Úvod > Aktuality > Báječné létající stroje na zemi i nejlepší přehlídky ve vzduchu
Báječné létající stroje na zemi i nejlepší přehlídky ve vzduchu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Báječné létající stroje na zemi i nejlepší přehlídky ve vzduchu

  • Vydáno8. dubna 2022
Zajímáte se o historii aviatiky anebo dáváte přednost moderním strojům? Portál Kudy z nudy přináší fanouškům letectví přehled těch největších a neoblíbenějších leteckých akcí, které v letošním roce proběhnou a zároveň zve do leteckých muzeí v nejrůznějších koutech Česka. Báječné létající stroje tak budete mít na dosah ruky!

Letecké muzeum v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum MBLetecké muzeum nese jméno Metoděje Vlacha, konstruktéra, který se na začátku 20. století proslavil jako první český letec létající v letadle své vlastní konstrukce. V Mladé Boleslavi, a to dokonce v místech, kde poprvé vzlétl, jej připomíná památník a muzeum s replikou Vlachova dřevěného letadla z roku 1912. Kromě tohoto stroje a dalších desítek historických i moderních letadel v muzeu objevíte několik simulátorů, kde si můžete vyzkoušet pilotování letadla, seskok padákem nebo kosmonautický výcvik. Prohlédnete si také letecké kombinézy, uniformy a nejrůznější přístroje od počátků letectví až po současnost, pro menší děti jsou nachystána malá šlapací letadla. Otevřeno je denně; vstupenka pro dospělé stojí 150 Kč.
 

Helicoptershow v Hradci Králové

Helicopter showNa letišti v Hradci Králové proběhne o víkendu 12. a 13. května Helicoptershow 2022, tradiční podívaná pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na ukázky letecké a zdravotnické techniky, práce záchranářů a spolupráce složek integrovaného záchranného systému v rámci simulovaných zásahů. Chybět nebudou ani ukázky vrcholné pilotáže mnoha typů vrtulníků i letounů včetně letecké akrobacie. Bohatý doprovodný program byl sestaven tak, aby si na své přišli nejen fanoušci letectví, ale také rodiny s dětmi. Vstupné na akci je zpoplatněno, bývá okolo 300 Kč.
 

Aviatická pouť v Pardubicích

Aviatická PardubiceBaví vás počátky aviatiky nejen v Česku a rádi byste si připomněli dobové válečné scény? Pak je pro vás tím nejlepším místem jubilejní 30. Aviatická pouť, která se koná o víkendu 28. a 29. května na letišti v Pardubicích. Program každoroční stálice v kalendářích evropských airshow připomíná obří divadlo na zemi i ve vzduchu. K vidění jsou scény z dějin aviatiky a slavné historické scény, připomínající třeba výročí bitvy o Británii nebo osvobození Československa. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty a spousta pozemní techniky včetně komparsu v dobových kostýmech a uniformách. Vstupné pro dospělého je 280 Kč.
 

Memorial Air Show v Roudnici

letadloVelkou leteckou událostí začátkem léta je Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, která svou historií sahá až k roku 1991. V programu letošního ročníku, který proběhne 25. a 26. června se představí nejen historické letouny, ale i současná letecká technika. Vedle letového programu, který trvá od 12 až po 17 hodinu, tak lze navštívit atrakce pro děti, prohlédnout si vojenské auto-veterány, výstavy military klubů, nakoupit mnoho upomínkových předmětů nejen s leteckou tematikou.
 

CIAF – Czech International Air Fest v Hradci Králové

ciafDalší velká letecká akce se chystá koncem léta, v září. O víkendu 3. a 4. září se letišti v Hradci Králové koná mezinárodní letecká přehlídka Czech International Air Fest. Své letecké umění tu předvádějí vojenští i civilní piloti, vojenská letectva i akrobatické skupiny. Atraktivní podívaná na nebi i na zemi bývá cílem fanoušků letectví z celé Evropy – připojíte se k nim i vy? Letiště bude otevřeno v sobotu a neděli vždy od 8:00. Letový program bude zahájen v 11:00 a bude trvat do 17:00 hodin. Vstupné na CIAF se platí, bývá okolo 300 Kč.

 

Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády ČR v Ostravě

Dny NATOO dva týdny později, o víkendu 17. a 18. září, jste zváni do Ostravy na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky, největší bezpečnostní přehlídku v Evropě. Hlavní program se odehrává na ostravském Letišti Leoše Janáčka a představí se v něm vojenská, policejní i záchranářská technika. V programu jsou zařazeny ukázky výcviku speciálních jednotek, letecká představení a prezentace nejrůznějších profesí a útvarů, od vojáků, hasičů a policistů přes celníky, vězeňskou službu a městské policie až po elitní útvary. Vstup na Dny NATO je zdarma.
 

Letecké muzeum ve Kbelích a historické hangáry Aero

Letecké muzeum KbelyOd 1. května se otevře Letecké muzeum Kbely, jedno z největších muzeí u nás, zaměřených na historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Přístupný bude také zrekonstruovaný hangár č. 43, který stojí poblíž hlavního vchodu muzea a expozice se vztahuje k letadlům sloužícím k výcviku pilotů. V historických hangárech v Letňanech je umístěna expozice, která se dotýká především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Obě muzea jsou přístupná zdarma.
 

Letadla a vojenská technika ve Vyškově

muzeum vyškovNa letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Rozkládá na ploše několika hektarů a řadí se k největším expozicím svého druhu v České republice. Exponáty letecké a vojenské techniky jsou nashromážděny z různých vojenských útvarů, přičemž některé vystavené typy letounů se dosud používají. K vidění jsou stíhací, bombardovací, transportní i průzkumná letadla, vrtulníky, letecké motory, vojenská bojová i přepravní technika, dělostřelecké zbraně, protiletadlové zbraně a mnoho dalších. Otevřeno zde mají od dubna do října o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč pro dospělého a 50 Kč pro děti a seniory.
 

Za Čmelákem do Kunovic

ČmelákTraktor nebes – tak se přezdívalo letounu Z-37, který vyráběly Let Kunovice a Moravan Otrokovice v letech 1964 až 1984. Čmelák se vyvážel i do sousedních zemí, do Indie nebo Iráku. Čmeláky, které používala slovenská armáda pro výcvik v letecké škole, si prohlédnete v Leteckém muzeu v Kunovicích. Mimo Čmeláka si zde prohlédnete například MiG-21 MF, prototyp letounu Inteco VM-23 Variant OK-ZYV nebo L-13 SW Vivat. Do některých letadel můžete nahlédnout, případně i vstoupit, kromě toho můžete prohlídku muzea spojit s vyhlídkovým letem nad Slováckem. Létá se několika typy letadel, muzeum je otevřené denně včetně dnů volna a státních svátků, vstupné stojí 100 korun.
Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Na letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Prohlédnete si zde i fragmenty ze sestřelených letounů z 2. světové války vykopané především na území Moravy, a dále zbraně a letecké motory.

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.