Úvod > Aktuality > Barokní týden na Tachovsku bude ve znamení Svatoannenské pouti
Barokní týden na Tachovsku
"> Barokní týden na Tachovsku "> Barokní týden na Tachovsku "> Barokní týden na Tachovsku
Kultura

Barokní týden na Tachovsku bude ve znamení Svatoannenské pouti

  • Vydáno25. července 2014
Barokní týden na Tachovsku proběhne letos v čase pouti svaté Anny. V bývalém františkánském klášteře v Tachově představí dva významné tachovské rodáky: varhanáře Vincence Gartnera a malíře Eliáše Dollhopfa, v Plané pak u kostela sv. Anny bude probíhat tradiční pouť s dobovou atmosférou.

Barokní noc v Tachovském muzeu 24. července představí v bývalém františkánském klášteře a okolí dva významné tachovské rodáky: varhanáře Vincence Gartnera a malíře Eliáše Dollhopfa, známého především svou výzdobou klášterního kostela v Teplé. Program bude doprovázet smyčcové trio Naladěno, ochutnávka dobové kuchyně s možností posezení v klášterní zahradě. Po celý večer budou mít návštěvníci možnost tvořit vlastní ilustraci k představeným barokním příběhům, hledání Dollhopfova obrazu v muzejní expozici. Večer vyvrcholí dobovou iluminací zahrady a barokním ohňostrojem.

U kostela sv. Anny v Plané bude připraven program s dobovou atmosférou – tradiční řemesla, barokní kuchyně, hudba, divadelní představení Kouzelná flétna a kulturní Autobus 2015. Kostel sv. Anny je starým poutním místem. Tradice Annenské pouti se zachovala až dodnes a je významnou událostí v oblasti. Program dne začíná po skončení poutní mše, stánky s dobovými a tradičními řemesly, regionální i dobová kuchyně, pohádky pro děti, loutkové představení Kouzelná flétna. Program poutního dne pokračuje večerním koncertem. Letošní koncert v poutním kostele Sv. Anny u Plané dá zaznít zdejším varhanám, které čerstvě zrekonstruovala olomoucká dílna Borise Mettlera. Program ukončí iluminace kostela a barokní ohňostroj.

V zaniklé obci Výškovice nedaleko Chodové Plané proběhne koncert kytaristy Vladimíra Václavka. V neděli pak ožije kostel v Brodě nad Tichou hudebním recitálem.

Tachov – brána Českého lesa

Tachov – brána Českého lesa

Branou Českého lesa je označováno město Tachov v Plzeňském kraji nedaleko hranic s Německem, které dodnes obklopují hradby ze 14. století. Tachovské památky lákají na prohlídku jak v letní turistické sezóně, tak v průběhu celého roku.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.