Úvod > Aktuality > Aktuální tipy, kde si skvěle zalyžovat
Aktuální tipy, kde si skvele zalyžovat
Zimní sporty

Aktuální tipy, kde si skvěle zalyžovat

  • Vydáno7. února 2020
I když letošní zimní sezóna nepatří k těm nejlepším a počasí sjezdovému lyžování příliš nepřeje, přeci jen se během posledního týdne sněhové podmínky výrazně zlepšily a vleky i lanovky na mnoha místech jsou v provozu. Přehled aktuálních tipů, kde si skvěle zalyžovat vám přináší Kudy z nudy.

Jizerské hory a Ještěd

JeštědVe Ski areálu Ještěd si zalyžujete na 35 – 50 cm technického sněhu. V provozu jsou skoro všechny sjezdovky, např. F10, Bucharka, Skalka, Slalomák, Liberecká nebo Maxiland I a II. Celkově je otveřeno 5 km sjezdových tratí. V provozu je také kubíkova lyžařská škola, těšit se můžete na testování lyží Fisher, sjízdná je i sáňkařská dráha (půjčovna saní v provozu).
V pátek a v sobotu si můžete užít večerní lyžování na sjezdovce F10. Kabinová lanovka na vrchol Ještědu jezdí dle jízdního řádu.

V Jizerských horách se také lyžuje ve Skiareálu Desná – Černá Říčka (zde jsou v provozu všechny sjezdovky a 20 – 70 cm sněhu), na Tanvaldském Špičáku (40 – 70 cm, otevřeno 8 sjezdovek) nebo Severáku (20 – 50 cm, otevřeno 9 tratí). Skibus mezi ski areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov a městem Jablonec n/N je denně v provozu. Lanovka na Špičák je v provozu denně od 8:30 do 16:00 hodin.
 

Krkonoše

ski janské lázněV Krkonoších si skvěle zalyžujete na Černé hoře v Janských Lázních, kde je otevřeno 16 km sjezdovek a teploty pod nulou zaručují dobré sněhové podmínky, aktuálně kolem 40 – 85 cm. V provozu je kabinková lanovka, 4sedačka Protěž (večerní lyžování), Hofmanky Express a další vleky, provozní doba je od 8:30 do 16:00 hodin. Z tratí jsou otevřeny například SkiTour (2,6 km), Pod kabinou (2,6 km), Protěž (1,8 km) a další. Běžecké tratě na vrcholu Černé a Světlé hory jsou upraveny, sáňkařská cesta je sjízdná a v provozu. Sníh mimo sjezdovky dosahuje 40 cm. Skibus Černý Důl – Janské Lázně v provozu, stejně jako lyžařská škola a půjčovna. Parkuje se zde zdarma.

Ski HarrachovHarrachov nabízí 30 – 40 cm sněhu, obě lanovky jsou v provozu denně do 8 do16 hodin. Modrá sjezdovka v Rýžovišti je v provozu a jezdí se také na sjezdovkách Harrachov – Červená II., osvětlenka Červená II., Amálka a Zákoutí. Zavřená zůstává pouze Černá a Červení I na Rýžovišti.

Špindlerův Mlýn hlásí 60 cm technického sněhu a spoustu otevřených sjekzovek. Lyžuje se na Svatém Petru – Červená FIS, černé FIS World Cup, Malý hank a otevřeny jsou také sjezdovky Turistická, Hromovka I. a II. Z lanovek jezdí innogy line Svatý Petr, Hromovka a Svatý Petr – černá. LV Stoh (F) + sjezdovka Stoh (5) bude o víkendu 8. – 9. února 2020 uzavřené pro veřejnost z důvodu konání závodů. Medvědín a Horní Mísečky mají otevřeny všechny sjezdovky, v provozu jsou obě lanovky na Medvědín. Z ostatních areálů se lyžuje na Stohu, Davidových boudách, Labské N, Davidovkách a Labské 15. Běžecké okruhy jsou upraveny, v provozu je lanovka na Medvědín i Labská.

ski pec pod sněžkouV Peci pod Sněžkou je otevřeno 15 vleků o celkové délce 14 km. Mimo sjezdovky 11 Plynovod se lyžuje na všech tratích. Sněhu je 60 – 110 cm. SkiTour Černá hora – Pec (rolbou a na lyžích z Černé hory do Pece) je otevřena, skibusy do Janských Lázní jsou v provozu. Běžkařské tratě jsou upraveny, sněhu mimo sjezdovky leží 30 cm.

