Úvod > Aktuality > Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Akce nejen pro vegetariány: festivaly zeleniny a ovoce

Vydáno 12. září 2018 Gurmánská turistika
Přelom léta a podzimu není jen časem hub, vinobraní a burčáku, ke slovu se dostávají i další druhy zeleniny a ovoce. Víte třeba, kam se letos vypravit na slavnosti jablek, česneku nebo cibule? Že se na pražském Vyšehradě chystá pravý vegetariánský festival? A kde koupíte ty nejhezčí dýně?
Letošní bohatá úroda zvolna putuje do sklepů, sudů a sklenic, vy naopak můžete jezdit na gastronomické slavnosti. Koncem léta se s nimi tradičně roztrhnul pověstný pytel a každý víkend můžete mlsně vybírat z několika míst anebo podle vašich oblíbených plodin a chutí.
 

Ráj (nejen) vegetariánů

O víkendu 29. a 30. září se v Praze na Vyšehradě koná Vegetariánský festival, věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu. Přednášky a workshopy o permakultuře, přírodním stavitelství, nulových odpadech nebo alternativních zdrojích energie doplní také zdravé stravování – i proto v rámci vstupného dostanete opakovatelně použitelný bambusový příbor zvaný spork (spoon + fork, lžičko-vidlička), který vám umožní se na festivalu najíst a odnesete si ho s sebou domů. Ochutnáte zdravé vegetariánské i veganské občerstvení, užijete si doprovodný program pro dospělé i pro děti a na trhu můžete nakoupit produkty s důrazem na bio a lokální výrobu.
 

Česnek a cibule 

Své festivaly mají i tak „obyčejné“ plodiny jako česnek nebo cibule. Na Česnekové slavnosti se můžete vypravit již v sobotu 15. září na zámek do jihomoravských Rosic; kromě farmářského trhu, řemeslného jarmarku, česnekových dekorací a bohatého česnekového občerstvení program nabídne i soutěž v pojídání česneku a jiné česnekové taškařice, dětské atrakce a dílničky a samozřejmě otevřené prohlídkové okruhy rosického zámku i s protiatomovým krytem a stálou výstavou hraček.

Cibule je pro změnu doma ve středočeských Hořovicích. Na Cibulovém jarmarku, který se letos chystá na sobotu 13. října, se každý rok kromě tisíců cibulových copů prodají tuny cibule k uskladnění. Kromě toho tu jako na každém správném jarmarku seženete spousty dalších výrobků, ochutnáte burčák, podíváte se na vystoupení mažoretek a užijete si i hudbu, od dechovky přes heligonky až po country skupiny. Na děti čeká lunapark, na dospělé pak výstava ovoce a zeleniny, léčivek nebo citrusů. Dodejme, že výlet si můžete zpestřit prohlídkou zámku Hořovice, v říjnu je otevřenýběhem víkendů. K procházkám láká také zámecký park se Sluneční bránou a sochami Matyáše Bernarda Brauna.
 

Kudy z nudy za jablky

Lákají vás voňavé jablečné slavnosti? Pak vás můžeme pozvat na 22. a 23. září do Palácových zahrad na Malé Straně v Praze, kde proběhne Víkend jablek v zahradách pod Pražským hradem. Stejnou sobotu, jen na úplně opačném konci Česka, přivítá tradiční Jablečnou slavnost Hostětín. O vůni jablek nepřijdete ani začátkem října, hned první říjnovou sobotu se pořádají Jablečný den na zámku Krásný Dvůr, Slavnosti jablek na Krasíkově a Hody s plody podzimuBorovanech. Tam kromě jablek přijdou ke slovu i další podzimní druhy ovoce a ke koštování budou dobroty z jablek, hrušek, švestek, cuket i dýní.
 

Dýně na talíři i v trávě

  • Když je řeč o dýních, v Dýňové království se na jediný den, na sobotu 15. září, promění areál zahradnictví v Osoblaze. Dýňobraní nabídne dýně na sladko i na slano v podobě dýňových vaflí, hamburgrů, koláčů a dortů, k ochutnání bude i dýňová káva. Kromě toho si koupíte dýně pro nadcházející podzimní sezonu a čerstvou zeleninu, děti si mohou hrát v tvořivých dílničkách s podzimní tematikou.
  • Jako každý rok i dýně užijete také v Botanické zahraděPraze; letošní výstava Dýňový podzim začne 22. září a potrvá přesně měsíc, do 21. října. Ve stánku s občerstvením v Ornamentální zahradě ochutnáte vždy o víkendech skvělou dýňovou polévku a po celou dobu výstavy v rostlinném bistru dýňové smoothie. Těšit se můžete i na čarodějnice a dýňová bludiště, o víkendu 20. a 21. října i na oblíbené Dýňové hrátky, kdy si děti budou dýně zdobit a vytvářet z nich strašidýlka, skřítky a zvířátka.
  • Za oranžovými krasavicemi se můžete až do konce října vypravit na dýňovou farmu ve středočeské Bykoši, kde o víkendech a po dohodě i ve všedních dnech ochutnáte dýňovou polévku nebo dýňový koláč, anebo na farmu k manželům Pipkovým na Vysočinu, Dýňobraní se v polovině října chystá také na zámku Lysice.
Dýňová farma v Bykoši

Dýňová farma v Bykoši

Okuste dýňovou atmosféru a magické bludiště v kukuřici na farmě Bykoš, kde potěší vás i vaše dítka. Laskominy z dýní ukojí mlsouny a zvířátka nadchnou malé farmáře.

Dýňový svět na statku u Pipků

Dýňový svět na statku u Pipků

Na farmě v Leštině na Vysočině pěstují manželé Pipkovi na padesát druhů dýní, které si tu můžete nakoupit na vaření i dekoraci. Navíc se zde každý podzim pro veřejnost otevírá Dýňový svět, kde si prohlédnete dýně ve velkých dekoracích na rozlehlé zahradě. Kromě dýní tu pořídíte také obilí a med.

Cibulový jarmark Hořovice 2019

Cibulový jarmark Hořovice 2019

Každoročně začátkem října probíhá v Hořovicích Cibulový jarmark. Jarmark se koná na náměstí, v ulicích a kulturních zařízeních města.

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Podzimní pěstitelská výstava Floria 2019 v Kroměříži

Od 27. do 29. září proběhne na Výstavišti Kroměříž celostátní prodejní výstava Floria Podzim – Bonsaj. Tradiční výstava určená nejen pro všechny zahradníky a zahrádkáře nabídne i výjimečnou expozici vzácných bonsají a kamenů suiseki.

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Zahrada východních Čech v Častolovicích

Vystaveno bude ovoce, květiny, zelenina, a dále velká kolekce bylin, zahradní nábytek, keramika či nářadí. K dispozici bude občerstvení a bohatý doprovodný program. Výstava bude otevřena od 9 do 17 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Parkovné zdarma.