Úvod > Aktuality > Báječné létající stroje na zemi i nejlepší přehlídky ve vzduchu
Zážitky

Báječné létající stroje na zemi i nejlepší přehlídky ve vzduchu

  • Vydáno8. dubna 2022
Zajímáte se o historii aviatiky anebo dáváte přednost moderním strojům? Portál Kudy z nudy přináší fanouškům letectví přehled těch největších a neoblíbenějších leteckých akcí, které v letošním roce proběhnou a zároveň zve do leteckých muzeí v nejrůznějších koutech Česka. Báječné létající stroje tak budete mít na dosah ruky!

Letecké muzeum v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum MBLetecké muzeum nese jméno Metoděje Vlacha, konstruktéra, který se na začátku 20. století proslavil jako první český letec létající v letadle své vlastní konstrukce. V Mladé Boleslavi, a to dokonce v místech, kde poprvé vzlétl, jej připomíná památník a muzeum s replikou Vlachova dřevěného letadla z roku 1912. Kromě tohoto stroje a dalších desítek historických i moderních letadel v muzeu objevíte několik simulátorů, kde si můžete vyzkoušet pilotování letadla, seskok padákem nebo kosmonautický výcvik. Prohlédnete si také letecké kombinézy, uniformy a nejrůznější přístroje od počátků letectví až po současnost, pro menší děti jsou nachystána malá šlapací letadla. Otevřeno je denně; vstupenka pro dospělé stojí 150 Kč.
 

Helicoptershow v Hradci Králové

Helicopter showNa letišti v Hradci Králové proběhne o víkendu 12. a 13. května Helicoptershow 2022, tradiční podívaná pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na ukázky letecké a zdravotnické techniky, práce záchranářů a spolupráce složek integrovaného záchranného systému v rámci simulovaných zásahů. Chybět nebudou ani ukázky vrcholné pilotáže mnoha typů vrtulníků i letounů včetně letecké akrobacie. Bohatý doprovodný program byl sestaven tak, aby si na své přišli nejen fanoušci letectví, ale také rodiny s dětmi. Vstupné na akci je zpoplatněno, bývá okolo 300 Kč.
 

Aviatická pouť v Pardubicích

Aviatická PardubiceBaví vás počátky aviatiky nejen v Česku a rádi byste si připomněli dobové válečné scény? Pak je pro vás tím nejlepším místem jubilejní 30. Aviatická pouť, která se koná o víkendu 28. a 29. května na letišti v Pardubicích. Program každoroční stálice v kalendářích evropských airshow připomíná obří divadlo na zemi i ve vzduchu. K vidění jsou scény z dějin aviatiky a slavné historické scény, připomínající třeba výročí bitvy o Británii nebo osvobození Československa. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty a spousta pozemní techniky včetně komparsu v dobových kostýmech a uniformách. Vstupné pro dospělého je 280 Kč.
 

Memorial Air Show v Roudnici

letadloVelkou leteckou událostí začátkem léta je Memorial Air Show v Roudnici nad Labem, která svou historií sahá až k roku 1991. V programu letošního ročníku, který proběhne 25. a 26. června se představí nejen historické letouny, ale i současná letecká technika. Vedle letového programu, který trvá od 12 až po 17 hodinu, tak lze navštívit atrakce pro děti, prohlédnout si vojenské auto-veterány, výstavy military klubů, nakoupit mnoho upomínkových předmětů nejen s leteckou tematikou.
 

CIAF – Czech International Air Fest v Hradci Králové

ciafDalší velká letecká akce se chystá koncem léta, v září. O víkendu 3. a 4. září se letišti v Hradci Králové koná mezinárodní letecká přehlídka Czech International Air Fest. Své letecké umění tu předvádějí vojenští i civilní piloti, vojenská letectva i akrobatické skupiny. Atraktivní podívaná na nebi i na zemi bývá cílem fanoušků letectví z celé Evropy – připojíte se k nim i vy? Letiště bude otevřeno v sobotu a neděli vždy od 8:00. Letový program bude zahájen v 11:00 a bude trvat do 17:00 hodin. Vstupné na CIAF se platí, bývá okolo 300 Kč.