Dobře si zalyžujete také v Malé Úpě, kde je otevřeno 6 szejdovek! Vlek Pomezky je v provozu, stejně jako všechny zdejší běžecké tratě. V Herlíkovicích Bubákově je 40 – 50 cm sněhu. Funguje i sedačková lanovka na Žalý. Otevřeno je 7 km tratí a sedm sjezdovek. Ski areál Mladé Buky nabízí všech 7 sjezovek vleků a večerní lyžování na osvětlených tratích. Šest z jedenácti tras je otevřeno v Pasekách nad Jizerou, obě lanovky jsou v provozu.

Pro úplnost dodejme, že Skiareál v Rokytnici nad Jizerou, není otevřen.
 

Šumava

Ski ZadovNa Šumavě nejsou lyžařské podmínky dobré. A to ani na sjezdovkách, ani na běžkách. Skiareál Lipno má otevřeno 7 km sjezdovek, vysněženo je na 30 – 60 cm sněhu. Běžecké tratě nejsou upraveny (mimo sjezdovky pouze 2 cm sněhu).

Lyžovat lze také na Kvildě, kde se podařilo zasněžit na 40 cm, v provozu jsou dvě sjezovky pro dospělé a dvě pro děti. Večerní lyžování probíhá ve středu a v pátek. Zadov hlásí 30 – 40 cm, v provozu je lanová dráha Zadov – Kobyla (lanovka na Churáňov nejede), lyžuje se na 5 tratích. Sníh mimo sjezdovky je 15 cm, upravena je pouze trať Zadov – Pláně (3 km) a Churáňovský okruh (2 km). Šumavský Špičák má otevřené 4 tratě a dětskou školičku lyžování. Čtyřsedačka LD Špičák jede od 8:30 do 16:00 hodin.
 

Krušné hory

ski klínovecKrušných horách se vydejte na Klínovec, kde najdete parádní podmínky pro lyžování na 50 – 80 cm převážně technického sněhu. Všechny otevřené sjezdovky jsou ve výborném stavu a lyžuje se bez čekání. Zalyžovat si můžete na sjezdovkách Dámská, Pařezovka, Přemostěná, Slalomák, U Zabitého, Pod Zámečkem a Turistická. Dále je otevřena sjezdovka Jáchymovská a Lyžařská cesta (2,3). V provozu všechny sedačkové lanovky. Lyžuje se i v bratrském propojeném středisku Boží Dar Neklid, kde leí 20 – 40 cm prachového sněhu. V provozu je také pravidelný skibus mezi vrcholy Klínovce a Fichtelbergu zdarma. Skibus na linkách Háj – Klínovec, Loučná – České Hamry – Klínovec a Jáchymov – Lanová dráha Prima Express přepravuje pouze cestující se Skibus kartou Klínovec!

Dále si lze zalyžovat také v Telnici (5 sjezdovek, 20 – 30 cm sněhu) nebo na Bublavě (4 sjezdovky, 20 – 35 cm sněhu).
 

Orlické hory

Ski ŘíčkyOrlických horách si nejlépe zalyžujete v Červené Vodě, a to na 60 cm sněhu, od 8 do 16 hod. Na vrchol Bukové hory vás vyveze vyhřívaná čtyřsedačková lanovka. Společná jízdenka s lyžařským areálem Čenkovice vám umožní lyžovat na obou stranách Bukové hory. Otevřeny jsou všechny tratě i lanovky a vleky.

Lyžuje se i v Říčkách, kde leží 40 – 80 cm technického sněhu. V provozu jsou všechny sjezdovky, včetně červené (1200 metrů). K dispozici jsou všechny ski služby i skibus zdarma. Ski areál je otevřen denně od 8 do 16 hodin. Večerní lyžování probíhá od 18:00 do 21:00 na LD. Upravené jsou i běžkařské trasy Buď fit (12k m), Hřebenovka (8 km) a Závodní (5 km).

Stále dobré podmínky panují v Deštném, kde jsou také otevřeny skoro všechny (mimo Nad pekárnou a Zákoutí) tratě a aktuálně je zde 10 – 50 cm sněhu. Areál v provozu každý den od 8:30 do 16:00.
 

