Úvod > Aktuality > Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech
Životní styl

Báječné vyhlídky, pikniky a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

  • Vydáno21. září 2023
Ano čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i Petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Černá labuť, Kotva a Lucerna

Černá labuť je dvojče své starší sestry, obchodního domu Bílá labuť. Stojí hned vedle a v posledním patře je střešní terasa se skleníkem, známá jako Art & Event Gallery. Chodí se sem na výstavy, koncerty, divadelní představení a umělecké i kulinářské zážitky všeho druhu. Tohle je místo, kde se vyplatí nechat své starosti povalovat dole na ulici a vznést se do oblak. Otevřeno tu je pouze po předchozí domluvě na tel. 601 371 467.

Podobně se budete cítit i na střeše obchodního domu Kotva na náměstí Republiky. Obchodní dům přivítal první zákazníky v únoru 1975, restaurace Sluneční terasa T-Anker v pátém patře je samozřejmě o dost mladší. Chlubí se největší terasou v Praze o rozloze 650 metrů čtverečních, ohromující výhled na Staré Město s blízkou věží kostela sv. Jakuba doplňuje obrovská nabídka lahvových i točených piv, zpravidla z malých pivovarů a zahraniční pivní speciály. Na terasu se dostanete vstupem do OD Kotva a následně výtahem do 4. patra. Pak je třeba užít eskalátor do 5. patra. Restaurace je otevřena denně od 11 do 22 hodin.

Střecha LucernyMístem, kde budete chtít strávit celý den, je střecha Radost v domě Radost na Žižkově. Prostor ve funkcionalistické budově ze 30. let byl čtyřicet let uzavřený. Nyní je již možné vyhlídku navštívit. Střecha Radost je zrekonstruovaná a plně vybavená vším, co je potřeba pro ten nejlepší event, nebo pro trávení skvělého večeru s přáteli. Na Pražském Žižkově naleznete oázu pohody a bohatého kulturního programu.
 

Pohledy z muzea a památníku

Někde střešní terasu teprve plánují a chystají (Rudolfinum), jinde ji už mají – třeba v Národním zemědělském muzeuPraze 7. Méně známé dvojče sousedního Národního technického muzea neotevřelo jen nové expozice ve funkcionalistických interiérech, upravených do původní podoby ze 30. let, ale v roce 2018 také krásnou střešní terasu, z níž se otvírá vyhlídka na velkou část hlavního města včetně Pražského hradu. Na střeše jsou také včelí úly a bylinková zahrádka, když sluníčko hezky hřeje, lze si v pokladně vypůjčit vybavení a na měkoučkém trávníku si uspořádat piknik. Terasa je otevřena v provozní době muzea: od úterý do neděle 9 až 17 hodin.

Vyhlídka, z níž se vám možná zatočí hlava, čeká na střeše Národního památníku na Vítkově. Působivá střešní terasa je přístupná celý rok (od čtvrtka do neděle 10 až 16 hodin), navíc se tady dostanete do nadmořské výšky kolem tří set metrů, což je v Praze rarita. A výhled? Fantastický, navíc téměř kruhový. Jako na dlani uvidíte Žižkovtelevizní věží i rozrůstající se Karlín, Nové Město, Národní muzeum i Týnský chrám na Staroměstském náměstí. Z dostupnosti nemusíte mít strach; kdo chce potrénovat fyzičku, může si vyběhnout 147 schodů, pro ostatní je k dispozici výtah.
 

