Úvod > Aktuality > Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou
Letní sporty

Babí léto kouzlí v Krkonoších: udělejte si pohodový výlet krkonošskou přírodou

  • Vydáno24. září 2023
Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Smilkové louky zlátnou, vlhká slunná místa zdobí hořec, erbovní rostlina Krkonoš, a hřebeny zahřívá fialová vřesová peřina. Občas padne mlha a z bílého moře vystupují jen vrcholky nejvyšší... Takovou pohádku píše babí léto v Krkonoších. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.

Perly východních Krkonoš: Malá Úpa, Sněžka a Hrádeček

krkonošeMalá Úpa na hranicích s Polskem vás okouzlí klidem, čistou přírodou, malebnými chaloupkami a hospodářskými zvířaty pasoucími se na šťavnatých lukách. Děti si zde užijí Pohádkovou stezku a tatínkové ocení místní pivo Trautenberk. Poloha v sedle nedaleko Sněžky dělá z Malé Úpy to nejlepší místo pro začátek výletu na nejvyšší horu Česka. Nejpohodlnější cesta vede z Pomezních Bud; a nevede tam jen jedna trasa, ale hned tři, prý jedna hezčí než druhá. V okolí Malé Úpy se nachází deset vrcholů vyšších než 1 000 metrů, na všech jsou vrcholové sloupky se značkovacím zařízením. Pokud do mapky, kterou dostanete v informačním centru, získáte značky ze všech vrcholů, dostanete za své úsilí malý dárek.

Chystáte se vystoupat na Sněžku z Pece? Podzim je na to ideální doba! Žádné dlouhé fronty na lanovku a davy na vrcholu. Vyrazit ale můžete také z Portášek. Vyveze vás k nim další lanovka, děti si zde navíc užijí Herní krajinu Pecka a vy skvělou krkonošskou kuchyni na Horské chatě Portášky. Můžete se tu i ubytovat a prožít podzimní romantiku na krkonošských hřebenech.

Lehká procházka cenným územím spojeným se jménem Václava Havla, to je výlet přírodním parkem Hrádeček u Mladých Buků. Chalupa bývalého českého prezidenta stojí pod zříceninou hradu Břecštejn obklopená bukovým lesem, který se brzy začne barvit do červena. Začátek trasy je u Grund Resortu, kde se určitě zastavte na výborné jídlo či kávu v restauraci s úžasným výhledem.
 

Výšlapy ve středních Krkonoších: Medvědín, Kotelní jámy i pivo Fries

Už cesta podél Labe z Vrchlabí pro vás bude nádherným barevným zážitkem. Ve Špindlu jezdí dvě sedačkové lanovky - na Medvědín i na Pláň. Od jejich horních stanic vedou naučné hravé stezky a samozřejmě mnoho turistických tras, stačí si jen vybrat, který vrchol zdoláte. A co třeba vyrazit ke Kotelním jámám? Městem prochází Mlynářovy okruhy, nenáročné trasy, díky kterým se o Špindlu dozvíte mnoho nového. Svézt se můžete v korytě první bobové dráhy v Krkonoších. Pokud vám nevyjde počasí na túru, schovejte se v Bunkru Harmony, v místním Aquaparku nebo omrkněte jeden z 1000 modelů postavených z lego kostiček v Muzeu Lega.

Pokud si chcete pořádně protáhnout nohy, zkuste krásnou, i když náročnou trasu. Z Vrchlabí vás zavede do Dolního Dvora k unikátní zvonkohře na kostele sv. Josefa. Dlouhé stoupání přes Rennerovy boudy končí u bývalé Klínovky, kde chvíli spočiňte a odměňte se pohledem do údolí Klínového potoka. Potom už vás příjemná cestička lemovaná borůvčím dovede na Friesovy boudy. Skvělé místo, s výbornou kuchyní a vlastním pivem Fries. I ubytování můžeme vřele doporučit. Od Friesovek už seběhnete do Strážného, odkud se autobusem můžete vrátit zpět do Vrchlabí. Po náročním dni doporučujeme relaxaci ve vrchlabském Aquacentru.
 

Neprobádané kouty západních Krkonoš: Vysoké nad Jizerou, Křišťálové údolí a zapadlí vlastenci

Malebné městečko Vysoké nad Jizerou je to pravé místo pro podzimní poklidné procházky. Vychutnejte si během nich výhledy všemi směry, které se nikdy neokoukají. Ať už vyrazíte k Marinkovu kříži, soše sv. Josefa ve Sklenařicích, nebo na rozhlednu U Borovice, otevřou se před vámi barevná panoramata, která nabízí jenom Krkonoše.