 

Dny NATO & Dny Vzdušných sil Armády ČR v Ostravě

Dny NATOO dva týdny později, o víkendu 17. a 18. září, jste zváni do Ostravy na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky, největší bezpečnostní přehlídku v Evropě. Hlavní program se odehrává na ostravském Letišti Leoše Janáčka a představí se v něm vojenská, policejní i záchranářská technika. V programu jsou zařazeny ukázky výcviku speciálních jednotek, letecká představení a prezentace nejrůznějších profesí a útvarů, od vojáků, hasičů a policistů přes celníky, vězeňskou službu a městské policie až po elitní útvary. Vstup na Dny NATO je zdarma.
 

Letecké muzeum ve Kbelích a historické hangáry Aero

Letecké muzeum KbelyOd 1. května se otevře Letecké muzeum Kbely, jedno z největších muzeí u nás, zaměřených na historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Přístupný bude také zrekonstruovaný hangár č. 43, který stojí poblíž hlavního vchodu muzea a expozice se vztahuje k letadlům sloužícím k výcviku pilotů. V historických hangárech v Letňanech je umístěna expozice, která se dotýká především továren a firem Aero, Letov a Avia. Seznámíte se zde také s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Obě muzea jsou přístupná zdarma.
 

Letadla a vojenská technika ve Vyškově

muzeum vyškovNa letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Rozkládá na ploše několika hektarů a řadí se k největším expozicím svého druhu v České republice. Exponáty letecké a vojenské techniky jsou nashromážděny z různých vojenských útvarů, přičemž některé vystavené typy letounů se dosud používají. K vidění jsou stíhací, bombardovací, transportní i průzkumná letadla, vrtulníky, letecké motory, vojenská bojová i přepravní technika, dělostřelecké zbraně, protiletadlové zbraně a mnoho dalších. Otevřeno zde mají od dubna do října o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč pro dospělého a 50 Kč pro děti a seniory.
 

Za Čmelákem do Kunovic

ČmelákTraktor nebes – tak se přezdívalo letounu Z-37, který vyráběly Let Kunovice a Moravan Otrokovice v letech 1964 až 1984. Čmelák se vyvážel i do sousedních zemí, do Indie nebo Iráku. Čmeláky, které používala slovenská armáda pro výcvik v letecké škole, si prohlédnete v Leteckém muzeu v Kunovicích. Mimo Čmeláka si zde prohlédnete například MiG-21 MF, prototyp letounu Inteco VM-23 Variant OK-ZYV nebo L-13 SW Vivat. Do některých letadel můžete nahlédnout, případně i vstoupit, kromě toho můžete prohlídku muzea spojit s vyhlídkovým letem nad Slováckem. Létá se několika typy letadel, muzeum je otevřené denně včetně dnů volna a státních svátků, vstupné stojí 100 korun.
Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Muzeum letecké a pozemní techniky Vyškov

Na letišti ve Vyškově najdete expozici letecké a pozemní techniky. Prohlédnete si zde i fragmenty ze sestřelených letounů z 2. světové války vykopané především na území Moravy, a dále zbraně a letecké motory.

Aviatická pouť v Pardubicích 2024

1.6.
2.6.
Aviatická pouť v Pardubicích 2024

Na pardubickém letišti uskuteční již 32. ročník Aviatické pouti. Opět se představí řada historických letounů poháněných hvězdicovými motory.

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

Letecké muzeum Letňany – expozice v historických hangárech Staré Aerovky

V historických hangárech areálu Staré Aerovky v pražských Letňanech najdete novou expozici kbelského leteckého muzea. Vystaveny zde jsou staré i novodobé letouny firmy Aero a bombardovací stroje.

Další aktuality

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (02.12. – 03.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Vánoce na Hrádku, Valašský mikulášský jarmek. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
Zážitky

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…
Zážitky