Od Tančícího domu až do nebe na střeše hotelu Hilton

Po pražských střechách a hlavně po Vltavě se můžete rozhlédnout z terasy na střeše Tančícího domu. Je přístupná buď z restaurace, která sídlí v nejvyšších dvou patrech, anebo ze zdejší galerie. Na střeše je i bar a dalekohled, jímž prý lze dohlédnout až do kanceláří prezidenta republiky na Hradčanech. I bez dalekohledu ale pohodlně uvidíte sousední dům, kde bydlel Václav Havel. Galerie s vyhlídkovou terasou je přístupná denně od 9:00 do 19:00 hodin, vstupné se platí odlišně dle právě probíhající výstavy.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete vyzkoušet i další místa s úžasnými výhledy na Prahu, třeba restauraci hotelu U Zlaté studně, kterou cestovatelský portál Tripadvisor pravidelně zařazuje mezi nejlepší hotely světa – výhled z terasy na střechy Malé Strany v tom samozřejmě hraje svou roli. Podobně ikonickým místem je restaurace Terasa U Prince na Staroměstském náměstí, několika průvodci a magazíny řazená mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa, restaurant Villa Richter v areálu Svatováclavské vinice na Pražském hradě anebo Cloud 9 sky bar na střeše hotelu Hilton. Překrásný výhled poskytují Petřínské terasy či Host Restaurant. Velmi oblíbenými místem je také restaurace komplexu Duplex na Václavském náměstí s báječným výhledem ze střešní terasy.
Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Vyhlídková terasa na střeše Národního památníku na Vítkově

Národní památník na Vítkově zaujme nejen svou stálou expozicí, která je věnována novodobým dějinám ČR, ale i vyhlídkovou terasou na střeše budovy. Na vyhlídku se dá lehce dostat výtahem ze Slavnostní síně v 1. patře památníku. Vyhlídková terasa nabízí krásný kruhový výhled na celou Prahu.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Host Restaurant

Host Restaurant

Host Restaurant na pražských Hradčanech nabízí vynikající kuchyni i výhled, pro který se vám odtud nebude chtít odejít.

Sluneční terasa T-Anker v Praze

Sluneční terasa T-Anker v Praze

Restaurace Sluneční terasa T-Anker se nachází na jedinečném místě v centru Prahy, na střeše OD Kotva s naprosto ohromujícím výhledem na Staré Město pražské.

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Galerie Tančící dům se střešní vyhlídkou

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od roku 2016 změnila původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Zaměřuje se na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Bar Duplex

Bar Duplex

Komplex Duplex se nachází uprostřed Václavského náměstí.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Art & Event Gallery Černá labuť

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.

Aureole – nebeský gurmánský zážitek

Aureole – nebeský gurmánský zážitek

Vystoupejte do 109metrové výšky, do nejvýše položené restaurace v Praze, kde vás okouzlí kulinářské umění stejně jako magická atmosféra. Aureole se nachází v 27. patře mrakodrapu City Tower na Pankráci, nabízí unikátní design v kombinaci s kulinářským uměním a velkolepým výhledem na panorama Prahy.

Park a kaple Sacré Coeur

Park a kaple Sacré Coeur

Kaple Sacré Coeur leží na místě bývalého konventu u kostela Pána Ježíše. V roce 1924 byla odsvěcena a dnes je to výjimečný prostor pro výjimečné události. Prostor slouží jako aukční síň, konají se zde svatby, ale také exklusivní módní přehlídky a jiné společenské akce.

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v Riegrových sadech

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna v Riegrových sadech

Stavba téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od konce 19. století.

Restaurace Terasa U Prince v Praze

Restaurace Terasa U Prince v Praze

Terasa se nachází na střeše přímo na Staroměstském náměstí. Poskytuje jedinečný výhled na pražské pamětihodnosti. Střešní terasa rodinného hotelu U Prince byla zvolena několika průvodci a magazíny mezi nejpůsobivější střešní restaurace světa.

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy

Restaurace Petřínské terasy se nachází na jednom z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst starobylého města Prahy. Nachází se uprostřed východního svahu Petřínského kopce s naprosto neopakovatelným výhledem na celou Prahu.

Griloviště na Výstavišti

Griloviště na Výstavišti

Vůně grilovaných dobrůtek, přátelský pokec s přáteli a nádherná zeleň všude okolo. Nezní to báječně? Tohle všechno (a dokonce i mnohem víc) si můžete dopřát na jednom z nejnovějších piknikových míst v Praze, na holešovickém Výstavišti.

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura