Úvod > Aktuality > AniFest nabídne Čtyřlístek i vítěze filmových přehlídek ze světa
Kultura

AniFest nabídne Čtyřlístek i vítěze filmových přehlídek ze světa

  • Vydáno20. března 2013
O vítězství v letošní soutěžní přehlídce animovaných snímků AniFest usiluje celkem 149 finálových titulů z více než 1400 přihlášených filmů. Na plátnech se promítnou jak ty ověnčené cenami z jiných festivalů, tak i nadějné studentské práce, videoklipy a nenarativní animace.
Návštěvníci AniFestu budou moci zhlédnout tvorbu autorů nejen z České republiky a Evropy, ale také z Japonska, Číny, USA, Izraele a dalších zemí. Mezi českými projekty může zaujmout nejnovější 3D večerníček nebo adaptace kultovního českého komiksu Čtyřlístek. Festival AniFest proběhne v Teplicích ve dnech 26. dubna až 1. května 2013.

Přípravy 12. ročníku mezinárodního festivalu animované tvorby AniFest postoupily do své další fáze, kdy se představují finálové soutěžní snímky. D letošního ročníku se přihlásil menší počet snímků než vloni, nicméně kreativita a kvalita přihlášených filmů napovídá, že půjde o velmi silný ročník. Dá se očekávat, že o některých promítnutých snímcích se bude hovořit mezi odbornou i laickou veřejností ještě hodně dlouhou dobu.

Do loňského ročníku festivalu se přihlásilo 1600 filmů, z nichž postoupilo 231. Čeští animátoři tehdy zvítězili v kategorii nenarativních filmů se snímkem Bubi (Veronika Vlková, Jan Šrámek) a mezi krátkými filmy 15- 60 minut s dílem Kronika Oldřicha S. (Rudolf Šmíd).

Novinky od světově známých filmařů

Milovníci animované tvorby se letos mohou těšit na novinky od tvůrců světového formátu např. Villa Antropoff z dílny režisérského dua Vladimira Leschiova a Kaspara Jancise (Estonsko, Lotyšsko), snímek The Great Rabbit Atsushiho Wady (Francie) nebo tvorbu Reginy Pessoa (Portugalsko), Ivana Maximova (Rusko) či Ülo Pikkova (Estonsko). České publikum bude moci ocenit také díla, která zazářila na přehlídkách vyhlášených filmových festivalů, jako je belgický snímek Oh Willy… oceněný Evropskou asociací animovaného filmu Cartoon d´Or či nejlepší film posledního Montrealského festivalu Junkyard holandského režiséra Hisko Hulsinga.

Nadějné vyhlídky českých animátorů
Silné zastoupení má na AniFestu domácí filmařská tvorba, jíž letos bezpochyby kraluje snímek Tramvaj Michaely Pavlátové ověnčené vítězstvím na Annecy International Animated Film Festivalu. Především nejmenší návštěvníky festivalu zaujme v pásmu dětských animovaných filmů nejnovější 3D večerníček Libora Pixy Nejmenší slon na světě a Čtyřlístek ve službách krále od Michala Žabky. Čeští filmaři mají žhavé kandidáty i ve studentské kategorii, mezi videoklipy a nenarativními snímky.

Další aktuality

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již dvanáctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 7. října 2023 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební a divadelní vystoupení, klasické i dětské prohlídky zámku, soutěže o nejkrásnější jablíčko či projížďky bryčkou a kočárem po zámeckém parku.
Ústecký kraj | Zážitky

V Mostě uvidíte technický unikát – část kolejového lože použitého pro přesun mosteckého kostela

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnovala obyvatelům města skupina Sev.en Česká energie, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Ústecký kraj | Památky

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 30. září 2023 těšit?
Ústecký kraj | Zážitky

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky