Úvod > Aktuality > Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou představí nový exponát
Obraz Alexandr a Diogenes od Lamberta Jacobsze
Kultura

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou představí nový exponát

  • Vydáno7. ledna 2014
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou uvede ve čtvrtek do stálé expozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století nový exponát s názvem „Alexandr a Diogenes“ od Lamberta Jacobsze, který zakoupila do sbírky v roce 2013.
Alšova jihočeská galerie na zámku HlubokáExpozice Flámského a holandského malířství 16. – 18. století se skládá ze tří částí: první tvoří díla z vlastních sbírek Alšovy jihočeské galerie, druhou zápůjčky z Národní galerie v Praze, třetí představuje dlouhodobá zápůjčka části sbírky JUDr. Vlastislava Zátky, kterou galerie vrátila dědici v restituci po listopadu 1989.  AJG se stále snaží rozšířit vlastní sbírku o další kvalitní díla flámského a holandského malířství tohoto období, aby se upevnila její samostatnost a osobitá nosnost.

Dílo Lamberta Jacobsze „Alexandr a Diogenes“, olej na plátně, získala galerie v roce 2013. Malíř Lambert Jacobsz (nebo Lambert Jacobszoon) se narodil roku 1598 v Amsterodamu, zemřel při morové epidemii roku 1636 v Leeuwardenu a působil v období tzv. holandského zlatého věku. Jeho syn Abraham Lambertsz van den Tempel byl také malířem. Lambert se ve své tvorbě zaměřoval převážně na figurální malbu. Podle údajů Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie patřili mezi jeho žáky mimo jiné Govert Flinck, Jacob Adriaensz Backer i jeho vlastní syn.

Obraz zachycuje jednu ze známých scén z filozofova života. Alexandr Makedonský se při válečném tažení Řeckem setkal s Díogeném a vyzval ho, ať vysloví jakékoliv přání a to mu bude splněno. Ten mu prý odvětil: „Ustup mi ze slunce“. Obraz představuje velmi kvalitní, dobře řemeslně i umělecky zvládnutou práci, která sbírku Flámského a holandského malířství 16. – 18. století v Alšově jihočeské galerii bez všech pochyb obohatila.

Nákup díla významně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky ze svého grantového programu ISO pro nákup významných děl. K vidění bude od 9. 1. 2014.
Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká

Alšova jihočeská galerie je uměleckohistorické muzeum Jihočeského kraje, které patří do pětice největších institucí svého druhu v České republice. V galerii, která je umístěna u zámku Hluboká, se střídají výstavy.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika