Úvod > Aktuality > Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou představí nový exponát
Obraz Alexandr a Diogenes od Lamberta Jacobsze
"> Obraz Alexandr a Diogenes od Lamberta Jacobsze "> Alšova jihoceská galerie "> Alšova jihoceská galerie predstaví nový obraz
Kultura

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou představí nový exponát

  • Vydáno7. ledna 2014
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou uvede ve čtvrtek do stálé expozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století nový exponát s názvem „Alexandr a Diogenes“ od Lamberta Jacobsze, který zakoupila do sbírky v roce 2013.
Alšova jihočeská galerie na zámku HlubokáExpozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století se skládá ze tří částí: první tvoří díla z vlastních sbírek Alšovy jihočeské galerie, druhou zápůjčky z Národní galerie v Praze, třetí představuje dlouhodobá zápůjčka části sbírky JUDr. Vlastislava Zátky, kterou galerie vrátila dědici v restituci po listopadu 1989.  AJG se stále snaží rozšířit vlastní sbírku o další kvalitní díla flámského a holandského malířství tohoto období, aby se upevnila její samostatnost a osobitá nosnost.

Dílo Lamberta Jacobsze „Alexandr a Diogenes“, olej na plátně, získala galerie v roce 2013. Malíř Lambert Jacobsz (nebo Lambert Jacobszoon) se narodil roku 1598 v Amsterodamu, zemřel při morové epidemii roku 1636 v Leeuwardenu a působil v období tzv. holandského zlatého věku. Jeho syn Abraham Lambertsz van den Tempel byl také malířem. Lambert se ve své tvorbě zaměřoval převážně na figurální malbu. Podle údajů Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie patřili mezi jeho žáky mimo jiné Govert Flinck, Jacob Adriaensz Backer i jeho vlastní syn.

Obraz zachycuje jednu ze známých scén z filozofova života. Alexandr Makedonský se při válečném tažení Řeckem setkal s Díogeném a vyzval ho, ať vysloví jakékoliv přání a to mu bude splněno. Ten mu prý odvětil: „Ustup mi ze slunce“. Obraz představuje velmi kvalitní, dobře řemeslně i umělecky zvládnutou práci, která sbírku Flámského a holandského malířství 16. – 18. století v Alšově jihočeské galerii bez všech pochyb obohatila.

Nákup díla významně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky ze svého grantového programu ISO pro nákup významných děl. K vidění bude od 9. 1. 2014.
Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se představuje nabídka stálé expozice českého sochařství 20. století.