Úvod > Aktuality > Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse
Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse
"> "> "> ">
Památky

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse

  • Vydáno3. května 2019
K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 4. května 2019 na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Tradiční vojensko-historická akce je věnovaná vzpomínce na posledního rakouského císaře, uherského krále a krále českého. Návštěvníky čeká v zámecké zahradě dobové tržiště a bohatý program plný vojenských, šermířských, tanečních i sokolnických ukázek.
Audience u císaře Karla I. je událostí živé historie, jejíž přesah do naší současnosti každoročně dokazuje návštěva zámku Brandýs nad Labem několika tisíc milovníků historie i romantiky spolu s předními představiteli veřejného života, diplomatického sboru, reprezentanty kulturních a muzejních institucí, vysokými představiteli armády, církve a vojenských a špitálních řádů, členy rodů české a evropské historické šlechty a potomky Přemyslovců v čele s rodinou Habsburg – Lothringen a jejím korunním princem Dr. Ottou Habsburským.

Letos se bude vzpomínat na 30. výročí úmrtí císařovny Zity (1892–1989), kterou k Brandýsu nad Labem vázalo silné pouto vzpomínek na zdejší šťastný pobyt v prvních měsících manželství s posledním českým králem Karlem I. Připomenuta budou rovněž kulatá výročí nám už vzdálených panovníků, kteří sehráli významné role v dějinách: 500. výročí úmrtí císaře Maxmiliána I. (1459–1519) a 600. výročí smrti krále Václava IV. (1361–1419).
 

Historický parní vlak, mše i zahradní slavnosti

Audience u císařeV rámci programu se příchozí mohou těšit na příjezd historického parního vlaku Karel I. s císařským salonním vozem, průvod vojenských jednotek k zámku Brandýs či audienční mši svatou u relikvie blahoslaveného císaře a krále Karla I. v kostele Obrácení sv. Pavla. V zahradě zámku se bude od 14:00 konat zahradní slavnost, během níž se po zahradě budou procházet královské Výsosti, k vidění bude také sokolník nebo manévry císařského vojska.

Audience BrandýsNebudou chybět ani komentované prohlídky vojenských táborů středověku, třicetileté a sedmileté války, napoleonských válek, války 1866 a I. světové války. Od 16:00 vystoupí Městský dechový orchestr z maďarského města Gödöllö, v synagoze Brandýs se od 18:00 uskuteční koncert Audienční koncert Graffova kvarteta.

Zámek Brandýs byl oblíbené letní sídlo císaře Rudolfa II., loveckým zámkem císaře Karla VI. a osudový zámek císařovny Marie Terezie, byl hlavní stan císaře Františka I. v čase napoleonských válek, sběratelské muzeum arcivévody Ludvíka Salvátora, nejmilejší zámek posledního císaře a českého krále Karla I. Rakouského.