Úvod > Aktuality > Aleš Háma opět brázdí Českou republiku s karavanem
Zážitky

Aleš Háma opět brázdí Českou republiku s karavanem

  • Vydáno6. ledna 2022
Aleš Háma opět brázdí v karavanu Českou republiku. V cyklu V karavanu po Česku 2 objevuje pozoruhodná místa a potkává zajímavé lidi. Užívá si všech rozmanitých chutí, vůní a aktivit, které se mu během jeho putování nabízejí. V osmi nových dílech projede ta zákoutí republiky, na která v první řadě nezbyl čas. Cestování ho zavedlo z Moravskoslezského kraje po severní hranici do Ústeckého kraje, následně do Středočeského, a nakonec i do Prahy. Nové díly cestovatelského cyklu se začnou vysílat již ve čtvrtek 6. ledna 2022.

Moravskoslezský kraj

v karavanuPrvní zastávkou šestidílného cyklu je Moravskoslezský kraj. Tady se podíváte na druhou největší hradní zříceninu na Moravě, kterou naleznete v Hukvaldech. Místo neodmyslitelně spojené se jménem hudebního skladatele Leoše Janáčka láká návštěvníky třeba i k procházce rozlehlou oborou.

Už přídomek Moravský Betlém napovídá neznalému, že Štramberk je městečko malebné. Je ale také místem velmi voňavým, protože tu doslova na každém rohu voní místní laskomina. O tom, jak je naše doba individualistická, se už řeklo a napsalo mnohé. V Jistebníku to ale pojali po svém a rozhodli se s tím i něco konkrétního udělat. Výsledkem je místní Galerijní ulice, kterou Aleš nemohl minout bez povšimnutí.

karavanemTrochu mrazivý zážitek prožil Aleš Háma v Hlučíně-Darkovičkách. V areálu vojenského opevnění sice člověk obdivuje důmyslnost a nápaditost vojenských inženýrů, zároveň se tu ale doslova zpřítomňují obavy, úzkost a strach těch, kteří ve stísněných bunkrech sloužili. To ve Cvilíně si vyzkoušel i svou fyzickou kondici. Vystoupat k poutníku kostelu Panny Marie Sedmibolestné není jen tak. A to ještě netušil, že další dávka schodů ho bude čekat na nedaleké rozhledně.
 

Olomoucký kraj

aleš Háma a LosinyRychlebské hory jsou málo známé, ale zejména cyklističtí nadšenci si tu přijdou na své. O tom se ostatně přesvědčil i Aleš. Jeho nohy ovšem poté vyžadovaly doslova lázeňskou péči. Pod slovem lázně si většinou vybavíme místo, kde mohou lidé podstoupit řadu velice příjemných procedur. V Lázních Jeseník jsou ale věrni odkazu Vincenze Priessnitze, a nutno přiznat, že jeho léčebné postupy občas vyžadují trochu sebezapření.

karavanVelké Losiny jsou vyhlášené nejen díky krásnému zámku a ruční papírně. Coby místo spojené s čarodějnickými procesy v sobě skrývají i trochu ponurosti. Neveselou historii má i obec Javoříčko. V roce 1945 byla vypálena a všichni muži zastřeleni. Dnes sem ale většina turistů proudí proto, aby navštívili podzemní jeskynní labyrint s mimořádně působivou krápníkovou výzdobou. A ani Aleš nebyl v tomto smyslu výjimkou.
 

Pardubický kraj

karavanemBydlet ve věži, to zní romanticky. O tom, že to mělo i svá úskalí, se při zdolávání schodů do věže kostela sv. Jakuba v Poličce přesvědčil i Aleš. A proč sem vlastně stoupal? Ve věžním obydlí totiž vyrostl hudební skladatel Bohuslav Martinů. A to si nemohl nechat ujít. Další zastávkou v Pardubickém kraji byla přírodní rezervace Toulovcovy Maštale a nedaleký architektonický skvost, zámek Nové Hrady.

