Úvod > Aktuality > Arcibiskupský palác se otevírá veřejnosti
Gurmánská turistika

Arcibiskupský palác se otevírá veřejnosti

  • Vydáno29. dubna 2011
Místnosti, ve kterých se v roce 1848 ujal vlády teprve osmnáctiletý rakouský císař, český a habsburský král František Josef I, se o víkendu poprvé otevřou veřejnosti.
Projekt, kterým je zpřístupněno veřejnosti plně funkční oficiální sídlo úřadujícího biskupa, Arcibiskupský palác v Olomouci, nemá ve střední Evropě obdoby. Prohlídkový okruh zahrnuje reprezentační sály s dochovanou bohatou rokokovou, empírovou a nebarokní výzdobou a jsou vybaveny dobovým mobiliářem. Právě tyto místnosti jsou spjaty s nejvýznamnějšími událostmi, které se v budově odehrály. Za zmínku stojí například návštěva Marie Terezie či Ludwiga van Beethovena. Budovu arcibiskupství jaké navštívili všichni demokratičtí prezidenti Česka i bývalého Československa a v roce 1995 zde při své návštěvě zavítal i papež Jan Pavel II. Díky dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava (24,9 mil. Kč) byla zrekonstruována i fasáda Arcibiskupského paláce, všechna okna, kamenické a kovářské prvky.

Nově zrekonstruovaný palác bude otevřen pro veřejnost poprvé v sobotu 30. dubna od 10.00 hodin. Jak tento den, tak také v neděli 1. května bude běžný provoz s možností prohlídky doprovázet i odpolední program. Po oba dva dny to bude vystoupení skupiny historického šermu ve 14.00 a v 15.00 hodin a představení z doby baroka ve 14.30 hodin. V neděli pak ještě od 15.30 hodin zazní koncert studentů Konzervatoře Evangelické akademie.

V turistické sezóně 2011 bude Arcibiskupský palác v Olomouci otevřen od května do září každý den kromě pondělí od 10.00 do 17.00 hodin, v říjnu (a od roku 2012 také v dubnu) je možné jej v tyto hodiny navštívit v sobotu a neděli. Celá prohlídková trasa trvá kolem 50 minut. Dospělí za prohlídku zaplatí 60,- Kč. Za poloviční částku dostanou vstupenku do paláce děti ve věku 6-15 let, studenti, důchodci nad 65 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P. Rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti pak vyjde na 120,- Kč. Výklad bude standardně poskytován v češtině, pro skupiny také anglicky, německy a polsky. Jednotlivci si také budou moci zapůjčit cizojazyčného audioprůvodce.

Rezervace skupin je možná pouze pro skupiny 15 a více osob. V rámci rezervace je možno zajistit prohlídku i mimo běžnou provozní dobu. Rezervaci je možno provést telefonicky na čísle 587 405 421 nebo prostřednictvím e-mailu na adresu prohlidkypalace@ado.cz. Arcibiskupský palác najdete ve Wurmově ulici č. 9 (zastávka tramvaje U Dómu) a informace o něm se můžete dozvědět i na webových stránkách www.arcibiskupskypalac.ado.cz.
Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Výstava Průmyslové muzeum císaře Františka Josefa v Olomouci

15. 12.28. 4.
Výstava Průmyslové muzeum císaře Františka Josefa v Olomouci

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je k vidění výstava Průmyslové muzeum císaře Františka Josefa v Olomouci. Instituce si jím připomíná 150. výročí založení jednoho ze svých důležitých předchůdců, který stál na konci 19. století u zrodu fenoménu užitého umění.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Zlínském kraji

Užijte si dovolenou na Valašsku, Slovácku, Zlínsku nebo Kroměřížsku v některém z pohodlných a komfortně vybavených kempů. A nemusí zůstat jen při stanu nebo chatkách – ubytovat se můžete třeba v mobilheimu, vinařských búdách nebo u přírodního biotopu.
Zlínský kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará třeba Muzeum v přírodě v Rymicích, vesnici na úpatí Hostýnských vrchů, prohlídka romantických zřícenin hradu Lukov, zámek Vizovice s volně přístupnou zámeckou zahradou anebo Brumov, někdejší strážní hrad Valašského království. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
Zlínský kraj | Památky

Máte rádi Baťovskou historii? Objevte Baťův region!

V dubnu 2024 vznikl ve Zlínském kraji nový turistický produkt pro všechny obdivovatele Baťova impéria, příznačně nazvaný Baťův region. Sdružuje atraktivity a místa spojená s baťovskou historií, od ikonického Baťova mrakodrapu až po památník Tomáše Bati nebo Baťův kanál. Zájemcům slouží nový web a tištěný průvodce, ve kterém najdou kompletní přehled baťovských památek a atrakcí.
Zlínský kraj | Památky

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness