Úvod > Aktuality > Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!
Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

  • Vydáno9. září 2021
Síť cyklistických stezek Singltrek pod Smrkem na Liberecku si každoročně vyzkouší přibližně 50 tisíc cyklistů. Největší nával je tu samozřejmě v letních měsících, a tak je právě babí léto ideální čas k návštěvě. Víte, že úzké stezky získaly dokonce titul Evropské komunity sportu pro rok 2019 a zapsaly se tak na mapu nejvýznamnějších sportovních destinací Evropy?
Za oceněním stojí ACES Europe, nezisková organizace se sídlem v Bruselu, která od roku 2001 každoročně uděluje tituly Evropského hlavního města sportu, Evropského města sportu a Evropské komunity sportu. Singltrek pod Smrkem byl odbornou komisí vybrán jako výjimečný, inspirativní a příkladný projekt společně s Novým městem pod Smrkem a blízkými Lázněmi Libverda prohlášen Evropskou komunitou sportu pro rok 2019.
 

Singltrek pod Smrkem před deseti lety

Ocenění pro síť cyklistických stezek Singltrek pod Smrkem přišlo přesně deset let poté, kdy se začal odvíjet jejich příběh. Na jeho začátku byla samozřejmě hora Smrk, s nadmořskou výškou 1 124 metrů nejvyšší bod české části Jizerských hor. Smrk coby oblíbený cíl výletů stojí za bližší seznámení: na jeho úbočí pramení řeka Jizera, na vrcholu se odpradávna setkávaly hranice Čech, Lužice a Slezska a v roce 2003 tu obnovili rozhlednu s turistickou útulnou.

Z plánů vybudovat na jeho svazích sjezdovky kvůli ochraně přírody a krajiny sešlo, a tak se úvahy přesunuly jinam: k síti stezek pro terénní cyklistiku, které by nevyžadovaly žádné rozsáhlé odlesňování ani zásahy do krajiny. Stezek, které by jako dílek do skládanky zapadly do rostoucí obliby trailového ježdění.
 

Jak šel čas

Záměr se vydařil nad očekávání: ještě před dokončením nejstaršího, přibližně 20 kilometrů dlouhého okruhu vedoucího přes Hubertku, Obří sud, Spálenou hospodu a Lomnický most začaly stezky lákat tolik cyklistů, že se nadšení návštěvníci stavbařům pletli před bagry. Další úseky postupně přibyly na na Jindřichovickém hřebeni, v Polsku nad Czerniawou a na úbočí Měděnce a na Hejnickém hřebeni. Dnes stezky Singltreku pod Smrkem měří bezmála sto kilometrů, jsou volně přístupné po celý rok a oficiálním nástupním místem je Singltrek Centrum u koupaliště v Novém Městě pod Smrkem. Dokonce si ani nemusíte vozit vlastní kolo, k dispozici je půjčovna – jen je dobré si bicykl předem rezervovat, zájem je opravdu velký.

Singltreku pod Smrkem nelze upřít jeho prvenství, ale podobných míst dnes můžete navštívit celou řadu. Liší se délkou i náročností tras, výbavou či sortimentem služeb, ale vesměs nabízejí pobyty v cyklisticky atraktivních lokalitách, kde můžete jezdit na kole s větrem o závod anebo se jen tak kochat při jízdě krajinou. Tempo zkrátka záleží na vás, my vám poradíme kam se vydat.
 

Pár tipů pro babí léto na úzkých stezkách

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singltrek Suchák, to jsou jednosměrné terénní stezky mezi Červenovodským sedlem a tvrzí Bouda v okolí Suchého vrchu. Patří do česko-polského projektu Singletrack Orlicko – Kladsko, který zahrnuje na obou stranách hranice více než 60 kilometrů nových terénních tratí.

Singltrek na Podhůře u Chrudimi

Singltrek na Podhůře u Chrudimi

V rekreačních lesích na Podhůře si užijete terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack, která je základem budoucího Cykloparku Podhůra. Jedná se o úzkou klikatou trasu vedoucí mezi stromy, která není nijak náročná či nebezpečná.

Singltrek Česká Lípa

Singltrek Česká Lípa

V druhé polovině července 2018 se pro veřejnost v České Lípě otevřela nová cyklostezka, která navazuje na českolipské sídliště Špičák. Stezka měří tři kilometry, začíná a končí u cesty ze směru od Východní ulice.

Singletrail Letňany

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.

Špindl Bike park ve Svatém Petru

Špindl Bike park ve Svatém Petru

Sjezdová trať pro horská kola s 500m slouhými dřevěnými lávkami, překážkami a terénními skoky. Pro vyvezení kol na strat trati lze využít lanovou dráhu Svatý Petr-Pláň. Trať je technicky náročná, vede zčásti po modré sjezdové trati a zčásti okrajem lesa.

Bike park Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Bike park Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Bike park Kyčerka ve Velkých Karlovicích, který se nachází v údolí Pluskovec, rozšiřuje nabídku cyklistům na Valašsku. Jeho jádro tvoří tři traily různé délky a náročnosti, na jejichž start zájemce vyveze lyžařský vlek. V areálu se nachází i pumptrack, Skill centrum s překážkami či půjčovna kol.

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola naleznete v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor. Jedná se o příjemné trasy okořeněné nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny.

Cykloplácek v Dačicích

Cykloplácek v Dačicích

Okruh se zatáčkami a vlnitým terénem najdete v Dačicích na Cykloplácku, který se nachází nad dačickým fotbalovým stadionem (na místě známém mezi místními jako „lesík“). Bikeři si tu projedou nejen single track, ale i pumptrack.

Cyklopark Mysločovice

Cyklopark Mysločovice

Malý zábavný singltrek, který zvládnou i malé děti, ale zároveň pobaví i zkušené bikery. Najdete jej v háji za Mysločovicemi, přímo u cyklostezky do Sazovic.

Bike park Klíny

Bike park Klíny

Dobrodružství na kole nebo koloběžce v terénu, zábava pro dospělé i rodiny v Krušných horách? Vyrazte do Bikeparku Sport areálu Klíny! Tratě pro děti, začátečníky i náročné bikery vedou částečně lesem i po sjezdovce. Těšit se můžete na singltreky, downhill, lesní terén, překážky i skoky.

Bikecentrum Libverda

Bikecentrum Libverda

Bikecentrum Libverda se řadí mezi jedno ze tří nástupních míst na stezky Singltrek pod Smrkem. Bikecentrum najdete na parkovišti P1 na začátku Libverdy ve směru od Hejnic.

Singletrailové stezky v Boskovicích

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Trasa Stoneman Miriquidi – 160 km okruh Krušnými horami

Trasa Stoneman Miriquidi – 160 km okruh Krušnými horami

Dvě země, devět vrcholů, 4 400 m převýšení a 162 km na obou stranách Krušných hor. To je Stoneman Miriquidi, trasa pro milovníky horských kol, která vede po lesních cestách a částečně po singltrecích.

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem – první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Jezdíte na horském kole a baví vás jízda po úzkých pěšinách? Pak právě pro vás jsou Rychlebské stezky a Lipovské stezky – traily pro horská kola, jejihž smyslem není dojet co nejdál a urazit co největší počet kilometrů, ale užít si jedinečnou krajinu Rychlebských hor a okolí Horní Lipové.

Funpark park Kopřivná pod Pradědem – zábava pro malé i velké

Funpark park Kopřivná pod Pradědem – zábava pro malé i velké

Funpark Kopřivná nabízí zábavu a pohyb v letním i zimním období, a to pro malé i velké, rekreační sportovce nebo vyznavače adrenalinu. Součástí Funparku je příjemné posezení, kde si můžete odpočinout u sklenky chlazeného či horkého nápoje.

Singltreky v Novém Městě na Moravě – Cyklo Arena Vysočina

Singltreky v Novém Městě na Moravě – Cyklo Arena Vysočina

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.

Lipovské stezky – pro milovníky cyklistiky

Lipovské stezky – pro milovníky cyklistiky

Lipovské stezky jsou stezky pro horská kola umístěné na louce nad zahradou hotelu Helios. Navazují na paralelně se budující Lipovské stezky-Toč, které vedou lesním terénem.

Single Trails Bílá

Single Trails Bílá

Pokud máte rádi adrenalinovou zábavu a milujete rychlou jízdu na kole, zamiřte na Bílou. K dispozici je tu pro vás několik různě náročných tras, na jejichž start se dostanete lanovkou. Během jízdy dolů si vychutnáte prudké zatáčky i různě obtížné skokanské prvky.

Kokořínské stezky – singltreky v podhradí

Kokořínské stezky – singltreky v podhradí

Kokořínské stezky jsou cesty a cestičky v oblasti Kokořínska. Krajina lesů, skal a vod je lesními cestami protkána a některé z nich jsou již téměř zapomenuté.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Trail nazvaný Skalní začíná u vyhlídky na celé údolí Dolní Moravy zvané Skalka. Lesní cyklostezky jsou široké a svou obtížností a šířkou se přibližují spíše lesním cestám než náročným sjezdovým tratím. Celková délka trailu je 4,5 km, avšak v létě k němu přibude dalších 8 km.

Další aktuality

22.9.
2021
Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
13.9.
2021
Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
9.9.
2021
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky
9.9.
2021
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda