Úvod > Aktuality > Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou
Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou
">
Příroda

Africké safari Josefa Vágnera se stalo kulturní památkou

  • Vydáno21. září 2016
Africké safari, které ve Dvoře Králové začal budovat bývalý ředitel zdejší Zoo Josef Vágner, prohlásilo ministerstvo kultury památkou. Díky památkové ochraně bude zachován odkaz Josefa Vágnera, jenž vytvořil příznivé podmínky pro africká zvířata a nabídl kousek Afriky i Středoevropanům.
AntilopaV roce 70. výročí založení Zoo ve Dvoře Králové získala část této zahrady, safari, statut kulturní památky. Dvorské safari, kde návštěvník může svým vozem projíždět mezi volně pobíhajícími zvířaty, patří v Evropě k jedinečným. Od roku 1989 jezdí po safari upravené turistické autobusy s návštěvníky přímo mezi zvířaty, od počátku roku 2011 je možné tuto trasu vykonat i ve vlastních vozech návštěvníků, od roku 2013 se mohou návštěvníci vypravit do safari i pěšky, a to na dřevěné lávce postavené nad výběhy afrických kopytníků a žiraf, od roku 2015 také nad lvím safari.

Význam královédvorské Zoo přesáhl v 70. letech 20. století pod vedením ředitele Josefa Vágnera (1928–2000) hranice tehdejšího Československa. Už na konci 60. let prosadil specializaci na chov afrických zvířat. Zorganizoval několik výprav do Afriky a odchytil na 2 000 kusů zvířat, zejména kopytníků (žiraf, zeber, antilop, nosorožců apod.). Během jejich přepravy a aklimatizace měla dvorská Zoo minimální ztráty, protože při odchytu Josef Vágner vybíral jen ty nejkvalitnější jedince, ostatní vypouštěl zpět do přírody.

ZebraZvířata dodával i do jiných zoologických zahrad v tehdejším Československu i celé Evropy. Jeho myšlenkou bylo vytvořit africké safari, kde se volně pohybují zvířata mezi návštěvníky. Při svých afrických výpravách projel tisíce kilometrů africkými savanami, pochopil soužití divoké přírody, života domorodců a také stále narůstajícího počtu turistů. Uvědomil si, že systém afrického safari může fungovat i v klimatu tehdejšího Československa, pokud se mu vytvoří příznivé podmínky. Zároveň chtěl nabídnout občanům socialistického státu kousek Afriky, kterou nemají možnost spatřit. Svůj nápad začal zpracovávat již začátkem 70. let minulého století, kdy došlo k vytvoření projektu a k soupisu investiční náročnosti. Samotné safari se začalo budovat v roce 1979 a dokončeno bylo až roku 1989, po odchodu Josefa Vágnera do penze.

Současná podoba safari s velmi dobře voleným prostředím s markantními úrovňovými rozdíly, krásným zalesněním a přírodním napajedlem je koncipována podle původních plánů a myšlenek Josefa Vágnera.
Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

1.6.
30.9.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.