Úvod > Aktuality > Architekta Adolfa Loose představuje nová výstava na Špilberku
Kultura

Architekta Adolfa Loose představuje nová výstava na Špilberku

  • Vydáno11. června 2020
Muzeum města Brna zahájilo na hradě Špilberku výstavu věnovanou 150. výročí narození světově proslulého architekta Adolfa Loose. Svými díly ve stylu purismu se brněnský rodák zapsal do dějin moderní architektury. Proslul modernistickými stavbami, estetikou bez ozdob, novou koncepcí prostoru i břitkými esejemi. Výstava s názvem "Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy." je v 2. podlaží jižního křídla hradu Špilberk k vidění od 11. června do 31. prosince 2020.
Adolf Loos150 let od narození světově proslulého architekta připomíná letošní největší výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku, nazvaná „Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy“. Otevřela se 11. června 2020 a potrvá až do konce roku. Výstava je první velkou akcí celorepublikového projektu Rok Adolfa Loose 2020, který vyhlásil Národní památkový ústav a Muzeum hlavního města Prahy. Loosovo rodné Brno se do programu zapojuje právě výstavou Muzea města Brna.

Loos výstava BrnoLoosovo pokrokové dílo ovlivnilo další generace architektů, Adolf Loos proto bývá považován za jednoho z průkopníků moderní architektury. Proslul po celém světe estetikou staveb oproštěnou od jakýchkoli ozdob, novou odvážnou koncepcí uspořádání prostoru – tzv. Raumplanem, ale i břitkými esejemi. Jeho nejslavnější stavby stojí ve Vídni, Paříži, Praze či Plzni; brněnská výstava se však zaměřuje výhradně na Loosovo působení v rodném městě Brně a na Moravě. Návštěvníci se seznámí s Loosovými realizacemi i neprovedenými návrhy pro Brno, jako je zámeček Viktora Bauera v areálu dnešního výstaviště, první Loosova práce v BrněHeroldův dům, či nerealizovaný projekt brněnského "domu na střeše" pro Heinricha Jordana. Na výstavě jsou k vidění modely těchto i dalších Loosových staveb nebo replika interiéru jedné z místností Bauerova zámečku.

Bauerův zámečekVýstava dále nabízí řadu originálních artefaktů a archiválií, které nebyly doposud ještě nikdy vystaveny – např. fotografie, plány či kusy nábytku. Zajímavé jsou také Loosovy citáty. Na výstavě nechybí ani audiovizuální dokumenty nebo vizualizace Loosova památníku, který ještě letos vznikne na Kounicově ulici.
 

Adolf Loos a jeho nejznámější stavby

loos haus vídeňAdolf Loos se narodil 10. prosince 1870 v Brně, na dnešní Kounicově ulici v místě hotelu Continental. Studoval na gymnáziích v Brně, Jihlavě a Melku a na průmyslovkách v Liberci a v Brně, kde v roce 1889 maturoval. Studium architektury na technice v Drážďanech nedokončil. Pobýval ve Spojených státech, kde obdivoval moderní a praktický způsob života. Loos se usadil ve Vídni, kde počátkem 20. století patřil k nejzajímavějším osobnostem tamní společnosti umělců a intelektuálů. Po rozpadu monarchie si zvolil československé občanství. Zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu na předměstí Vídně.

Mullerova vilaMezi jeho nejvýznamější stavby patří obchodní dům Goldmann & Salatsch na Michalském náměstí ve Vídni (1910–1911) a dům básníka Tristana Tzary v Paříži (1926); a rovněž nerealizovaný projekt domu pro kabaretní tanečnici Josephinu Bakerovou. Vyvrcholením jeho práce je pak stavba rodinného domu pro Dr. Ing. Františka MülleraPraze. Při stavbě Müllerovy vily Loos uplatnil koncepci uspořádání obytného prostoru známou pod názvem „Raumplan“, založenou na prostorové a výškové diferenciaci začleněných prostor. Dalším skvostem jsou tzv. Loosovy interiéry v Plzni. Adolf Loos v Plzni často pobýval, z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Claire Becková. V západočeské metropoli Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu a dalších 13 bytových interiérů.
Loosova dělnická kolonie v Náchodě

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Bauerův zámeček v Brně

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Další aktuality

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky