Úvod > Aktuality > Víkendová Anenská sklářská slavnost na Jizerce je již tradicí
Víkendová Anenská sklářská slavnost na Jizerce je již tradicí
"> "> Zdroj foto: Panský Dům a Pyramida "> Anenská sklárská slavnost na Jizerce "> Zdroj foto: Panský Dům a Pyramida "> Zdroj foto: Panský Dům a Pyramida "> Zdroj foto: Panský Dům a Pyramida "> "> Zdroj foto: Panský Dům a Pyramida "> Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka "> Užijte si krásnou sobotu v Jizerských horách
Životní styl

Víkendová Anenská sklářská slavnost na Jizerce je již tradicí

  • Vydáno21. července 2022
Tradiční sklářská slavnost v sobotu 23. července 2022 v osadě Jizerka nabídne návštěvníkům prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků. Očekává se i příjezd zakladatele skláren F. A. Riedla nebo výpravy historických kol z polského Orle, výroba bižuterie i výroba figurek přímo u kahanu v hale bývalé Sklárny a samozřejmě bohaté občerstvení.

Tradiční Anenská slavnost se bude konat v osadě Jizerka v sobotu 23. 7. 2022 od 10 do 17 hodin. Příchozí se mohou těšit na prodej i ukázku výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, příjezd zakladatele skláren F. A. Riedla, příjezd výpravy historických kol z polského Orle a po celý den bude probíhat bohatý program.

Stánkaři vždy nabízí a většinou i před zraky návštěvníků vyrábějí tradiční výrobky. Nejvíce bude zastoupena zejména typická bižuterie i výroba figurek přímo u kahanu v hale bývalé Sklárny či foukané sklo. Kromě tradičních skvělých atrakcí vás letos čeká také Staročeská jarmareční kapela, pedstavení Bratři v tricku: Běžkařská odysea a promítání filmu Jizerské hory a beseda s tvůrcem Viktorem Kunou.
 

Na Jizerku využijte kyvadlovou dopravu

sklářská pouť na JizerceMimo to se čeká hojné zastoupení i jiná tradičních řemesla a výroby – výrobky ze dřeva a z kovů, různé druhy keramiky, hračky z vlny, háčkované kloboučky, perníčky či ruční výroba nožů. Samozřejmě nebude chybět ani jídlo a pití různých chutí ve stáncích i v restauracích.

Kyvadlová doprava do nejvýše položené obce v ČR je zajištěna z Kořenova (vlakového nádraží) a Horního Polubného (od kostela) od 9:00 do 18:30 hodin. Pro automobily budou zajištěna parkoviště na Jizerce, v Kořenově a Horním Polubném. Po celý den bude možné navštívit také Muzeum Jizerských hor.
Osada Jizerka v Jizerských horách

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Hnojový dům na Jizerce

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

Výlet z Rokytnice nad Jizerou do osady Jizerka

Výlet z Rokytnice nad Jizerou do osady Jizerka

Osada Jizerka je ideálním cílem pro turisty, cyklisty i bruslaře. Z Rokytnice nad Jizerou se vydejte do části Jizerských hor do osady Jizerka. Můžete jet autem nebo na kole. Z Rokytnice nad Jizerou je to 15 km do Horního Polubného (u kostela) nebo 20 km na centrální parkoviště nad osadou Jizerka.

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Oblíbený výletní cíl – horské muzeum – vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky – bývalé naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka v minulosti představovaly bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které patřily k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt drahé kameny, jejich sběr je však přísně zakázaný.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov – Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.