Úvod > Aktuality > Adventní výletní kalendář 2019
Adventní výletní kalendář 2019
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">

Adventní výletní kalendář 2019

Vydáno 24. listopadu 2019 Životní styl
Do adventních kalendářů se už dávno nebalí jen bonbony nebo čokolády. Děti v nich najdou drobné hračky, maminky kosmetiku a tatínkové třeba pivo. Portál Kudy z nudy vám přináší kalendář, ve kterém si každý najde to své. Nechte se překvapit osvědčenými výletními tipy pro každý den letošního adventu!
První adventní neděle letos připadá na 1. prosinec, ale ještě než otevřete první pomyslné okénko našeho výletního adventního kalendáře, nabídneme jako bonus pár akcí na sobotu 30. listopadu. Vypravit se můžete třeba na zámek Konopiště, kde v zámeckém sklepení budou řádit čerti, objeví se Mikuláš s anděly a můžete se podívat i do adventně vyzdobených skleníků v Růžové zahradě. S dětmi můžete oslavit už v předstihu Mikuláše v parním vlaku z Brna do Oslavan, při adventních prohlídkách se projít Plzní, nahlédnout do ďábelské jeskyně Výpustek anebo se vydat na Mikulášské jízdy v Praze; parní vlak se v sobotu a v neděli projede po několika tratích a vyrazí na výlet také k hradu Karlštejn.
 

První adventní neděle 1. prosince

Adventní trhy v centrech většiny měst už budou v plném proudu, ale pozveme vás hlavně na akce, které se už během adventu nebudou opakovat. K takovým patří tradiční Muzejní adventní trh, který pořádá Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Začíná už v pátek 29. listopadu a na jeho návštěvu tak máte čas celý víkend. Začínají také Andělské adventní neděle na Zámeckém návršíLitomyšli; vypravit se na ně sice můžete každou adventní neděli, ale jedině 1. prosince spojíte andělskou neděli s prohlídkou Zámeckého sklepení v moci pekelné. Představení s čerty, anděly a Mikulášem můžete s dětmi navštívit kdykoliv od 1. do 5. prosince. A nezapomeňte, první adventní neděli se obvykle rozsvěcí vánoční stromy, a to nejenom na náměstích, ale také například v brněnské zoo.
 

Pondělí 2. prosince

Láká vás kouzelný čas adventu ven, do přírody? Pak využijte nabídku Botanické zahrady hlavního města Prahy a zdarma navštivte venkovní expozice. Projít si můžete i historickou vinici sv. Kláry, kde k posezení u vína láká stylová vinotéka, navštívit můžete i rostlinné bistro Botanická na talíři.
 

Úterý 3. prosince

Od úterý až do neděle 8. prosince se v Koněpruských jeskyních objeví Mikuláš se svými pomocníky. Vstupenky je nutné rezervovat předem, předem dokonce můžete vyplnit lístky pro Mikuláše i pro čerty a nechat je, aby dětem předali drobné donesené dárky. Akci pro rodiny s dětmi v úterý 3. prosince pořádá také nákupní centrum OazaKladně; v 16 hodin tu vypukne mikulášská akce Nebíčko a peklíčko s divokou čertovsko-andělskou show, výrobou vánočních přáníček a ozdob, divadelním představením pro děti a soutěžemi o pěkné ceny.
 

Středa 4. prosince

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Palackého náměstí, bohatý program a mše svatá v chrámu sv. Barbory: tak začíná každý rok advent v Kutné Hoře. Speciální adventní prohlídky při svíčkách nabízejí v prosinci také kutnohorské památky, a to Dačického dům, kostel sv. Jana Nepomuckéhovánoční výstavou a Vlašský dvůr. Navštívit je můžete vždy během adventních nedělí 1. prosince, 8. prosince, 15. prosince a 22. prosince.
 

Čtvrtek 5. prosince

Českem chodí Mikuláš! Se svou družinou zavítá třeba do Vlašského dvora v Kutné Hoře, na zámek Radim, do zooparku Zelčín, do Tábora anebo do Babiččina údolí, kam až do neděle 8. prosince můžete zavítat na Advent v Ratibořicích. Čertovská cháska zaplaví zámek Horní Libchava a přímo doprostřed vánočních trhů v Českých Budějovicích přiletí andělé. V Praze potkáte Mikuláše v zoologické zahradě anebo na Vltavě při akci Čerti na Čertovce, a kromě toho se letos poprvé bude bruslit na kluzišti na Ovocném trhu.
 

Pátek 6. prosince

Vlastnoruční výroba skleněných tolarů, korálkování, malování vánočních koulí, zdobení perníčků anebo foukání skla si vyzkoušíte v kreativních dílnách při Andělském čertování ve sklárně Ajeto v Lindavě. Program s čerty, anděly a bohatou mikulášskou nadílkou si kromě pátku užijete také v sobotu 7. prosince. V pátek ve Strakonicích začnou Adventní trhy pod Rumpálem a navečer se také poprvé můžete projít vánočně nasvícenou zoo Hluboká; otevřeno bude až do 6. ledna.
 

Sobota 7. prosince

Řada mikulášských akcí je spojená s výlety vlakem nebo historickými tramvajemi. Vydejte se třeba na okružní jízdy Ostravou tramvají Barborkou, na Mikulášskou jízdu historickým vlakem z Letohradu anebo na Čertovské jízdy s kolínskou řepařskou drážkou; ty si užijete i v neděli 8. prosince. V sobotu se také můžete vydat na Svatomikulášské obchůzky ve skanzenu Kouřim, kde si navíc celý prosinec vždy od pátku do neděle připomenete dávné tradice a vánoční obyčeje českého venkova. V sobotu se ve Valašských Kloboukách koná Valašský mikulášský jarmek, v Třebechovicích pod Orebem Betlémské trhy a na zámek Dobříš můžete přijet na adventní prohlídky a Vánoční trh. Začínají také Vánoční prohlídky zámku Nové Město nad Metují a při podvečerních prohlídkách si užijete neopakovatelnou atmosféru zimního hradu Rabí.
 

Druhá adventní neděle 8. prosince

Jak slaví advent na hradech a zámcích? Často celý víkend, například při Krušnohorských vánočních trzích na hradě Loket, vánočních prohlídkách na zámku Lemberk, vánočních prohlídkách zámku Hradec nad Moravicí, na Adventních dnech a trzích na zámku Jindřichův Hradec, na Adventních prohlídkách zámku Český Šternberk, Adventních prohlídkách zámku Loučeň, při Královském adventu na hradě Křivoklát anebo při Vánočních prohlídkách na zámku Duchcov. Celý víkend můžete také slavit Vánoce ve skanzenu v Zubrnicích nebo Advent na Hamousově statku ve Zbečně, v neděli se pak zajeďte podívat na předvánoční jarmark ve skanzenu Veselý Kopec nebo na Mikulášskou Radyni.
 

Pondělí 9. prosince

Ještě jednou se vrátíme do Hradce Králové, kde můžete navštívit vánočně vyzdobenou Bílou věž. Atmosféru blížících se svátků si v prosinci vychutnáte každý den kromě Štědrého dne.
 

Úterý 10. prosince

K adventnímu času v Třeboni patří již tradičně výstava výrobků ze skla studentů třeboňských středních škol. Výstava Skleněné Vánoce začíná v galerii na zámku právě v úterý 10. prosince a potrvá sedm dní až do dalšího úterý.
 

Středa 11. prosince

Každý rok v době adventu Česko zpívá koledy a nejinak je tomu i letos. Sejdeme se ve středu 11. prosince 2019 v 18 hodin na různých místech Česka a společně si zazpíváme několik koled a na závěr vánoční písničku Vánoce, Vánoce přicházejí. Víte, že největší spontánní vánoční akce v naší republice se letos koná už podeváté?
 

Čtvrtek 12. prosince

Salaš se zvířátky, vánoční koncerty, ozdoby a stromečky, cukrovinky, zabijačkové hody a spousty dobrot, ukázky lidových a svátečních řemesel, hračky, knihy a další zboží, to všechno zabalené ve sváteční atmosféře nabídne Vánoční Flora v Olomouci. Na výstavišti ve Smetanových sadech proběhne od čtvrtka 12. do neděle 15. prosince.
 

Pátek 13. prosince

Smíšený pěvecký sbor Rosa Coeli ze Žlutic v adventním čase vystupuje v zámeckém kostele ve Valči pravidelně. Tentokrát v pátek 13. prosince při adventním koncertu za doprovodu kytary, violoncella a flétny zazní nejen klasické vánoční písně, ale také cyklus písní Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic. Že čas adventu a Vánoc má zvláštní magickou moc poznáte při zimních prohlídkách zámku: jakmile se setmí, k prohlídkám zámku vám půjčí lucerny. Za denního světla se můžete projít zámeckým parkem, volně přístupným po celý rok od úsvitu do soumraku.
 

Sobota 14. prosince

Je nejvyšší čas na shánění vánočních dárků, a tudíž vám přijdou vhod tipy na vánoční trhy a jarmarky. Třeba na pražský Dyzajn market, který se o víkendu koná na holešovickém Výstavišti. Do Tábora můžete vyrazit na Staročeský vánoční trh, do Jilemnice na Vánoční jarmark, na zámek Svijany na Adventní trhy, a kdo se chce projít vánočně nazdobeným skanzenem, na toho čeká Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v příroděRožnově pod Radhoštěm. Nenechte si ujít ani adventní prohlídky zámku Červené Poříčí nebo oživené prohlídky zámku Březnice spojené s vyprávěním o historii Vánoc a s ukázkami vánočních zvyků a tradic, s koledami, zpěvy a s jedinečnou možností zhlédnout zámecký palffyovský betlém.
 

Třetí adventní neděle 15. prosince

V Rytířském sále hradu Karlštejn zazní vánoční mše Jakuba Jana Ryby, celý víkend si můžete vychutnat speciální program adventu v Mikulově, Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňovice anebo Vánoce na Slezskoostravském hradě. Třetí adventní neděle je také posledním dnem, kdy zve na prohlídky vánočně vyzdobený hrad Svojanov s adventním programem. Neobvyklou výzdobu má zimní trasa jihočeského hradu Nové Hrady, kde vždy během adventu můžete zažít Vánoce u pana správce. V domácnosti správce panství z počátku 20. století a dalších místnostech totiž uvidíte perníkové skvosty, které se účastní každoroční soutěže o nejkrásnější perníkový hrad, zříceninu či chaloupku. O vítězi rozhodují v hlasování přímo návštěvníci, takže neváhejte a vyberte ten nejkrásnější!
 

Pondělí 16. prosince

Využijte všední den k prohlídce vánočně vyzdobeného Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. Vánoce v zoo sice letos začínají už 14. prosince, ale nic vám neuteče, otevřeno bude až do 5. ledna. Při procházce uvidíte svítící dekorace s tvary zvířat i originálně nazdobené vánoční stromečky, mohutný vánoční baobab, který se rozzáří každý den už před setměním, a samozřejmě zvířata. Za příznivého počasí potkáte venku gepardy, slony, nosorožce nebo některé antilopy.
 

Úterý 17. prosince

Jak se dřív slavily Vánoce, jaké dárky dostávaly děti od Mikuláše a jak před sto lety vypadala oslava Štědrého večera? To uvidíte až do 5. ledna denně mimo pondělí na výstavě Betlém vánoční v památkové rezervaci BetlémHlinsku. Těšit se můžete na vyzdobené roubenky, betlémy i na unikátní mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků.
 

Středa 18. prosince

Také na Krakonošově náměstíTrutnově probíhají vánoční trhy. Trvají až do neděle 22. prosince a kromě svařeného vína ochutnáte třeba trdelník pečený na dřevěném uhlí a jiné pochoutky. Uvidíte také předvádění lidových tradic a řemesel, betlém nebo kolotoč na ruční pohon. V Praze se můžete vypravit na Vánoční výstavu v Betlémské kapli anebo se slevou navštívit Národní technické muzeum: připomínáme si totiž výročí úmrtí Václava Havla.
 

Čtvrtek 19. prosince

Přichází čas živých betlémů a představení známých vánočních příběhů. Ve čtvrtek od 17 hodin díky borovanským betlémářům například uvidíte živý betlém na velkém nádvoří třeboňského zámku. Další betlémy si prohlédnete na výstavě Jihočeské betlémy na Chvalském zámku, na výstavě betlémů v Brně anebo na Vánoční výstavě betlémů v Třebíči.
 

Pátek 20. prosince

Celý prosinec vždy od pátku do neděle se můžete vypravit do areálu skanzenu v Přerově nad Labem na Lidové Vánoce v Polabí. V jednotlivých chaloupkách uvidíte předvádění starodávných zvyků: přástky a dračky, barborky a lucky, mikulášské obchůzky s nadílkou, předvánoční trhy, Štědrý den se všemi věštbami a pověrami i koledy a koledování ve vánočním čase.
 

Sobota 21. prosince

K adventu v Brně nepatří jen vánoční trhy na Zelném trhu nebo na Moravském náměstí, ale také speciální vánoční tramvaj, která ve dvacetiminutových intervalech vyjíždí z náměstí Svobody a krouží kolem centra. Poslední víkend před svátky je také ideální k výletu někam, kde jste třeba ještě nebyli. Co byste řekli třeba obřímu Jírovu betlému v Kryštofově Údolí, mechanickému betlému v Horní Lidči anebo stále se rozrůstajícímu betlému v Lošticích?
 

Čtvrtá adventní neděle 22. prosince

V interiéru zámecké kaple Pany Marie Dobré Rady ve Vizovicích začíná oblíbená a tradiční vánoční výstava betlémů, zatímco ve Spáleném Poříčí se podíváte na živý betlém a v Horšovském Týně zažijete celodenní adventní program na náměstí. Neděle bude posledním dnem Znojemského adventu a Adventu v Kolíně, naopak ale třeba Vánoční trhy v Praze potrvají až do 6. ledna.
 

Pondělí 23. prosince

Mezi českými betlémy najdete řadu rarit. Patří k nim i perníkový betlém v kostele sv. Matěje v pražských Dejvicích; letos si ho poprvé prohlédnete právě v pondělí odpoledne. Skauti budou roznášet Betlémské světlo, v Pardubicích máte poslední příležitost projít se Vánočními trhy, končí i Vánoční trhy v Liberci.  Neklamné znamení, že Vánoce jsou tady!
 

Úterý 24. prosince

Do posledních okének adventního kalendáře jsme pro vás schovali Advent a Vánoce v Českém Krumlově a neodmyslitelnou součást programu Medvědí vánoce. Medvědi v hradním příkopu slaví vánoční svátky společně s lidmi, kteří sem přinášejí dárky, a to přímo na Štědrý den dopoledne. Atmosféru zpříjemňují koledy a sledování medvědů, kteří se s nadšením vrhnou na připravené dobroty.
 
Vánoční trh na zámku Žďár nad Sázavou

5.12.
6.12.
Vánoční trh na zámku Žďár nad Sázavou

Originální dárky, svařené víno, rozsvícení vánočního stromku, zpívání koled, ochutnávání cukroví, vánoční dílny nebo živá hudba… Užijte si Vánoce na zámku už popáté!

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

12.12.
13.12.
Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Návštěvníky o adventním víkendu čeká vánočně vyzdobený hrad ve vybraných interiérech v I. patře paláce. Prohlídka bude již tradičně ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé občerstvení.

Adventní slavnosti na zámku Nelahozeves

28.11.
29.11.
Adventní slavnosti na zámku Nelahozeves

Zámek Nelahozeves vás zve na tradiční adventní slavnosti.

Adventní prohlídky na Grabštejně

28.11.
29.11.
Adventní prohlídky na Grabštejně

V předvánočním čase si i letos budete moci opět prohlédnout slavnostně vyzdobené interiéry a připomenout si tradice více či méně pozapomenuté.

Adventní trhy na Sychrově

28.11.
Adventní trhy na Sychrově

Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé.

Adventní trhy na zámku Svijany

12.12.
Adventní trhy na zámku Svijany

Užijte si prosincovou sobotu na vánočních trzích Zámku Svijany.

Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

3.12.
6.12.
Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů v Ratibořicích vás průvodci seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v 1. polovině 19. století. Za životem na venkově se pak vydejte do Babiččina údolí, kde najdete slavnostěn vyzdobenou světničku.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

27.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou.

Vánoční trhy Praha 2020

28.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2020

Největší vánoční trhy v České republice můžete letos už po sedmnácté navštívit na Staroměstském a Václavském náměstí. Tradice, vánoční atmosféra, dětská dílnička, bohatý vánoční program a dobré jídlo.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

28.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století.

Vánoce na náměstí v Rožnově pod Radhoštěm 2020

7.12.
11.12.
Vánoce na náměstí v Rožnově pod Radhoštěm 2020

Zastavte se v Rožnově pod Radhoštěm načerpat energii a především si užít pohodovou adventní atmosféru.

Advent v Kadani 2020 - slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

28.11.
Advent v Kadani 2020 - slavnostní rozsvěcení vánočního stromu

V sobotu 28. listopadu se v Kadani na Mírovém náměstí opět rozsvítí vánoční strom. Než bude v podvečer zapálena první svíce na adventním věnci, budete moci zhlédnout připravený program od 10.00 hodin.