Úvod > Aktuality > Bartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí
Bartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí
"> "> "> "> "> "> Milevsko "> Milevsko "> Milevsko
Kultura

Bartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí

  • Vydáno23. srpna 2021
Tradičně nejvýznamnější akcí města Milevsko je Bartolomějské posvícení – Milevské městské slavnosti 2019, které se letos uskuteční ve dnech 26. až 29. srpna 2021. Slavnosti nabídnou nepřebernou nabídku kulturního vyžití nejen pro obyvatele města Milevska, ale i širokého okolí. V nabídce si jistě vyberou to své jak děti, tak i ti dříve narození.

MilevskoProgram Milevských slavností začíná ve čtvrtek 26. srpna slavnostním koncertem, který proběhne v klášterní bazilice v Milevsku. Nese název Pozor klasika a těšit se můžete na populární skladby klasické hudby v podání jedinečných sólistů. Účinkovat bude orchestr Virtuosi di Písek, Milevský smíšený sbor pod vedením Anděly Maršálkové, exkluzivní host zpěvačka Minyoung Park z Jižní Koree. Koncertem provede houslista Oldřich Vlček. Zvučná jména jsou jistou zárukou kvality a nezapomenutelného zážitku.

Pátek 27. srpna bude ve znamení rockové hudby. Těšit se můžete na západočeskou kapelu několika generací Odysseu, milevskou oblíbenou skupinu Fantom, ostřílené mazáky z kapely Paradoxy nebo bandu mladých talentů Fusky Dus. Program bude zahájen v 18:30 hodin. Nejen pro milovníky motorek bude ke zhlédnutí motoshow Míry Lisého.
 

Víkendový program slavností

Milevské městské slavnostiSobota 28. srpna bude patřit především rodinám a dětem. Pro nejmenší návštěvníky bude připravena dětská scéna, na které budou celé odpoledne bavit nejen dětské publikum populární youtubeři a influenceři z TV Twixx. Těšit se můžete na zajímavé hry, přednášky, autogramiádu nebo i soutěž o merch produkty a ceny. Program scény doplní vystoupení tanečních a sportovních skupin – představí se gymnastky Proactive Milevsko a Jungle Fiction a tanečníci EFK a NRG crew. Svůj ukázkový stánek zde bude mít i Dům dětí a mládeže, Milevské noviny, moderní gymnastky nebo florbalový klub Došwich. Nebude chybět ani skákací hrad a nafukovací překážky společnosti Elektrowin.
Hlavní hvězdou celých slavností bude chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova – kapela MIG 21, která se objeví na hlavní scéně v 19 hodin. Dále se představí i Jakub Děkan & Band, MY4 v čele se zpěvákem Pavlem Hořejšem, kvartet Vipytá čtyřka, domácí Ticho de pre cupé Band, zoopanková legenda Peshata nebo seskupení tří songwriterů Brixtn.
 
Milevské slavnosti budou pokračovat i v neděli 29. srpna, kdy se v kostele na nám. E. Beneše od 10:30 bude konat mše svatá za město Milevsko. V prostorách parku Bažantnice bude v neděli dopoledne probíhat program v režii Myslivecké jednoty Písek. Ten zahájí v 10:00 hudební vystoupení kapely Hastrmani, která bude hrát po celé dopoledne. Dále proběhne slavnostní zahájení, vystoupení trubačů Okresního mysliveckého spolku Písek nebo kynologické ukázky výcviku loveckých a služebních psů.

Od 13 hodin bude hrát oblíbená kapela Kovačka, dále se představí kapela Bohemia nebo jihočeská hasičská dechovka, jedna z nejstarších v Čechách a na Moravě, Božejáci. Chybět nebude ani Soutěž o posvícenský koláč, kterou sponzoruje Jednota SD Milevsko. Závěr na hlavním pódiu bude patřit Milevským novinám, které videoprezentací a společnou písní oslaví 30 let od svého založení. V podvečer na nádvoří milevského kláštera celé slavnosti zakončí koncert filmové hudby 50členného symfonického orchestru Bolech.
Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.