Úvod > Aktuality > Antické sochy v novém lesku: Klášter v Hostinném zve na hrdiny, bohyně i atlety starého světa
Antické sochy v novém lesku: Klášter v Hostinném zve na hrdiny, bohyně i atlety starého světa
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Antické sochy v novém lesku: Klášter v Hostinném zve na hrdiny, bohyně i atlety starého světa

  • Vydáno22. května 2022
V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Světovými unikáty jsou zejména rekonstruované sochy a sousoší ztracených nebo zničených originálů, které jsou k vidění pouze v této galerii. Originály naprosté většiny vystavených soch jsou vystaveny ve významných světových muzeích.
sochy hostinnéJedinečná sbírka se nyní otevřela po dlouhých třech letech, kdy byly sochy v péči restaurátorů. Ti bezmála stovku kopií slavných památek antického sochařství vyčistili a návštěvníci tak mají možnost spatřit slavné skulptury v lesku a slávě, ve které už celá desetiletí nebyly.
 
Při návštěvě galerie pohlédnete do tváře antických bohů a bohyň, legendárních hrdinů, jakými jsou například Héraklés nebo divoké válečnice Amazonky a úchvatná podívaná je i na těla atletů. Nechybí ani ženské akty či řečtí intelektuálové. Díky pečlivé práci restaurátorů tak vynikají detaily, které dříve nebylo vůbec vidět.
 
Galerie, jejíž exponáty spravuje Ústav pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, je otevřená denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, v neděli od 13:00 do 17:00 hodin. Vstupné do antického světa stojí 50 Kč. Klášter v Hostinném vystavuje antické sochy již déle než padesát let, které oslavují touhu člověka po dokonalosti a hledání harmonie. Další část sbírky odlitků FF UK je od roku 2016 vystavena na státním zámku Duchcov, ostatní jsou v depozitáři. Celá sbírka obsahuje přes 500 plastik a patří k největším a nejkomplexnějším v Evropě.
Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

Galerie antických soch – prohlídka antických unikátů v Krkonoších

V prostorách Františkánského kláštera v Hostinném je vystavena jedinečná sbírka sádrových odlitků antických soch pocházejících z roku 1912. Vystavená kolekce dává, kromě uměleckého zážitku, kompletní obraz vývoje antické plastiky od konce 7. století před Kristem do 2. století po Kristu.

Františkánský klášter v Hostinném

Františkánský klášter v Hostinném

V areálu barokního Františkánského kláštera v Hostinném najdete Městské muzeum věnované historii františkánů, rodákům a významným osobnostem města. Jedná se o jedinou dochovanou památku Wolfganga Dienzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.