!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Víkendová Anenská sklářská pouť na Jizerce je již tradicí

Víkendová Anenská sklářská pouť na Jizerce je již tradicí

Vydáno 25. července 2019 Životní styl
Tradiční pouť v sobotu 27. července 2019 v osadě Jizerka nabídne návštěvníkům prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků. Očekává se i příjezd vrchnosti za zámku Frýdlant hraběte Clam – Gallase, vystoupení folklórních a tanečních souborů, výroba bižuterie i výroba figurek přímo u kahanu v hale bývalé Sklárny a samozřejmě bohaté občerstvení.

Tradiční Anenská pouť se bude konat v osadě Jizerka v sobotu 27. 7. 2019 od 10 do 17 hodin. Příchozí se mohou těšit na prodej i ukázku výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, příjezd šlechtické vrchnosti - hraběte Clam - Gallase, vystoupení folklórních a tanečních souborů a po celý den bude probíhat bohatý program.

Stánkaři vždy nabízí a většinou i před zraky návštěvníků vyrábějí tradiční výrobky. Nejvíce bude zastoupena zejména typická bižuterie i výroba figurek přímo u kahanu v hale bývalé Sklárny či foukané sklo.

sklářská pouť na JizerceMimo to se čeká hojné zastoupení i jiná tradičních řemesla a výroby – výrobky ze dřeva a z kovů, různé druhy keramiky, hračky z vlny, háčkované kloboučky, perníčky či ruční výroba nožů. Samozřejmě nebude chybět ani jídlo a pití různých chutí ve stáncích i v restauracích.

Kyvadlová doprava do nejvýše položené obce v ČR je zajištěna z Kořenova (vlakového nádraží) a Horního Polubného (od kostela). Pro automobily budou zajištěna parkoviště na Jizerce, v Kořenově a Horním Polubném. Po celý den bude možné navštívit také Muzeum Jizerských hor.
Hnojový dům na Jizerce

Hnojový dům na Jizerce

K osadě Jizerka celá desetiletí neodmyslitelně patříval tzv. Hnojový dům, předposlední chalupa na pravé straně cesty vedoucí z Jizerky směrem k močálům a Smědavě. Proslula zejména díky svému majiteli – Gustavu Ginzelovi, známému horolezci, cestovateli, fotografovi a sběrateli kuriozit.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Safírový potok a rašeliniště Jizerky - bohaté naleziště drahokamů

Safírový potok a rašeliniště Jizerky - bohaté naleziště drahokamů

Safírový potok a řeka Jizerka představují bohaté naleziště drahých kamenů (především safírů), které v minulosti patřilo k nejhodnotnějším v celé Evropě. I dnes se zde dají nalézt až 2 cm velké safíry nádherných barev.

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Muzeum Jizerských hor – osada Jizerka

Oblíbený výletní cíl - horské muzeum - vás seznámí s historií osídlení, lidovým stavitelstvím, pomníčky a legendami s nimi spjatými, s léčivými prameny, povídáním "jak bylo za starých časů" a dalšími zajímavostmi.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Výlet z Rokytnice nad Jizerou do osady Jizerka

Výlet z Rokytnice nad Jizerou do osady Jizerka

Osada Jizerka je ideálním cílem pro turisty, cyklisty i bruslaře. Z Rokytnice nad Jizerou se vydejte do části Jizerských hor do osady Jizerka. Můžete jet autem nebo na kole. Z Rokytnice nad Jizerou je to 15 km do Horního Polubného (u kostela) nebo 20 km na centrální parkoviště nad osadou Jizerka.

Kořenov - největší horská obec

Kořenov - největší horská obec

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Panský dům a Pyramida na Jizerce

Hotel Panský dům a Pyramida je určen sportovně založeným hostům, kteří ocení velmi dobrý standard ubytování a služeb uprostřed krásné a drsné přírody Jizerských hor. Areál sestává ze dvou budov - Panský dům a Pyramida, dále k němu patří sportovní hala Sklárna.

Další aktuality

25.7.
2019
Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

Českolipsko a Jizerské hory | Životní styl