Krásné bude také putování Pojizerským Pacifikem, což je lokální železniční trať klikatící se podél řeky Jizery na trase Martinice v KrkonošíchRokytnice nad Jizerou. Proveze vás západními Krkonošemi a umožní v poklidu sledovat krajinu za oknem. Do vlaku nastupte v Martinicích, auto tu pohodlně zaparkujete. Budova i celý areál nádraží vás na chvíli unese do dob minulých, kdy se tu proháněly parní mašiny a prach ze sazí vířil vzduchem. Proč je nádraží unikátní a co všechno se od minulého století nezměnilo vám o víkendu prozradí v místním Železničním muzeu. Vláček ve směru na Rokytnici vyráží každé dvě hodiny (vždy v lichou). Vystupte v Jablonci nad Jizerou a vydejte se po starých krkonošských cestách do Pasek nad Jizerou – kraje zapadlých vlastenců.

Věděli jste, že Krkonoše jsou součástí Křišťálového údolí? Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je jedinečným dědictvím, místem, kde se potkává unikátní příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. V našich nejvyšších horách jsou s touto tradicí spojena dvě místa - Harrachovská sklárna a Rautis v Poniklé. V Harrachově určitě zajděte k Mumlavskému vodopádu a podívejte se, jak se koryto řeky i okolní lesy barví podzimem. Po cestě se stavte v Lesnické expozici Šindelka a seznamte se s obyvateli krkonošských lesů.
 

A když přijde déšť? Schovejte se v muzeích

Když zrovna nebude přát počasí, navštivte nějterá velmi zajímavá muzea. Na vaši návštěvu se těší Krkonošská muzea s expozicemi ve Vrchlabí, Jilemnici, Pasekách nad Jizerou či Harrachově, harrachovské Muzeum skla, Hornické muzeum či Ski muzeum, Muzeum lyžování v Dolní Branné, výroba skleněných ozdob Rautis v Poniklé a spousta dalších krásných míst v Krkonoších. Nově se můžete těšit na Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš, které se veřejnosti otevře 19. října 2023 v budově bývalého vrchlabského augustiniánského kláštera.
Vyhlídka Márinkův kříž u Vysokého nad Jizerou

Vyhlídka Márinkův kříž u Vysokého nad Jizerou

Márinkův kříž byl postaven v roce 1848 nedaleko Vysokého nad Jizerou. Je odtud krásný výhled na okolní hory.

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky v Krkonoších

Horská chata Portášky se nachází v 2. zóně Krkonošského národního parku, kde narušení přírody je ještě minimální. Chata je na horní stanici sedačkové lanovky z Velké Úpy, uprostřed nejznámější pěší trasy z Velké Úpy na Sněžku

Zvonkohra na kostele sv. Josefa v Dolním Dvoře

Zvonkohra na kostele sv. Josefa v Dolním Dvoře

Zvonkohru o 11 zvonech pochází z dílny paní Marie Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova. Na kostel sv. Josefa byla instalována v roce 1995 a v květnu téhož roku byla slavnostně vysvěcena tehdejším královéhradeckým biskupem Mons. Karlem Otčenáškem.

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice Šindelka – Harrachov

Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Šindelová střešní krytina se zde vyráběla od počátku 19. století až do 30. let 20. století. K vidění je lesnická a myslivecká expozice.

Zřícenina hradu Břecštejn

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Přírodní park Hrádeček

Přírodní park Hrádeček

Přírodní park Hrádeček byl založen k 17. dubnu 2000 a rozkládá se na západ od okresního města Trutnov a mezi vsí Hertvíkovice a obcí Vlčice.

Rozhledna U borovice

Rozhledna U borovice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.

Aquacentrum Vrchlabí

Aquacentrum Vrchlabí

Aquacentrum ve Vrchlabí bylo otevřeno koncem roku 2022. Součástí aquaparku je plavecký bazén se čtyřmi dráhami o délce 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén, vířivky, venkovní tobogan a další atrakce.

Kubátova cesta ze Sněžky do Velké Úpy

Kubátova cesta ze Sněžky do Velké Úpy

Kubátova cesta je 10,5 km dlouhá žlutě značená krkonošská trasa Klubu českých turistů v okrese Trutnov spojující soutok Úp a Sněžku. Pojmenována je po Miroslavu Kubátovi, mj. autorovi knihy Album ze starých Krkonoš.