Nakonec se Aleš přesvědčil, že také město Pardubice, po kterém nese celý kraj název, nabízí řadu pamětihodností. Mimo jiné malebné náměstí nebo Zelenou bránu, která dostala svůj název podle zoxidovaného měděného plechu na střeše. A protože k Pardubicím patří kromě perníku i koně, nevynechal ani důkladnou prohlídku zdejšího závodiště.    
 

Královehradecký kraj

V Orlických horách se Aleš nejen dozvěděl, proč se jim říká Kačenčiny, ale vyzkoušel si také, jak se jezdí na kolečkových lyžích. V Broumovském klášteře obdivoval vzácnou kopii Turínského plátna. Trochu ponurou atmosféru pevnosti Josefov naštěstí vyvážil romantický nocleh v kempu, kde si člověk připadá jako v africké divočině.

Hořice jsou sice známé hlavně díky trubičkám, ale znalci vědí, že je to rovněž místo zaslíbené sochařskému kumštu. A když se k tomu přidá nedaleká Masarykova věž samostatnosti nebo koupaliště Dachova, které učaruje atmosférou první čtvrtiny dvacátého století, máte důvod k návštěvě tohoto koutu Česka nabíledni. Jičín je město spojené s Albrechtem z Valdštejna. Památek po něm je tu spousta a jak se Aleš přesvědčil, dodnes působí impozantním dojmem.
 

Liberecký kraj

karavanem po českuV Libereckém kraji si Aleš dosyta užil různých dopravních prostředků. Kromě karavanu to byly speciální horské káry, vozy z bývalého socialistického bloku nebo kajak, na kterém projel tzv. Pekelným jícnem. Svou zvědavost ukojil ve stejnojmenné uličce v Jilemnici a na Sychrově obdivoval alej, která je spojena s rodem Rohanů.

Nezapomněl se podívat na místo posledního odpočinku české světice Zdislavy a v Modlivém dole obdivoval řemeslnou zručnost předků. Zkrátka a dobře, tenhle kraj nabízí tolik různorodých památek a zábavy, že opravdu není těžké najít si tady to své.
 

Ústecký kraj

karavanem po českuOd toulek po Ústeckém kraji očekával Aleš mnohé, ale že tu uvidí i menhiry, to ho trochu překvapilo. Nedaleko známé obce Doubice objevil místo, které jako by z oka vypadlo Panské skále, která si zahrála v pohádce Pyšná princezna. Ostatně filmových lokací je v tomto kraji požehnaně. Své o tom ví jak v Úštěku, tak třeba i na zámku Ploskovice.

S vínem si většinou spojujeme Moravu. Aleš se ovšem osobně přesvědčil, že se dá úspěšně pěstovat i na slunných stráních v okolí Labe. Tenhle kraj v sobě zkrátka snoubí drsnou přírodu kopcovitých profilů s oblastmi, které patří k těm vůbec nejúrodnějším u nás. I to je součást jeho krásy a přitažlivosti.
 

Středočeský kraj

v karavanu po českuPutování Středočeským krajem začal Aleš v oblíbených Brdech. I přes doporučení místních se zde dlouho nezdržel, ale vydal se napříč celým krajem. Přes zříceninu hradu Vrškamýk, kolem meandrů řeky Sázavy až do rodného města Miloše FormanaČáslavi. Další zastávkou byl Kolín, jehož historické centrum má svým návštěvníkům co nabídnout. Barokní perlou mezi českými zámky je ten veltruský.

Spojen je s rodem Chotků a navštívila ho i Marie Terezie. Z Veltrus do Mělníka je to coby kamenem dohodil. A hned za ním se doslova na pár kilometrech krajina výrazně mění. Pískovcové skály, úzké silničky, malebná zákoutí – to je Kokořínsko. Rybník Harasov je ve zdejší oblasti vyhlášený i jako vynikající rybářský revír. A to si Aleš nemohl nechat ujít.  
 

Praha

Oboru Hvězda nebo Břevnovský klášter zná v Praze skoro každý. Vilovou čtvrť Ořechovku zdaleka každý Pražan nenavštívil. A ještě méně lidí tuší, kde se vzal její název. Také hradů a zámků viděl Aleš během svého karavanového putování řadu. Architektonicky zajímavou vilu ale zatím nenavštívil žádnou. A tak prohlídka Béžové princezny, jak je také Winternitzově vile přezdíváno, byla svého druhu premiérou.

Že se dá ve velkoměstě nalézt i zajímavý kus přírody, o tom se přesvědčil v botanické zahradě v pražských Malešicích. A nebyl by to snad ani Aleš, aby si nevyzkoušel i nějaký ten netradiční způsoby dopravy. To už bychom ale z definitivně posledního dílu karavanového putování po Česku prozrazovali příliš mnoho.
Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Zlínský kraj je nejvýchodnějším krajem České republiky a blízkost hranic se Slovenskem se odrazila i na nářečí místních lidí, folklóru a vynikající kuchyni. Lidé na Slovácku, Valašsku i Zlínsku dbají na dodržování tradic mnohem více než kde jinde. Není tedy divu, že se tu dodnes konají různé folkloristické slavnosti a festivaly. Třeba sem spadá i Jízda králů, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Toulky s karavanem po Vysočině

Toulky s karavanem po Vysočině

Na pomezí mezi Čechami a Moravou najdete Českomoravskou vrchovinu. Kraj Vysočina okouzlí své návštěvníky svým nedotčeným přírodním bohatstvím, čistým životním prostředím i množstvím historických památek. Kraj je skvěle dostupný ze všech koutů – protíná ho hlavní dopravní tepna, dálnice D1. A co na naší trase všechno navštívíte? Třeba tradiční české sklo, poutní místo u Žďáru nad Sázavou či western park Šiklův mlýn.

S karavanem po Hané

S karavanem po Hané

Haná patří k nejúrodnějším částem Česka. Najdete tu spoustu farem a firem, které vyrábí dobroty a mnohde vám umožní nahlédnout jim pod ruce. Takže se vydejte na cestu a poznávejte a ochutnávejte Hanou: nabídneme vám čokoládu z Troubelic, dobroty z ovčí farmy i voňavé Loštické tvarůžky. Duchovní potravu pak najdeme na mnoha památkách, v jeskyni i ve skanzenu!

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Pojďte s námi obdivovat přírodní krásy i starobylé památky Jeseníků a jejich podhůří. Naše cesta vás zavede z Krnova do Karlovy Studánky, Malé Morávky, a nakonec do Rýmařova. Moravskoslezský kraj v posledních letech zainvestoval nemalé finance do infrastruktury pro karavaning. Vznikly zde pohodlné stellplatzy s příslušenstvím pro karavany a obytné vozy. Vyzkoušejte je na svých cestách i vy!

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.

Léčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Léčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Skutečně rozmanitá nabídka zážitků na vás čeká v Karlovarském kraji. Pro své zdraví uděláte něco v Mariánských lázních, kde uvidíte, že ochutnávání tamních pramenů je vlastně docela legrace, a hlavně zážitek pro chuťové buňky. Odtud je to pak jen kousek třeba k miniaturám zajímavých staveb naší země. Ale co rozhodně miniaturní není, to je nedaleký zámek Kynžvart, který ve svých interiérech skrývá skutečné zajímavosti. A pokud jste milovníci přírody, nesmíte vynechat Kladská rašeliniště. To vše je navíc nedaleko moc příjemného kempu.

Českým rájem s karavanem: Skály a pohádkové hrady v jednom místě

Českým rájem s karavanem: Skály a pohádkové hrady v jednom místě

Český ráj je protkaný skalními městečky a mezi nimi jsou jako korálky poházené hrady a zámky. Asi neexistuje v Česku jiné území, kde najdete tolik přírodní krásy a historických památek. Nejlepší je, že tam pohodlně dojedete od Prahy po dálnici. Blízkost k hlavnímu městu oceňují i filmaři, a tak se v tomto malebném kraji natáčela řada pohádek i filmů, například Jak dostat tatínka do polepšovny, Arabela, Princ a Večernice, Bajaja, Nesmrtelná teta anebo S čerty nejsou žerty.

Patnáct rad a tipů pro milovníky kempování aneb etický kodex kempaře

Patnáct rad a tipů pro milovníky kempování aneb etický kodex kempaře

Kempujete rádi? A znáte etický kodex kempaře? Sestavila jej Asociace kempování a karavaninku jako přehled pravidel slušného chování, který pomůže udržet svobodu volného kempování. Pro ostřílené kempaře a karavanisty není "patnáctero" ničím novým, ale svátečním výletníkům by se pár pravidel hodit mohlo. Etický kodex vyšel z návrhů a tipů samotné komunity.

Nevíte, kde se svým karavanem bezpečně kempovat? Poradí vám weby a aplikace

Nevíte, kde se svým karavanem bezpečně kempovat? Poradí vám weby a aplikace

Všem, kteří rádi cestují s karavanem, obytným vozem anebo jen tak autem se spacákem určitě přijde vhod seznam aplikací, které poradí, kde je možné bez obav z porušení zákona kempovat. Pomohou vám najít kempovací místa, kempy a stellplatzy napříč Českou republikou i Evropou. Kempování na divoko je na většině míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu hlavně místa, kde přenocujete. Plánováním ušetříte spoustu času, který využijete pro své cestování a poznání nových zážitků. Připravili jsme pro vás tipy na aplikace a weby pro pohodové cestování s karavanem.

Cestujete karavanem? Velký přehled oblíbených stellplatzů napříč Českem!

Cestujete karavanem? Velký přehled oblíbených stellplatzů napříč Českem!

Slyšeli jste už někdy slovo stellplatz? Pokud patříte k nadšeným karavanistům nebo „obytňákům“ určitě víte, že se jedná o oficiální karavanové stání na zpevněné ploše mimo kempy. Můžete na něm stát přes noc, provádět základní údržbu, doplnit si čistou pitnou vodu, dobít baterie a vyhodit odpad, včetně šedé vody a chemické toalety. U nás se pravda nejedná o rozšířená parkovací místa, nicméně ty, které existují jsou stejně kvalitní, jako ty zahraniční a mnohdy funguji celoročně, tzn. i v zimním období.

Karavanem od jara do zimy: Zimní Lipno a okolí

Karavanem od jara do zimy: Zimní Lipno a okolí

Lipno není jen letní ráj, s karavanem se sem můžete vydat kdykoliv. I zimní víkendová cesta po Lipensku může být zábavná a plná překvapení: představíme vám místa, na která letním hostům často nezbývá čas, poradíme, čím nahradit klasické atrakce, kde zaparkovat i kde se dá bez obav přenocovat.

Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory

Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory

Zimní Orlické hory jsou neobjeveným rájem. Na své si tu přijdou běžkaři i milovníci rozhleden, dalekých výhledů a vojenských památek, pro všechny pak je příjemným překvapením Neratov, maličká vesnice schovaná za horskou hradbou na česko-polských hranicích. Barokní kostel se skleněnou střechou si zkrátka nesmíte nechat ujít!

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

O severozápadních Čechách se kdysi mluvilo jako o měsíční krajině, v poslední době se ale mění v působivou a krásnou jezerní oblast. Vodních ploch je tu nepočítaně, k největším patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, rozhodně se vyplatí také přibalit kola: nenáročně cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.

Karavanem od jara do zimy: křížem krážem přes zaniklé vsi Českého lesa

Karavanem od jara do zimy: křížem krážem přes zaniklé vsi Českého lesa

Fenoménem Českého lesa jsou zaniklé obce. Putování po takových místech nabízí spousty podnětů k přemýšlení o historii a lidské nesnášenlivosti. Jejich objevování je ale zároveň silně návykové: navštívíte jednu osadu, tam se dozvíte o druhé a třetí, a postupně se obsah vašich cestovatelských plánů rozroste na spoustu víkendů a dovolených. Podobně se rozvíjí i náš výlet – ale neváhejte, jsou to skvělá místa, zejména pro dobrodružnější povahy.

Karavanem od jara do zimy: pomezím Čech, Vysočiny a Rakouska po Graselových stezkách

Karavanem od jara do zimy: pomezím Čech, Vysočiny a Rakouska po Graselových stezkách

Krajinu po obou stranách česko-rakouské hranice kolem Slavonic a Nové Bystřice a sousedního rakouského Waldviertelu křižují Graselovy stezky. Nesou jméno loupežníka Johana Grasela, který v tomto kraji řádil před dvěma sty lety. Víte, že prý spáchal více než dvě stovky zločinů a mordů?

Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Kouzelná místa Prahy a přilehlého okolí karavanem

Praha na mnoho lidí nepůsobí jako ideální cíl pro výlet s karavanem. Nicméně jde to, a dokonce moc příjemně. Auto necháte v pohodovém kempu a dál už se vydáváte, jak vám to vyhovuje (například autobusem, který staví hned před recepcí). Projít si Petřínské sady a dát si vychlazené pivo s dechberoucím výhledem na Prahu – to nemá chybu. Posezení v některé z bohémských kaváren na Letné pak zase nabízí čas k promyšlení dalších výletů. A že je těch možností dost. Přinášíme vám tipy jak pro milovníky historie, tak pro ty, kteří si libují v technických památkách a troše dobrodružství.

Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Objevujte karavanem krásy Plzeňského kraje a svezte se parníkem

Hledáte destinaci pro svou letní dovolenou? Zkuste Plzeňský kraj. Na jeho území najdete šumavské hvozdy, historická sídla a sládkové vás zasvětí i do výroby piva.

Karavanem na Lipno do kempu i obdivovat tradiční architekturu

Karavanem na Lipno do kempu i obdivovat tradiční architekturu

Když se řekne Lipno , snad každému se vybaví sportovní aktivity, koupání, mnoho možností na výlety a samozřejmě kempování. Ale ještě, než tam dorazíte, zastavte se i v Holašovicích, malebné jihočeské vesničce zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je vám to povědomé? Holašovice možná znáte například z filmu Babovřesky.

Další aktuality

Vláčky, lodě, kostičky: výstavy a stálé expozice modelů všeho druhu

Kdo z vás se rád nepodívá na modelová miniaturní kolejiště? Pro příznivce vlakových modelů je na výběr několik zajímavých výstav, ale na své si přijdou i ti, kteří obdivují autodráhy, stavebnici Lego či modely lodí a architektury. Potěšte se v expozicích modelářských klubů anebo vezměte děti na místa, kde jsou železniční modely k vidění celý rok. Vydejte se na výlet, který potěší malé i velké!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Prostějově, Železný kelt/tka 2024, Dětské prohlídky na Hučáku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.2. – 25.2.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Pupp Bál Festival 2024 – Anděl s ďáblem v těle, Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří 2024, Mezinárodní den průvodců v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: 7. března má svátek Tomáš

Tomáš se společně s Jakuby, Jany, Adamy, Vojtěchy, Martiny a Lukáši už dlouho vyhřívá na žebříčku nejpopulárnějších jmen pro novorozené chlapečky. Pochází z aramejštiny a používá se na celém světě. Portál Kudy z nudy přeje všem Tomům, Tomíkům, Tomčům, Tomáškům a Tomečkům k jejich svátku vše nejlepší!
Zážitky

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).
Zážitky

Kam vyrazit na výlet po České republice? Máme pro vás tipy na březen!

Česká republika – to je nepřeberné množství možností kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat, a kde si užít i odpočinout!
Zážitky