Úvod > Aktuality > Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Barokní skvosty Plzeňského kraje ožijí dobovou hudbou, divadlem i tancem

Vydáno 19. června 2019 Kultura
Do vybraných barokních památek a míst v Plzeňském kraji se během léta opět vrací kulturní program s názvem „Letní barokní festival - festival barokní kultury v západních Čechách“. Od 21. června až do 14. září 2019 se diváci mohou těšit na koncerty vážné hudby, barokní divadlo a průvody, tanec, tradiční gastronomii, hry anebo ukázky dobového života.
Letní barokní festivalLetní barokní festival opanuje na Plzeňsku celé léto. Největší český barokní festival postupně  představí  známé i dosud málo objevené barokní lokality celého Plzeňského kraje.

Hlavní osu tvoří akce ve významných barokních lokalitách Plzeňského kraje (Mariánská Týnice, Klatovy, Zelená Hora, Tachov, Kladruby, Plasy, Hrádek u Sušice, Manětín) a festival doplňují lokální koncerty, slavnosti v barokním duchu, poutní mše, výstavy a jiné zajímavé akce.
 

Vyberte si to nejlepší z programu

Klatovská nocUž v pátek 21. června se ve Vrchlického a Hostašových sadech v Klatovech koná od 19:00 Barokní svatojánská noc. Nádherné prostředí Vrchlického sadů ožije návratem do barokní doby s ochutnávkami, vůněmi i bylinkářstvím. Návštěvníky čeká tradiční program s hudbou, divadlem a závěrečným ohňostrojem.

V sobotu 22. června ožije Centrum stavitelského dědictví v Plasích úchvatnou podívanou - prezentací historických kočárů nejen při jízdě, ale i zblízka s ukázkou jejich sestavení a zapřahání. Program začíná ve 14:00 a potrvá až do 22:00 hodiny. Akci doprovodí 21. a 22. června Cisterciácké noci - kostýmované noční prohlídky plaského kláštera. Prohlídky probíhají od 19:00 do 24:00 (každou půlhodinu), na prohlídky platí oddělené vstupné 120 Kč, nutná je však rezervace předem.

KočárV pátek 12. července se bude konat Barokní klášterní slavnost v Tachověinteraktivním programem pro děti i dospělé v Muzeu Českého lesa. Mimo hudební, taneční a divadelní vystoupení si příchozí vychutnají barokní vůně a ochutnávky z dobové kuchyně. Dále bude dostupná výstava, výklady u barokních varhan a v kostele, střelba z luku a repliky historického vrhadla, jedinečná obrazárna živých obrazů, fotokoutek s motivem Třicetileté války, koncert v kostele a na závěr barokní ohňostroj.

Dvůr GigantPod křídly baroka, to je název sobotního programu 27. července od 14 hodin na dvoře Gigant v Záluží. Přijďte si vychutnat atmosféru barokní každodennosti na dobovém hospodáském dvoře. Na návstěvníky slavnosti bude čekat podívaná v podobě barokních scenérií, barokní myslivecká hostina za přítomnosti vznešených dam a pasováním na myslivce a lovce zvěře, zbraně v dobách baroka, ležení Mansfeldových vojsk a sokolník Milan Straka ze Sychrova. Program doprovodí výstava "Podej ruku baroku", hudební soubory Cavalla Canor a Lobezstí Trubači, děti si užijí domácí dvorská zvířata, a soutěže, verbování do Mansfledových vojsk nebo projížďky na koních. Pro všechny pak budou k dispozici vyjížďky kočárem na Dvorský rybník a bohaté občerstvení.

Barokní slavnost na Zámku HrádekBarokní slavnost na Zámku Hrádek u Sušice vás v pátek 2. srpna přenese v nádherném interiéru i exteriéru zámku do doby baroka. Program mimo krásnou hudbu a tanec zahrnuje i divadelní představení a zajímavou přenášku o barokním malířství. Proběhnou také ukázky sokolníků na koni a barokní tance La Belle Danse. Z důvodu omezené kapacity je vstup možný pouze na základě předchozí rezervace u pořadatele.

Barokní den na zámku v Manětíně vám v sobotu 17. srpna ukáže, jak se žilo na zámku služebnictvu. Zážitkový program pro děti zaujme i dospělé. Schválně - zkuste si potěžkat nosítka, válet nudle v zámecké kuchyni, pást ovce, ručně tesat trámy anebo se starat se o zámeckou zahradu. Spolu se zámeckým lovčím poměříte svoji mušku anebo zkusíte, jaké to je oblékat panstvo. K vyzkoušení bude také praní prádla v neckách anebo zapisování záznamů do zámecké kroniky. V 17. a v 19. hodin se v zámeckém sále uskuteční koncerty barokní hudby.

Barpkní maskaZakončení letní barokní sezóny bude letos v sobotu 14. září v areálu bývalého barokního kláštera Chotěšov. Odpoledne bude nabité bohatým programem, děti si budou moci vyrobit barokní masky a vějíře, zatančit s profesionální tanečnicí Andreou Miltnerovou nebo se vydat do strašidelného podzemí chotěšovského kláštera. Hlavním bodem odpoledne bude maskovaná hra na motivy Carla Gozziho Král jelenem, podle principů komedie dell'arte.

Letní barokní festival navazuje na úspěšné festivaly 3 týdny baroka, 6 týdnů baroka a 9 týdnů baroka, které v předchozích třech letech jako součást Evropského hlavního města kultury 2015 představily obyvatelům a návštěvníkům Plzeňského kraje barokní památky v nezvyklých podobách.
Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

Katakomby Klatovy - tajemství ukryté pod jezuitským kostelem

V Klatovech najdete raritu evropského charakteru - krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, dnes známé jako klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, Sdružení dobrovolných hasičů Plzeňského kraje.

Interaktivní zelená stezka Muzea Českého lesa v Tachově

Interaktivní zelená stezka Muzea Českého lesa v Tachově

Především pro dětské návštěvníky byla vytvořena tzv. zelená stezka. Po celém muzeu jsou u vybraných exponátů či zastavení zelené popisky, které návštěvníky vyzývají, aby se dotýkal, zkoušel, hrál si.

Barokní statek Dvůr Gigant v Záluží

Barokní statek Dvůr Gigant v Záluží

Jedná se o barokní hospodářský dvůr chotěšovského kláštera z poloviny 16. století.

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku nedaleko Sušice naleznete opravený Zámek Hrádek v obci Hrádek u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví - unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Další aktuality

21.11.
2019
Adventní trhy v Plzni začínají už o víkendu

Adventní trhy v Plzni začínají už o víkendu

Plzeňsko a Český les | Kultura
16.10.
2019
Plzeň se zahalí do jazzu

Plzeň se zahalí do jazzu

Plzeňsko a Český les | Kultura