Aqua Park Špindlerův Mlýn – relaxace v centru Krkonoš

Aqua Park Špindlerův Mlýn – relaxace v centru Krkonoš

Areál Aquapark Špindlerův Mlýn vám nabízí příjemnou relaxaci v rekreačním a dětském bazénu se třemi tobogány včetně člunového. K dispozici jsou i malá a velká vířivka, divoká řeka, vodní kola a další atrakce. Wellness Centrum nabízí svět saun a nově otevřenou solnou jeskyni.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn – Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dětské hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a Špindlmanova mise.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Po stopách pašeráků z Rokytnice nad Jizerou

Po stopách pašeráků z Rokytnice nad Jizerou

Zkuste si projít místa, kudy se pohybovali obratní pašeráci přenášející zboží z polské strany hor, kteří se museli mít na pozoru před finanční stráží.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Bobová dráha HappyWorld Špindlerův Mlýn

Bobová dráha HappyWorld Špindlerův Mlýn

Pro všechny, kteří právě plánují výlet nebo dovolenou, máme dobrý tip na prima zážitek. Nasměrujte své kroky do Krkonoš – Špindlerova Mlýna, kde si užijete skvělou zábavu na bobové dráze HappyWorld.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Klínové boudy v Krkonoších

Klínové boudy v Krkonoších

Horské chaty roztroušené na západním svahu Zadní Planiny na Klínové louce. Jmenovitě například Petráška, Spisovatel, Kantorská, Skočka. Nejvýše položená bývala Klínová bouda, která v roce 1970 vyhořela. Dnes sousední objekt nese jméno této legendární boudy.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Historické domky ve Vrchlabí

Historické domky ve Vrchlabí

Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět.

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Malá Úpa

Malá Úpa

Malá Úpa je malebná krkonošská vesnička ležící kousek od Sněžky v nadmořské výšce 1 050 metrů. Jezdí sem znalci hor stejně jako milovníci klidné, pohodové i aktivní dovolené uprostřed nedotčené přírody. Jestli skutečně hledáte místo, kde načerpáte novou sílu a energii, tohle je to pravé.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Pojizerským Pacifikem se nazývá železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Přírodní scenérie, které spatříte při jízdě, opravdu stojí za vidění.

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších

Železniční stanice Martinice v Krkonoších je unikátem. Od srpna 2019 je zde nové muzeum. Železniční spolek se věnuje záchraně a obnově zchátralých objektů v areálu stanice.

Pěší trasa Špindlerův Mlýn – Údolí Bílého Labe – Sněžka

Pěší trasa Špindlerův Mlýn – Údolí Bílého Labe – Sněžka

Klasická krkonošská letní trasa pro všechny, kteří se nebojí velkého převýšení. Na 10 km nastoupáte 803 výškových metrů. Start i cíl je ve Špindlerově Mlýně a výlet vás zavede do Údolí Bílého Labe, na Luční boudu, a nakonec až na Sněžku.

Pěší trasa Pec pod Sněžkou – Výrovka – Chalupa na Rozcestí – Liščí hora – Pec

Pěší trasa Pec pod Sněžkou – Výrovka – Chalupa na Rozcestí – Liščí hora – Pec

Klasická trasa letního výletu vás provede okolím Pece pod Sněžkou mezi Širokým hřbetem, Zadní Planinou a Liščí horou. Celá trasa měří asi 13 km, kdo nesjede z Hnědého vrchu lanovkou připočítá si 3 km navíc.

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy

Výlet z Rokytnice nad Jizerou k prameni Labe přes Kotelní jámy

Pěší výlet pro celou rodinu přes Dvoračky, kolem Pančavských vodopádů k prameni Labe.

Maloúpské tisícovky

Maloúpské tisícovky

Dáváte přednost klidu, krásným výhledům a výletům bez davu lidí? Sněžka je sice nejvyšší, je krásná, ale… ale těch lidí. Objevte krásy Krkonošského národního parku a krásu nejvyšší hory Sněžky z jiného úhlu. Zdolejte Maloúpské tisícovky.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Pivovar Trautenberk v Malé Úpě

Pivovar Trautenberk v Malé Úpě

Pivovar Trautenberk najdete v podzemí Tippeltovy boudy, známější jako hotel Družba, který právě prochází velkou rekonstrukcí. Pivovar vznikl společným přispěním majitelů maloupských bud a lyžařského areálu.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Další aktuality

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda