Úvod > Aktuality > Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Vydáno 9. září 2019 Zážitky
Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 14. září 2019 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Zámek OhradaLetošní, již druhý ročník Vorařského dne je organizován ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci. Členové spolku v krojích představí spolek Vltavan, seznámí s historií i současností spolku. Čekají vás přednášky o vorařství i ukázky přípravy jednotlivých částí voru – paření a točení houžví, vysekávání ušní, žabek, vrtání, drnové ohniště.

V mysliveckém sále můžete zhlédnout výstavu spolku Vltavan Čechy „Historie vorařství a šífařství ve fotografii“. Dokumentuje dopravu a život lidí, kteří na vorech a šífech zabezpečovali dopravu materiálu nejen u nás, ale i ve světě (např. v Číně, Japonsku, USA, Francie a dalších zemí). Akce se zúčastní i Jiří Svoboda, autor knihy Historie voroplavby v Čechách (prezentace o řece Vltavě, voroplavběn a šífařství). Bude tu podepisovat své knihy a informovat o plánované nové knize o šífařství.

Plavci na voruVorařství byla sezónní záležitost, v zimě se plavci věnovali jiným činnostem. A právě proto vám zde představím i některá zapomenutá a zanikající řemesla. Pozvaní řemeslníci vám ukážou vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní, textilní techniky, výrobu šindelů, pletení košíků, výroba březových košťat, řezbářství, ostření a kování seker. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny s vázáním vorů, keramická dílna, různé soutěže a kvízy. Po celý den bude zajištěno občerstvení – vorařský guláš, plavecké buchty a další dobroty. Pestrým programem pro děti i jejich rodiče bude provázet kapela Táborští pouličníci.
Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice. Muzeum má společnou vstupenku se sousední Zoo Hluboká, takže je ideálním cílem i pro rodiny s dětmi.