Úvod > Aktuality > Audiovizuální projekce oživí Betlémskou kapli
Audiovizuální projekce oživí Betlémskou kapli
">
Památky

Audiovizuální projekce oživí Betlémskou kapli

  • Vydáno10. března 2013
Betlémská odysea je název audiovizuální projekce, tzv. video mappingu, který je velmi oblíbený u Pražanů i návštěvníků města. Unikátní multimediální projekt proběhne 23. března na Betlémské kapli.
Autorka Zdeňka Čechová se nesnaží šokovat diváka nečekanými zvraty, ale naopak chce, aby si divák mohl plně prožít krásnou hudbu – oratoria hudebního skladatele Miroslava Vobořila a zároveň, formou oživení historických fresek na fasádě Betlémské kaple, vede diváka historií, která se k tomuto památnému místu váže.

Video Mapping přiblíží, technicky velice náročnou formou počítačových efektů a animací, dobu mistra Jana Husa. Jeho kázání v Betlémské kapli, kritiku prodávání odpustků, jeho konflikt s tehdejší církví, která jej posléze označí jako kacíře a život kazatele končí na hranici upálením. Navazuje doba husitských nepokojů a bitev, pod vedením vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. 
 
Projekce se dotýká také historicky významného data založení Českého vysokého učení technického v Praze v roce 1707. Tím se dostáváme do současnosti, kdy budova Betlémské kaple slouží ke slavnostním inauguracím a promocím studentů této univerzity.
 
Generální zkouška projektu proběhne dne 23. března 2013, předpremiéra je plánována na říjen 2013.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.