Úvod > Aktuality > Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již poosmé!

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží již poosmé!

Vydáno 14. září 2018 Letní sporty
Startovní výstřel Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem zahřmí nad Mírovým náměstím již v sobotu 15. září 2018. Trasa vedoucí areálem chemického závodu Spolchemie odlišuje tento závod od všech ostatních závodů RunCzech běžecké ligy. Kromě chemičky vás trasa zavede po Labské stezce až k hradu Střekov a do centra města. Na účastníky čeká velkolepá běžecká oslava a bohatý kulturní program, jehož součástí je i Spolchemie český pohár v Handbike.

1/2 maraton ÚstíMattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, druhý nejstarší závod RunCzech běžecké ligy mimo Prahu, si za předešlé čtyři roky své existence vybudoval mezi běžci zvučné jméno. Na start půlmaratonu oceněného zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací se postaví 3 700 běžců.

Každá běžecká kulisa má svoje kouzlo a kouzlo té ústecké je nenapodobitelné. Závod láká běžce na trať podél řeky Labe s výhledem na České středohoří. Dalším tahákem je okolní průmyslová krajina, která jako by připomínala výjev ze sci-fi románu. Kromě chemičky běžce trasa zavede po Labské stezce až k hradu Střekov a do centra města.

Hlavní závod odstartuje v 15:00 z Mírového náměstí. Na stejném místě ve 13:30 začíná i dm rodinný běh a ve 12:00 Spolchemie český pohár v handbike.
 

Favorité letošního ročníku

Usti_pulmaraton2Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem je jedním z nejrychlejších půlmaratonů světa a právem se může pyšnit přívlastkem „Ferrari mezi závody“. Dvojnásobný vítěz Barselius Kipyego zde loni zaběhl pátý nejrychlejší půlmaraton na světě, v roce 2016 dokonce třetí.

O třetí vítězství v řadě (tedy úspěch, který se v pětadvacetileté historii závodů RunCzech povedl jenom běloruské reprezentantce Jeleně Vinickajové na pražském maratonu v letech 1996 - 1998) a zápis do historie bude usilovat keňský běžec Barselius Kipyego.

kipyego keňaVe startovním poli je hned osm borců, kteří umí půlmaraton pod hodinu. Kromě již zmíněného Kipyega to je například etiopský vytrvalec Guye Adola, člen RunCzech Racing Teamu Josphat Tanui nebo další Keňan Albert Kangogo. V Ústí nad Labem se také letos ukáže silný japonský tým v čele s Kenji Yamamotou a svého reprezentanta budou díky Jaredu Wardovi mít také Spojené státy.

Mezi ženami poutají nejvíce pozornosti dvě jména – Keňanky Nancy Kiprop a Lucy Cheruiyot ústeckou trať dobře znají, obě si tu loni zaběhly osobní rekordy a také letos patří mezi nejžhavější kandidátky na prvenství. Vážnou kandidátkou na stupně vítězů je také jejich krajanka Diana Kipyokei nebo americká reprezentantka Sara Hall. V Ústí nad Labem se představí také japonská běžkyně Yuka Takashima nebo Lilia Fisikovici z Moldavska, která v červnu ovládla Mattoni 1/2Maraton České Budějovice.

půl maraton ÚstíČeští fanoušci si do sytosti užijí také tuzemské vytrvalecké hvězdy, na severu Čech se představí Petra Kamínková, Ivana Sekyrová nebo Marcela Joglová či domácí Zuzka Rusínová. Evu Vrabcovou Nývltovou na start nepustí bolavé achilovky, nejlepší česká vytrvalkyně se tak v Ústí představí coby spolukomentátorka přímého přenosu na kanále ČT Sport.

Tradiční favority můžeme hledat mezi českými mužiÚstí nad Labem nabídne další kolo souboje mezi Jiřím Homoláčem a Vítem Pavlištou. Na start půlmaratonu se postaví také Lukáš Konečný a jeho boxerští svěřenci v čele s Fabiána Bytyqi a Tomáš Šálek, Česká Miss 2016 Andrea Bezděková.

Řeka Labe - jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe - jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Mariánský most Ústí nad Labem

Mariánský most Ústí nad Labem

Mariánský most spojuje městské části Ústí nad Labem-město a Ústí nad Labem-Střekov. Jedná se o jeden z nejmodernějších mostů v České republice, který byl v 90 letech 20. stol. postaven jako dominanta města. Jeho středem vede společná komunikace pro vozidla, cyklisty i chodce.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2019

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2019

Třpytivá modrá hladina Labe, zelení porostlá Labská cyklostezka, impozantní skály s hradem Střekovem a úžasná ukázka prvorepublikové industriální architektury v areálu chemičky, to vše na vás čeká na trati Ústeckého 1/2Maratonu!

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Tajuplný hrad Střekov - zřícenina umělců

Majestátný Střekov se vypíná na černé skále, čnící z hladiny Labe do výšky sto metrů. Za deštivých nocí se prý po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem.

Další aktuality

18.5.
2019
Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Čarokrásy Šluknovska odhalí na konci května Modré putování

Severozápadní Čechy | Letní sporty
3.5.
2019
České Švýcarsko vítá novou sezónu

České Švýcarsko vítá novou sezónu

Severozápadní Čechy | Letní sporty
27.3.
2019
České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

České Švýcarsko zve do soutěsek Kamenice: plavby 2019 začínají!

Severozápadní Čechy | Letní sporty
30.12.
2018
Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Novoroční výstup na Radobýl bude již 54. ročníkem

Severozápadní Čechy | Letní sporty