Úvod > Aktuality > AniFest nabídne Čtyřlístek i vítěze filmových přehlídek ze světa
AniFest nabídne Čtyřlístek i vítěze filmových přehlídek ze světa
">
Kultura

AniFest nabídne Čtyřlístek i vítěze filmových přehlídek ze světa

  • Vydáno20. března 2013
O vítězství v letošní soutěžní přehlídce animovaných snímků AniFest usiluje celkem 149 finálových titulů z více než 1400 přihlášených filmů. Na plátnech se promítnou jak ty ověnčené cenami z jiných festivalů, tak i nadějné studentské práce, videoklipy a nenarativní animace.
Návštěvníci AniFestu budou moci zhlédnout tvorbu autorů nejen z České republiky a Evropy, ale také z Japonska, Číny, USA, Izraele a dalších zemí. Mezi českými projekty může zaujmout nejnovější 3D večerníček nebo adaptace kultovního českého komiksu Čtyřlístek. Festival AniFest proběhne v Teplicích ve dnech 26. dubna až 1. května 2013.

Přípravy 12. ročníku mezinárodního festivalu animované tvorby AniFest postoupily do své další fáze, kdy se představují finálové soutěžní snímky. D letošního ročníku se přihlásil menší počet snímků než vloni, nicméně kreativita a kvalita přihlášených filmů napovídá, že půjde o velmi silný ročník. Dá se očekávat, že o některých promítnutých snímcích se bude hovořit mezi odbornou i laickou veřejností ještě hodně dlouhou dobu.

Do loňského ročníku festivalu se přihlásilo 1600 filmů, z nichž postoupilo 231. Čeští animátoři tehdy zvítězili v kategorii nenarativních filmů se snímkem Bubi (Veronika Vlková, Jan Šrámek) a mezi krátkými filmy 15- 60 minut s dílem Kronika Oldřicha S. (Rudolf Šmíd).

Novinky od světově známých filmařů

Milovníci animované tvorby se letos mohou těšit na novinky od tvůrců světového formátu např. Villa Antropoff z dílny režisérského dua Vladimira Leschiova a Kaspara Jancise (Estonsko, Lotyšsko), snímek The Great Rabbit Atsushiho Wady (Francie) nebo tvorbu Reginy Pessoa (Portugalsko), Ivana Maximova (Rusko) či Ülo Pikkova (Estonsko). České publikum bude moci ocenit také díla, která zazářila na přehlídkách vyhlášených filmových festivalů, jako je belgický snímek Oh Willy… oceněný Evropskou asociací animovaného filmu Cartoon d´Or či nejlepší film posledního Montrealského festivalu Junkyard holandského režiséra Hisko Hulsinga.

Nadějné vyhlídky českých animátorů
Silné zastoupení má na AniFestu domácí filmařská tvorba, jíž letos bezpochyby kraluje snímek Tramvaj Michaely Pavlátové ověnčené vítězstvím na Annecy International Animated Film Festivalu. Především nejmenší návštěvníky festivalu zaujme v pásmu dětských animovaných filmů nejnovější 3D večerníček Libora Pixy Nejmenší slon na světě a Čtyřlístek ve službách krále od Michala Žabky. Čeští filmaři mají žhavé kandidáty i ve studentské kategorii, mezi videoklipy a nenarativními snímky.