ÚvodAktualityBartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí
Kultura

Bartolomějské posvícení a Milevské městské slavnosti doplní řada doprovodných akcí

  • 24. srpna 2023
Tradičně nejvýznamnější akcí města Milevsko je Bartolomějské posvícení – Milevské městské slavnosti 2023, které se letos uskuteční ve dnech 24. až 27. srpna 2023. Slavnosti nabídnou nepřebernou nabídku kulturního vyžití nejen pro obyvatele města Milevska, ale i širokého okolí. V nabídce si jistě vyberou to své jak děti, tak i ti dříve narození.

MilevskoProgram Milevských slavností začíná ve čtvrtek 24. srpna slavnostním koncertem, který proběhne v klášterní bazilice v Milevsku. Koncert Pocta klasické hudbě, který bude pod taktovou jedinečného dirigenta a houslisty Oldřicha Vlčka.

Pátek 25. srpna bude tradičně ve znamení rockové hudby. Těšit se můžete narockové mazáky skupin Abraxas a Paradox, milevskou oblíbenou skupinu Fantom a bandu mladých talentů Fusky Dus. Program bude zahájen v 18:30 hodin v parku Bažantnice. 
 

Víkendový program slavností

Milevské městské slavnostiRodinná sobota 26. srpna nabídne bohatým program – z hudebního části to bude například jedinečná kapela Jelen, dále kapela UDG, MikAel, Ticho de pre Cupé Band, Escape 2 The Jungle, The Beautifuls, Jaromír Kašpar nebo Prvoci. V sobotu nejen na ty nejmenší bude čekat i dětská scéna, která nabídne pohádkové divadlo, soutěže, hry, dětskou diskotéku, ukázku sportovních a tanečních skupin, nabídne možnost si vyzkoušet různé sporty, vytvořit si maličkost v maškarní dílničce či dozvědět se něco nového o třídění a elektroodpadu v zóně Elektrowin.
 
Milevské slavnosti budou pokračovat i v neděli 27. srpna, kdy se v kostele na nám. E. Beneše od 10:30 bude konat mše svatá za město Milevsko. Zábavný program se bude odehrávat tradičně v lidovém tónu, představí se kapela Patrola Šlapeto, Bohemia a Kovačka a proběhne také soutěž o nejlepší Posvícenský koláč. Kromě pestrého programu v amfiteátru můžete v neděli také navštívit Den otevřených dveří v Domu kultury Milevsko, kde k prohlédnutí bude téměř celý dům kultury, nebudou chybět ani různé dílničky, ukázky tanců, fotografická výstava, soutěž, "mini" kino či dětský koutek. Celé slavnosti budou zakončeny jedinečným Muzikálovým koncertem ve velkém sále DK. Součástí celých slavností bude také mnoho doprovodných akcí, které se konají po celém Milevsku.
Bartolomějské posvícení – Milevské slavnosti 2024

22. 8.25. 8.
Bartolomějské posvícení – Milevské slavnosti 2024

Předposlední srpnový víkend bude v Milevsku patřit Bartolomějskému posvícení, které proběhne ve dnech 22. až 25. srpna.

Milevské muzeum Kultura

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech Památky

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Další aktuality

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

V době mezi 28. červencem a 6. srpnem 2024 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po osmačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 7. a 19. hodinou.
24. červenec 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj