Úvod > Aktuality > Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla
Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla
"> "> ">

Kostel na Zelené hoře zve na Slavnost světla

Vydáno 12. prosince 2019 Památky
V poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si lidé v pátek 13. prosince připomenou svatou Lucii průvodem se svíčkami. Program se uskuteční v areálu poutního kostela od 18:30 hodin.
Zelená hora zimaPoutní kostel svatého Jana Nepomuckého se otevírá návštěvníkům i v době adventní. V pátek 13. prosince 2019 v 18:30 hodin bude v areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zahájena slavnost světla ke cti svaté Lucie. Program se uskuteční v areálu kostela od 18:30 hod.

Slavnost začíná průvodem v ambitu, jehož vnitřní délka je půl kilometru. Za svitu loučí a zpěvu starých písní se věřící vydávají na cestu a nakonec se shromáždí k modlitbě v kostele. Celý program tentokrát završí Adventní koncert, na kterém vystoupí Barbora Mičková (soprán), Michaela Štefáčková (mezzosoprán) a Hana Loubková (klavír). Průvod pak přijde do kostela svatého Jana Nepomuckého, který přivítá návštěvníky v rozjímavém osvětlení.

slavnost světlaPříležit navštívit Zelenou horu nabízí také pondělní Nikodémova noc, kdy se svatostánek otvírá každému, kdo chce promluvit s knězem, nebo jen tiše rozjímat. Třešničkou na pomyslném dortu vánočních žďárských akcí jsou zimní prohlídky poutního kostela na Zelené hoře, které se budou konat od pátku 27. prosince do úterý 31. prosince 2019.

Svatá Lucie, kterou Žďárští slavností světla oslaví, se před rokem 290 narodila v Syrakusách na Sicílii do dobře situované rodiny. Křesťankou se stala již v dětském věku. Její matka Eutychie ji chtěla provdat za nápadníka ze stejně vznešené rodiny, Lucie však sňatek s pohanským mužem odmítla. Ten ji ze vzteku jako křesťanku udal a  soud ji za její neústupnost potrestal oslepením a následně popravou mečem.
Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Penzion a kavárna V Kapli ve Žďáru nad Sázavou

Penzion a kavárna V Kapli ve Žďáru nad Sázavou

Penzion V Kapli a jeho kavárnu najdete přímo v budově bývalé barokní kaple sv. Markéty, jejíž historie spadá až do čtrnáctého století.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Další aktuality