového člunu? Projeli jste se meandrovými lesy, navštívili jste proslulé vinné sklípky? Tak na co čekáte?

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Půjčovna lodí Petrov - pronájem kajutového člunu na Baťově kanále

Být kapitánem, jíst a spát na lodi a poznávat Baťův kanál z úplně jiného úhlu pohledu, to je základ originální dovolené. Přijet můžete na víkend, nebo na týden, a stále budete mít co objevovat. Kajutový člun v Petrově u Hodonína.

Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu

Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu

Baťův kanál patří k nejoblíbenějším turistickým cílům Východní Moravy. Po jeho březích se můžete vydat po cyklostezce směrem od Kroměříže až do Hodonína. Celková délka cyklostezky je 80 kilometrů.

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Půjčovna motorových lodí na Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou

Přijďte si vyzkoušet jedinečný zážitek - plavbu po Baťově kanálu na motorovém člunu. Nabízíme motorové lodě pro 5, 8 a 12 osob.

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Projížďka lodí po Baťově kanále - půjčovna Sudoměřice

Půjčovna lodí Sudoměřice nabízí plavby po technické památce Baťův kanál, a to jak na kanoích, motorových člunech nebo lodích, ale i kajutových lodí holandského typu, tzv. hauseboatů.

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Plavba na lodi Danaj po Baťově kanálu do Strážnice

Využijte celodenní plavbu po Baťově kanálu na lodi Danaj. Program je ideální pro rodinu i pro skupinové výlety. V ceně lodního lístku je průvodce během plavby.

Baťův kanál s kolem

Baťův kanál s kolem

Lodní linka Strážnice – Petrov – Sudoměřice Skalica na Slovensku a zpět.

Plavba hausbótem po Baťově kanálu - půjčovna ve Veselí nad Moravou

Plavba hausbótem po Baťově kanálu - půjčovna ve Veselí nad Moravou

Staňte se kapitánem lodi! Přijďte zažít krásnou dovolenou při plavbě na hausbótu vodní cestou Baťův kanál a po řece Moravě. Půjčovna hausbótů ve Veselí nad Moravou je největší na Baťově kanálu. Půjčit si je můžete na týdenní i víkendové plavby.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník na Baťově kanále

Technická památka Výklopník Sudoměřice-Baťův kanál byla postavena v roce 1939. Dnes je jednou z poučných zajímavostí na trase Baťova kanálu, kterou obdivují návštěvníci pěších výletů, cyklisté a především vyznavači vodní turistiky z paluby motorových lodí či jiných plavidel.