Úvod > Aktuality > Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den
Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

  • Vydáno10. září 2021
Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 11. září 2021 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Zámek OhradaLetošní, již třetí ročník Vorařského dne je organizován ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci. Členové spolku v krojích představí spolek Vltavan, seznámí s historií i současností spolku. Čekají vás přednášky o vorařství i ukázky přípravy jednotlivých částí voru – paření a točení houžví, vysekávání ušní, žabek, vrtání, drnové ohniště.

Přijďte se více dozvědět o zaniklém způsobu dopravy využívající vodních toků a připomeňte si i další zanikající a zapomenutá řemesla. V celodenním programu si na své přijdou nejen dospělí návštěvníci, ale i děti. Akce se koná od 9:00 do 17:00 hodin. Těšit se můžete i na dobový jarmark a ukázky tradičních řemesel "od vody".
 

Vorařský den připomene posledního voraře Václava Husu

vorařský denVorařství byla sezónní záležitost, v zimě se plavci věnovali jiným činnostem. A právě proto vám zde představí i některá zapomenutá a zanikající řemesla. Pozvaní řemeslníci vám ukážou vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní, textilní techniky, výrobu šindelů, pletení košíků, výroba březových košťat, řezbářství, ostření a kování seker.

Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny s vázáním vorů, keramická dílna, různé soutěže a kvízy. Letošní ročník je věnován osobnosti Václava Husy, poslednímu voraři v Čechách. Ve 13:00 hodin proběhne vzpomínkové pásmo rodiny, následně ve 14:00 hodin vystoupí Petr Putna a přátelé s hudební vzpomínkou na Václava Husu. Od 15:00 hodin zve návštěvníky na vystoupení Pošumavská dudácká muzika.
Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.