Jeseníky

Ski KarlovLyžaři z Moravy by měli zamířit do Jeseníků. Tam si lze užít lyžování na Červenohorském sedle, kde jsou kromě jediné v provozu všechny sjezdovky. Vysněženo je na 20 – 70 cm sněhu. V je provozu lanovka a vleky B, C, D, na pěknou lyžovačku láká celý severní svah. Na jihu pak jede vlek Adámek. Pro běžkaře jsou upraveny všechny okruhy.

Také sjezdové tratě na Pradědu jsou otevřeny (C, B1, A, Václavák a Malý Václavák) a pozor, jezdí se tu na přírodním sněhu, kterého je 80 – 90 cm, momentálně připadlo nových 5 cm prachového sněhu. Běžkařům zde upravili trasy na Červenohorské Sedlo (12 km), Švýcárnu (6 km) a Praděd (4 km). Sněhu mimo sjezdovky je 80 cm, nejvíce v ČR!

Kouty běžkySki Karlov nabízí lyžování na 50 cm prachového sněhu. V provozu je jedenáct sjezdových tratí. Jezdí se každý den od 8:30 do 16:00 hodin. Večerní lyžování na Expressu probíhá denně od 18:00 do 21:00 hodin.

Zalyžujete si také v Koutech nad Desnou, kde je 40 – 70 cm technického sněhu. V Koutech si zalyžujete na sjezdovkách Hřebenovka, Pohodová, U Vrtulí a Ke Snowparku, Uhlířská, Pohodová a otevřen je i Dětský park u Krmelce. Běžkařům jsou k dispozici upravené trasy Mravenečník (15 km), Stadion (2 km) a Medvědí hora (9 km).
 

Beskydy

LyžařiV Beskydech můžeme doporučit Ski areál Bílá, kde najdete 20 – 45 cm sněhu a stále se zasněžuje. Otevřeny jsou všechny sjezdovky, na Jihu kotva a také dětský lyžařský park.

Oblíbeným tipem je Skiareál Karolinka, kde jsou otveřeny tři tratě pro dospělé a jedna pro děti. Sněhu je zde 50 cm jak technikého, tak přírodního. Jezdí se zde denně od 8:30 do 16:00 hodin. Večerní lyžování se koná ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu od 17:30 do 20:30 hodin. Parkuje se zde zdarma, kapacita je 200 automobilů.

Ski BíláNa 20 – 30 cm sněhu se lyžuje na Gruni. Otevřeny jsou dvě lanovky ze tří a dvě tratě: Závodní sjezdovka a Dětská. Areál je v provozu od 9 do 16 hodin. Závodní sjezdovka bude v sobotu 8. února otevřena od 11 hodin.
Důvodem je noční zasněžování a následná úprava svahu a vyzrání podkladu (info na tel.734 233 800). Skiservis a půjčovna i lyžařská škola jsou v provozu.

Aktuálně obstojné podmínky má i Skiareál Rališka nedaleko historického Rožnova pod Radhošťem. Nbízí čtyři zhruba půlkilometrové svahy, na které lyžaře vozí dvousedačková lanovka. Nyní má otevřeny všechny sjezdovky i vleky. Na svazích leží 30 – 60 cm prachového sněhu.
 

Lyžování v okolí Prahy

ski chotouňVynikající podmínky najdete v menším ski areálu Chotouň u Jílového, kde leží 70 cm sněhu. Přijet přímo ke sjezdovce můžete také příměstským autobusem (PID – linka 444), který navazuje na autobusové linky z Prahy (Smíchov – metro "B", nebo Budějovická – metro "C"). Ski areál Monínec nedaleko města Sedlec-Prčice hlásí aktuálně 40 – 60 cm technického sněhu, v provozu je čtyřsedačková lanová dráha, a to od 9 do 16 a od 18 do 21 hodin.
Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn – sjezdovky i běžky v Krkonoších

Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95% technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Skiareál Desná – Černá Říčka

Skiareál Desná – Černá Říčka

Ideální podmínky pro lyžování na přírodním sněhu nabízí lyžařské středisko Desná – Černá Říčka pod údolní přehradou Souš v Jizerských horách. Svojí nadmořskou výškou se areál řadí na 1. místo v této oblasti (680 – 785 m n.m), kde je jistota sněhové pokrývky téměř zaručena.

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Skiareál Kouty nad Desnou – největší lyžařské středisko na Moravě

Největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v Česku najdete v Koutech nad Desnou. Areál je vybaven moderním zázemím po vzoru alpských zemí. Na své si přijdou jednotlivci i rodiny s dětmi.

Skiareál Paseky

Skiareál Paseky

Areál nabízí možnost lyžařského vyžití pro děti i zkušené lyžaře. Široké sjezdovky jsou modrého a červeného charakteru. Areál je ideální pro rodiny s dětmi, kterým nabízí rodinné jízdné.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo se nachází v malebném koutu masivu Hrubého Jeseníku mezi městy Šumperk a Jeseník. Nadmořská výška 1013 m, kvalitní služby, zimní sezóna od poloviny prosince do konce března jsou předpokladem, že se tento lyžařský areál stal jedním z nejznámějších v České republice.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Skicentrum Deštné v Orlických horách

Kompletně vybavené středisko zimních sportů najdete v Deštném v Orlických horách. Na jeden skipas můžete vyzkoušet jízdu na 6 sjezdových tratí všech různých obtížností, pro odvážnější vyznavače freestyle je k dispozici denně profesionálně upravovaný snowpark s mnoha skoky a překážkami.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Technika Ski centra Říčky pravidelně v průběhu zimní sezóny upravuje běžecké tratě v okolí v délce až 42 km. Běžecké stopy jsou vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení (skate).

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Ski areál Čertova hora v Harrachově

Sportovní areál Harrachov je jedno z nejkrásnějších míst zimních sportů. Lyžování na Čertově hoře je vhodné pro všechny generace. Kromě sjezdových tratí nabízí Harrachov také ideální podmínky pro lyžaře – běžce a lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti. Je také známým místem skokanských soutěží.

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – hory za rohem

Skiareál Ještěd – to pravé místo pro aktivní trávení volného času jak v zimě tak v létě. Skareál je vhodný pro individuální sportovce i rodiny s dětmi. Přijeďte k nám tramvají z centra Liberce nebo autem z Prahy za pouhou hodinku. Lyžařské středisko je položeno ve výšce 540 až 1012 metrů nad mořem.

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov

Skiareál Herlíkovice a Bubákov – lyžařský zážitek pro celou rodinu! Skiareál se nachází poblíž města Vrchlabí. Užít zde můžete 12 km sjezdových tratí s různou náročností. Na vršky vás vyvezou 3 lanovky a 5 lyžařských vleků.

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Ski Centrum Bublava patří mezi nejlépe vybavené lyžařské areály v ČR s úplným spektrem doprovodných služeb. Pro svou výhodnou polohu v samém středu nejzápadnějšího výběžku Krušných hor s dostatkem sněhu patří již od počátku minulého století mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska.

Ski areál Kvilda

Ski areál Kvilda

Přímo uprostřed obce Kvilda lež menší lyžařský areál, svou polohou a převýšením ideální pro rodiny s dětmi a začátečníky. Jedná se o rodinný, modernizovaný, lyžařský areálek v srdci Šumavy, nedaleko známého střediska Zadov – Churáňov.

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Ski areál Zadov – skvělé lyžování na hranici Národního parku Šumava

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice, ale i oblíbené místo sjezdového lyžování. Sjezdové lyžování na Zadově, to je celkem 12 sjezdovek na Zadově, Churáňově a Nových Hutích.

Skiareál Bílá v Beskydech

Skiareál Bílá v Beskydech

Ski areál Bílá v Beskydech se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice nedaleko Frýdlantu nad Ostravicí. Ski region Bílá, zahrnující také Skiareál Mezivodí, nabízí osm sjezdovek a sedačkovou lanovku v areálu v Bílé a čtyři sjezdovky v Mezivodí.

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu

Ski Aréna Karlov – zábava pro celou rodinu

Oblíbené lyžařské středisko v malebné jesenické oblasti se pyšní 12 km upravovaných sjezdovek, největším lyžařským areálem pro večerní lyžování v regionu a spoustou atrakcí pro malé i dospělé. Na své si přijdou také příznivci běžeckého lyžování – okolí nabízí 80 km tratí s různými profily.

Skicentrum Říčky v Orlických horách – nejlepší sjezdovky Orlických hor

Skicentrum Říčky v Orlických horách – nejlepší sjezdovky Orlických hor

Ski centrum Říčky se nachází v Orlických horách na jihovýchodní straně vrchu Zakletý. Díky své nadmořské výšce, moderní lanovce, výhodné orientaci sjezdových tratí, jejich délce a systému technického sněhu se jedná o nejlepší středisko sjezdového lyžování v Orlických horách.

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Skiareál Tanvaldský Špičák – Ski Aréna Jizerky

Ski Aréna Jizerky Tanvaldský Špičák je největším lyžařským areálem v Jizerských horách. Středisko disponuje sjezdovými tratěmi takové kvality, že se zde pořádají i závody evropské úrovně. Pro nejmenší lyžaře a jejich výuku v areálu naleznete pojízdný koberec Sunkid.

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák v Hraběticích

Lyžařský areál Severák je nejchladnějším místem v Jizerských horách. Sjezdové tratě jsou vhodné především pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší návštěvníky také areál významně rozšířil své služby.

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno

Skiareál Lipno je moderní lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí bezpečné a kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce více jak 13 km, bobovací kopec nebo výukové hřiště. Pohodlnou přepravu zajišťují čtyřsedačkové lanovky.

Skiareál Karolinka – lyžování nejen pro náročné!

Skiareál Karolinka – lyžování nejen pro náročné!

Skiareál Karolinka naleznete na okraji města Karolinka, které se nachází v malebném prostředí Valašska, zasazené do údolí mezi hřebeny Vsetínských vrchů a Javorníků. Výborná dopravní dostupnost však není tím nejdůležitějším. Lyžařský areál nabízí rozmanitou sjezdovku o délce 1000m.

Skiareál Malá Úpa

Skiareál Malá Úpa

Lyžařské centrum SKiMU se nachází v katastru obce Malá Úpa ve východní části Krkonoš v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Díky své poloze v 1000 m n.m. je jedním znejvýše položených středisek v České republice.

Skiareál Pec pod Sněžkou

Skiareál Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je známá nejen jako výchozí bod na nejvyšší horu České republiky Sněžku, ale také jako aktivní horské středisko jak v létě, tak i v zimě. Lyžařský areál nabízí lyžování na 14,1 km sjezdovek.

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Chata Švýcárna

Chata Švýcárna

Turistická chata Švýcárna se nachází na nejfrekventovanější části hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy – Pradědem v nadmořské výšce 1304 m n m.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Skiareál Chotouň – lyžování u Prahy

Skiareál Chotouň – lyžování u Prahy

Areál nabízí všem lyžařům a snowboardistům možnost provozování svého oblíbeného sportu, aniž by museli cestovat daleko do hor. V areálu jsou k dispozici tři vleky. Dva paralelní vleky typu Poma s teleskopickými unašeči (délka 300 a 280 m, převýšení 50 m) a malý dětský vlek (délka 120 m).

Ski areál Myšák v Karlově pod Pradědem

Ski areál Myšák v Karlově pod Pradědem

Ski areál Myšák, součást Ski Arény Karlov, leží jen několik kilometrů od nejvyšší hory Jeseníků Praděd 1491 m.n.m. v údolí řeky Moravice v nádherném prostředí obce Karlov pod Pradědem – Malá Morávka. Karlovské ski středisko je zvlášť vhodné pro rodiny s dětmi.

Skiareál Neklid na Božím Daru

Skiareál Neklid na Božím Daru

Lyžařské středisko Neklid s nadmořskou výškou 850 – 1135 m se nachází v těsném sousedství městečka Boží Dar, 3 km od známého německého střediska Oberwiesenthal.

Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně

Jeseníky na běžkách – kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky.

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá

Dětský lyžařský park ve Ski areálu Bílá je nejmodernější a nejvybavenější výukové hřiště na Moravě. K dispozici máme super technologie zaručující komfort a bezpečnost při lyžování a snowboardingu.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 4 000 m s převýšením 560 m.

Ski Park Gruň Staré Hamry

Ski Park Gruň Staré Hamry

Lyžování bez čekání najdete v malebném údolí v centru Beskyd. SkiPark Gruň každý den pořádně připravuje sjezdovky jak pro lyžaře, tak pro snowboard. Užívat si zimních radostí můžete na 3 sjezdových tratích o celkové délce 3,8 km.

Lyžařské středisko Telnice

Lyžařské středisko Telnice

Oblíbeným rekreačním místem obyvatel Ústí nad Labem je asi 20 km vzdálené středisko Zadní Telnice. Čeká na vás 6 lyžařských vleků, lanovka o celkové kapacitě 3 500 osob za hodinu a 5 060 metrů sjezdových tratí.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách – ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty