Úvod > Aktuality > Astronomický den na Jizerce připomene Jizerskou oblast tmavé oblohy
Astronomický den na Jizerce pripomene Jizerskou oblast tmavé oblohy
"> Astronomický den na Jizerce pripomene Jizerskou oblast tmavé oblohy "> Vecerní pozorování ve znamení planet se uskutecní za jasného pocasí "> Vše se bude odehrávat u Sklárny za Panským domem
Příroda

Astronomický den na Jizerce připomene Jizerskou oblast tmavé oblohy

  • Vydáno22. května 2016
V sobotu 28. května od 10.00 proběhne na Jizerce, v rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy, tradiční Astronomický den pro veřejnost. Připraveno je pozorování Slunce dalekohledy, přednášky a večerní pozorování dalekohledy s doprovodným programem. Vše se bude odehrávat u Sklárny za Panským domem.

Pozorování oblohyAstronomický den je tradičně určen pro laickou i odbornou veřejnost. Jeho cílem je popularizace astronomie a problematiky rostoucího světelného znečištění. Klub astronomů Liberecka – pobočka České astronomické společnosti, Astronomický ústav Akademie věd ČR a SUNDISK s.r.o. ve spolupráci s Hotelem Panský dům – Jizerka Dudovi pořádají rodinné odpoledne a večer na Jizerce. Připraveno je pozorování Slunce dalekohledy, přednášky a večerní pozorování dalekohledy (pozorování pouze za jasného počasí) s doprovodným programem.

V objektu Sklárny na Jizerce bude instalována tradiční výstava astronomických fotografií pořízených členy Klubu astronomů Liberecka a expozice astronomické techniky.

SaturnVečerní pozorování ve znamení planet se uskuteční za jasného počasí. Začíná se soumrakem a končí, až úplně všichni zájemci odejdou. Pomocí dalekohledů můžete spatřit Měsíc s jeho krátery, moři, pohořími, zlomy a dalšími útvary. Vidět bude také Jupiter – největší planeta Sluneční soustavy s oblačnými pásy v atmosféře a 4 měsíčky. Dobře pozorovatelný je v současné době i Mars - Zemi nejpodobnější planeta a Saturn – klenot oblohy s prstencem a několika měsíčky.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě – tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory – vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov – Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Oblíbený výletní cíl – horské muzeum – vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.

Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl