Úvod > Aktuality > Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

  • Vydáno8. května 2023
Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
Všechny bohy a bůžky našich předků najdete pěkně pohromadě na jediném místě: na naučné stezce Po stopách slovanských bohů, která se proplétá okolím malebných vesniček Bílov a Potvorov v mikroregionu Horní Střela na Plzeňsku. Dvacet kilometrů dlouhá trasa začíná ve Vysoké Libyni a vede přes úpatí vrchu Džbán do přírodního parku Jesenicko, prokličkuje kolem rybníčků u Podbořánek, přes Sluneční stráň zamíří do Potvorova, na Potvorský kopec a k Odlezelskému jezeru a nakonec do Bílova. Snadno ji zvládnou cyklisté i pěší, každé ze sedmnácti zastavení vám představí některé slovanské bohy. Texty na panelech jsou převzaty z knížky Slovanská mytologie, zatímco obrázky slovanských bohů mají na svědomí studenti Gymnázia Plasy.
 

Koho na stezce potkáte?

Dozvíte se například, že vládcem bohů byl mocný Svantovít, bůh světla, který porážel temno a zlo. Do rukou slunečního boha Velese svěřovali Slované dobytek a stáda, nejdůležitější součást svojí obživy. Radegast byl bohem slunce, hojnosti a úrody. Tříhlavý Triglav měl na starosti tři různé říše, nebe, zemi a podsvětí, Perun byl vládcem bouří a hromu, nebi a slunci vládl Svarog a bohyně Mokoš byla slovanskou verzí Matky země. Bohyní života a země byla Živa, zatímco Morana vládla zimě, Vodník všem vodám a Meluzína Pogvizdem větrům. Mnozí bohové měli více jmen a není lehké se v nich vyznat: jinak se totiž jmenovala božstva u Východních Slovanů a jinak u Polabských Slovanů, v Pomořansku nebo na Lužici.
 

Radegast z Radhoště

Za Radegastem se vypravte na Radhošť: autorem sochy boha slunce, hojnosti a úrody, který stojí u cesty z Pusteven k vrcholku známé hory s kaplí sv. Cyrila a Metoděje je sochař Albín Polášek, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. Víte, že na horském hřebenu stojí „jen“ kopie? Originál z umělého kamene, kterému nesvědčilo drsné podnebí, je k vidění v interiéru frenštátské radnice, druhou kopii sochy si prohlédnete v Zoologické zahraděPraze. Nezapomeňte ani na pivo značky Radegast, nošovický pivovar láká na exkurze i na cyklistické Radegastovy stezky.
 

Veles z Velíze a Mokoš od Mokošína

Na výlet se můžete vypravit také za Velesem, a to do lesů Křivoklátska. Na vrchu Velíz nad vesnicí Kublov západně od Berouna bývalo pravěké sídliště, které později využívali Keltové i Slované. Hradiště zde bylo i později, v době keltské a slovanské. Dnes tu stojí kostelík Narození sv. Jana Křtitele se hřbitovem a poblíž vyvěrá pramen, kdysi ale prý na vrcholu bývala skalka s jeskyní, kde byl uctíván bůh Veles, ochránce stád a pastýřů. Dnes tu boha Velese uvidíte v podobě dřevěné sochy.

Svou sochu má i bohyně Mokoš, pro Slovany symbol plodnosti, mateřství a sexuality: najdete ji v hájku na vrchu Křemen u vsi Mokošín jihovýchodně od Přelouče. Podobnou roli měla také tajemná Bába, kterou slovanské ženy prosily o úspěšný porod a zdravé děti. Její podobu můžete vidět na hrázi rybníka u Bezděkova v Pošumaví.
 

Bohové na Pohansku

Bezejmenné slovanské bohy najdete také na Pohansku jižně od Břeclavi. V lužních lesích se mezi rameny Dyje rozkládalo staroslovanské hradiště, které dnes připomíná malý archeoskanzen. Prohlédnete si zrekonstruovanou velkomoravskou polozemnici se studnou a dřevěné „idoly“ – sochy několika bohů. Kolem archeoskanzenu prochází naučná stezka Pohansko, která mapuje historii místa uprostřed lužních lesů již od 6. století, expozice v blízkém zámečku vám představí život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Autem se až na místo nedostanete, z Břeclavi sem vede příjemná trasa, kterou můžete zdolat pěšky, na kole nebo na bruslích.
Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Tradice: jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!

Znáte české svaté patrony?

Znáte české svaté patrony?

Víte, kolik máme českých svatých patronů? Všichni bychom nejspíš vyjmenovali sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Anežku Českou nebo sv. Ludmilu. Celkem je jich sedmnáct – znáte například sv. Radima nebo sv. Kosmu? Vydejte se spolu s námi po místech spojených historií i legendami s českými svatými patrony, známými i neznámými.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Démon na vrcholcích hor: příběh beskydského Radegasta a jeho bratra

Démon na vrcholcích hor: příběh beskydského Radegasta a jeho bratra

Jedním z nezaměnitelných symbolů Beskyd je socha Radegasta, slovanského pohanského boha slunce, hojnosti a úrody. Víte ale, kdy a jak se do sedla v polovině cesty z Pusteven na Radhošť dostal? A že stejného Radegasta najdete tam, kde byste ho rozhodně nečekali: v pražské zoologické zahradě?

Kostel sv. Andělů strážných a klášter servitů ve Veselí nad Moravou

Kostel sv. Andělů strážných a klášter servitů ve Veselí nad Moravou

Velmi významná barokní památka je spojena s tehdejšími majiteli veselského panství manžely Želeckými z Počenic. V letních měsících probíhají v kostele komentované prohlídky s průvodci.

Naučná stezka Po stopách slovanských bohů v Bílově

Naučná stezka Po stopách slovanských bohů v Bílově

Hlavní motiv naučné stezky vychází ze slovanské mytologie. Jednotlivá zastavení zobrazují a popisují slovanské bohy. Autorem nápadu je Pavel Bulín, starosta obce Bílov. Postavy bohů vyobrazili studenti plaského gymnázia.

Za historií z Trojanovic

Za historií z Trojanovic

Přijeďte poznat něco z beskydské historie i nádherné přírody! K nejnavštěvovanějším a turisticky nejzajímavějším místům ležících v katastru obce Trojanovice patří vrchol Radhoště (1129 m n. m.) s kaplí sv. Cyrila a Metoděje.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

Beskydy Radegast Cyklotrack

Beskydy Radegast Cyklotrack

Cyklotrasa vede malebným prostředím CHKO Beskydy a rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko. Měří 53,3 km a protíná na 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo v blízkém okolí. Je napojena na mezinárodní cyklo okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích

Expozice Křížové cesty a Lurdská jeskyně v Bohuticích

Moravské Lurdy, jak lze také přezdívat jihomoravské obci Bohutice na Znojemsku nabízí opravdovou raritu – kopii Lurdské jeskyně i jedinečnou kulturní památku Expozice Křížové cesty.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura